Jak obliczyć spalanie samochodu?

czwartek, 23.3.2023 14:26 301

Średnie zużycie paliwa jest parametrem, który interesują każdego kierowcę. Nowe samochody wyposażone są w komputery pokładowe. Wszyscy ci, którzy ich nie posiadają lub chcą potwierdzić wyświetlany wynik, mogą obliczyć zużycie paliwa samemu. Jak to zrobić?

Spalanie paliwa – co to jest?

Spalanie paliwa, często nazywane również poziomem zużycia paliwa to jeden z głównych czynników wpływających na koszt użytkowania pojazdu. Wartość ta podawana jest w litrach na 100 km przejechanych przez auto. Znając spalanie paliwa samochodu, można samodzielnie obliczyć, ile średnio kosztuje pokonanie danej trasy. Warto wiedzieć, że różnice spalania paliwa między niektórymi modelami samochodów wynoszą nawet do kilku tysięcy złotych w ciągu roku. 

Jak w prosty sposób wyliczyć zużycie paliwa?

Chcąc obliczyć spalanie samochodu, należy dwukrotnie zatankować pojazd do pełna „pod korek”, do drugiego odbicia pistoletu. Wówczas zyskujemy pewność, że zbiornik jest napełniony po brzegi. 

Zanim auto ruszy w drogę, trzeba wyzerować licznik przebiegu. Gdy część paliwa zostanie wypalona do rezerwy, należy zatankować pojazd znów do pełna, dokładnie tak samo, jak wcześniej. Po zatankowaniu trzeba spisać przebieg od skasowania licznika i ilość wlanego paliwa. 

Te dane są podstawą do obliczeń zgodnie ze wzorem. Ilość litrów paliwa należy podzielić przez przebieg kilometrów. Wynik dzielenia należy pomnożyć przez 100. 

Przykład: 60 litrów/700 kilometrów = 0,0857 × 100 = 8,57 l/100 km

Obliczeń najlepiej wykonywać tankując samochód na tej samej stacji paliw i przy tym samym dystrybutorze. Wtedy wynik będzie najbardziej miarodajny. 

Co wpływa na wyższe spalanie samochodu?

Kierowcy, których samochody zużywają duże ilości paliwa, bardzo często zastanawiają się, jakie czynniki mają wpływ na spalanie. Głównym z nich jest pojemność i moc silnika – im większe prędkości może rozwinąć auto, tym spalanie paliwa jest wyższe i trzeba częściej zatankować pojazd. 

Zastanawiając się, co wpływa na wyższe spalanie samochodu, warto zwrócić uwagę na:

  • ciśnienie w oponach – mało powietrza w oponach zwiększa opór toczenia się kół, a to oznacza wyższe zużycie paliwa;
  • częste używanie klimatyzacji – włączona klimatyzacja znacznie obciąża układ elektryczny i napędowy;
  • otwarte okna w trakcie jazdy – otwarte okna podczas jazdy samochodem powodują zwiększenie oporu powietrza, co skutkuje także wzrostem poboru paliwa;
  • rwana jazda i wciskanie gazu do dechy – częste przyspieszanie i hamowanie zwiększa spalanie paliwa, tak samo, jak wciskanie gazu do dechy w celu uzyskania dużej prędkości w krótkim czasie.

Brudne lub zatkane wtryski także znacząco wpływają na wyższe zużycie paliwa, dlatego należy używać dobrych mieszanek substancji napędowej na sprawdzonych stacjach benzynowych. 

Spalanie paliwa – podsumowanie

Spalanie paliwa można obliczyć samemu, zwłaszcza jeśli Twój pojazd nie jest wyposażony w komputer pokładowy. Producenci samochodów podają także na swoich stronach internetowych informacje o spalaniu w konkretnych modelach pojazdów. Niestety, w większości przypadków dotyczy to jedynie nowych egzemplarzy aut. 

Zużycie paliwa to temat niezwykle popularny, więc na stronach internetowych (zwłaszcza motoryzacyjnych) pojawiają się raporty, w których można znaleźć informacje o spalaniu auta, bez konieczności samodzielnego obliczania jego poziomu.

Stosowany rodzaj napędu jest również jednym z czynników, który wpływa na cenę OC. Najmniej za polisę zapłacą właściciele samochodów elektrycznych. Niemniej jednak także ubezpieczenie pojazdów napędzanych mieszanką paliwową nie musi być drastycznie wysokie. Wystarczy, że sprawdzisz jakie jest najlepsze ubezpieczenie samochodu oraz w jaki sposób je wykupić. 

Zachęcamy Cię do skorzystania z oferty LINK4. Wchodząc na stronę www.link4.pl, możesz skorzystać z Kalkulatora ubezpieczeń, dzięki któremu wyliczysz wysokość swojej składki za OC. Możesz też porozmawiać z naszym konsultantem pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. We wszystkich wymienionych przypadkach zapoznasz się z ofertą LINK4 i kupisz polisę dopasowaną do Twoich potrzeb. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.