Jak działa Magnes? Gdzie jest używany?
Magnesy stanowią nieodłączną część codziennego życia wiele osób, jednakże jak właściwie działają? Gdzie używa się ich najczęściej? Wykorzystywane są w bardzo wielu miejscach jako elementy mechanizmów i sprzętów, które ułatwiają nie tylko produkcję przemysłową, ale również życie codzienne. Przeczytaj o tym co to jest magnes, jak działa i gdzie można go znaleźć w poniższym artykule.
Co to jest magnes?
Magnes to przedmiot zdolny do wytwarzania pola magnetycznego. Jest ono niewidoczne gołym okiem, jednak odpowiada za najbardziej godną uwagi właściwość magnesu: odpowiednią siłę, która przyciąga inne materiały ferromagnetyczne, takie jak żelazo, stal, nikiel i inne, a także przyciąga lub odpycha inne magnesy. Wyróżnić można magnesy trwałe (tzw. twarde) posiadające trwałe właściwości magnetyczne oraz miękkie magnesy nie zachowujące nabytych właściwości magnetycznych.
Zastanawiasz się jak działają magnesy neodymowe czy magnesy ferrytowe? Każdy magnes posiada dwa bieguny – północny i południowy. Przeciwne bieguny się przyciągają, a identyczne odpychają. Umożliwia to wykorzystanie magnesów na różne sposoby. W momencie, w którym magnes przyciąga inny magnes czy elementy metalowe, znajdujące się w nim elementarne momenty magnetyczne pod wpływem pola zewnętrznego nakierowują się zgodnie ze zwrotem indukcji zewnętrznego pola magnetycznego. Warto wiedzieć, że magnesy nie działają z tzw. metalami kolorowymi (nieżelaznymi) i szlachetnymi, takimi jak miedź, cynk, aluminium, ołów, mosiądz, brąz, cyna, srebro oraz złoto.
Jak wytwarzane są magnesy?
Magnesy mogą być produkowane z różnych materiałów, jednak zdecydowanie najbardziej znane są magnesy ferrytowe, które tworzone są z ferrytu baru (BaFe12O19) lub ferrytu strontu (SrFe12O19). Wytwarzane są one metodą „na sucho”, uprzednio sprasowywane, a następnie poddawane są one wówczas działaniu pola magnetycznego lub metodą „na mokro”, gdzie sprasowywane są w formie w polu magnetycznym. Istnieje również jednak inny sposób produkcji.
Druga metoda pozwala uzyskać nieznacznie większą siłę przyciągania. Ogólną siłę magnesu mierzy się jego momentem magnetycznym lub, alternatywnie, całkowitym wytwarzanym przez niego strumieniem magnetycznym. Lokalną siłę magnetyzmu w materiale mierzy się poprzez jego namagnesowanie.
Mniej popularne, a o wiele silniejsze są magnesy neodymowe, które wytwarzane są z żelaza, boru oraz neodymu (Nd2Fe14B). W tym przypadku pierwiastki w formie proszku prasowane są w polu magnetycznym w odpowiednio wysokiej temperaturze. Bez względu na typ czy sposób produkcji na właściwości poszczególnych magnesów mogą mieć czynniki zewnętrzne. Pamiętaj, że mogą one ulec rozmagnesowaniu albo ponownemu namagnesowaniu, jeżeli znajdą się one w ramach zasięgu oddziaływania wystarczająco silnego pola magnetycznego.
Gdzie są używane magnesy?
Magnesy posiadają wiele różnorodnych zastosowań. Początkowo znajdowały się głównie w urządzeniach służących do nawigacji po przestworzach mórz i oceanów, jednak dzisiaj można znaleźć je w każdym domu czy zakładzie przemysłowym. Wchodzą one w skład urządzeń RTV i AGD używanych na co dzień przez większość społeczeństwa. Ponadto służą one do konstrukcji różnorodnych zaczepów i elementów mocowań, a także jako elementy różnorodnych urządzeń magnetycznych stosowanych w przemyśle. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat odwiedź sklep z magnesami Magnepol.