komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 23 września 2020

Tekli, Boguslawa

IX Śląski Festiwal Kapusty jest już historią [WIDEO]

poniedziałek, 7.10.2019 13:35 , komentarze: 16 , odsłony: 7965
kategorie artykułu:

Kapusta to według wielu najzdrowsze polskie warzywo. W dawnych czasach nie wyobrażano sobie bez niej na stole okresu jesieni i zimy oraz wczesnej wiosny. Nic więc dziwnego, że doczekała się festiwalu z nią związanego oraz tradycyjnych obrządków jej szatkowania i kiszenia. Dziewiąta edycja tego wydarzenia przyciągnęła do Wojsławickiego Arboretum w ubiegły weekend wielu spragnionych smaku i zapachu tego wspaniałego warzywa.

Śląski Festiwal Kapusty to wydarzenie kultywujące polskie tradycje, a także okazja do świetnej zabawy dla całych rodzin. W tym roku do zmagań z kapustą stanęło 9 drużyn reprezentujących: Szkołę z Baśni z Gilowa, Gminę Dzierżoniów, Urząd Miasta w Dzierżoniowie, Klub Senior + z Pieszyc, Sołectwo Kietlin, Radnych Gminy Niemcza, Kapelę Emilia z Krzykos oraz miejscowość Potworów i Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Zadaniem każdej było jak najdokładniejsze, ręczne poszatkowanie główki kapusty w określonym czasie oraz późniejsze jej zakiszenie w tradycyjnych beczkach, sądkach lub specjalnych garnkach. Najważniejsze w kiszeniu kapusty jest jej dokładne ubicie. Niektórzy tradycyjnie udeptywali kapustę nogami inni ubijali ją używając specjalnych drewnianych pałek. Do kapusty dodawano rozmaite przyprawy. Najważniejsza była sól i marchew, ale niektórzy dodawali też jabłka, czosnek, kminek oraz cebulę. Wszystko po to, by zakiszona kapusta była smaczna, a co najważniejsze zdrowa.

Kapusta ma niesamowite zalety lecznicze. Leczy choroby stawów i wszelakie guzy, zapobiega anemii i obrzękom, podnosi odporność, a także pomaga w utrzymaniu pięknych włosów, skóry i paznokci. Jest bogata w witaminę C, witaminy z grupy B, A, E oraz rutynę. Ma też dużo magnezu, potasu i wapnia.

Tradycyjnie w obrządku kiszenia kapusty brały udział całe rodziny, a często także sąsiedzi. Aby praca lepiej szła, śpiewano przyśpiewki i ludowe pieśni. Żeby tradycji stało się zadość, na Wojsławickiej scenie poza drużynami kiszącymi kapustę, zaprezentowało się też 10 zespołów ludowych i folklorystycznych: Sycowiacy z Sycowa, Olszaniacy z Olszan, Czerwona Kalina z Twardogóry, Malwy z Kuraszkowa, Trzy Dęby z Borówka, Tacy Sami z Ząbkowic Śląskich, Zbytowianki ze Zbytowej, Górzanie z Piławy Górnej, Grodkowiacy z Grodkowa, Waliszowianie z Nowego Waliszowa. Zwycięzcą Konkursu Piosenki Biesiadnej „Biesiadowanie w Kapuście” w tym roku został zespół Trzy Dęby z Borówka, który poza statuetką i pamiątkowym dyplomem otrzymał voucher o wartości 500 zł.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

Niemcza nie ma burmistrza. Ma kierownika stada.
środa, 09.10.2019 01:04 autor: Ta
Bierz dalej, ale pół dawki.
środa, 09.10.2019 01:01 autor: Exi
P. Edyta z Pisu no i co z tego ale...
poniedziałek, 07.10.2019 17:37 autor:
Tak, p. Edyta na pewno cię wysłucha jeśli będzie miała...
poniedziałek, 07.10.2019 19:36 autor: autor
Widać ze komuś z Urzędu przeszkadza Pani Edyta a to...
poniedziałek, 07.10.2019 21:00 autor:
Proszę i można w zgodzie . Jednak można starosta...
poniedziałek, 07.10.2019 17:32 autor:
dzisiaj, 8 godz temu
piątek, 18.9.2020 20:53
39
piątek, 18.9.2020 14:50
15
piątek, 18.9.2020 08:05
18
środa, 16.9.2020 19:33
22
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe