Inauguracja kampanii społecznej „Razem przed siebie. Przewodnik jak żyć z otępieniem”

środa, 22.9.2021 15:40 155 0

Wojewoda Dolnośląski objął patronatem kampanię społeczną pn. „Razem przed siebie. Przewodnik jak żyć z otępieniem”, realizowaną przez zespół Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE. Inauguracja kampanii odbyła się w Światowy Dzień Choroby Alzhaimera.

Jak zapowiadają uczestnicy projektu, światowej klasy specjaliści - planowanymi rezultatami działań będzie poprawa jakości i skuteczności rozpoznawania zespołu otępiennego, optymalizacja opieki oraz wsparcia adresowanego do osób żyjących z demencją i ich opiekunów, a także zwiększenie kompetencji pracowników ochrony zdrowia. Polskiej grupie roboczej przewodzą prof. dr hab. Joanna Rymaszewska oraz dr n. med. Dorota Szcześniak. To szczególne wyróżnienie i dowód na to, jaką estymą cieszą się Polscy naukowcy.

– Kampanię zaprojektowaliśmy wspólnie z osobami z otępieniem, ich opiekunami i pracownikami ochrony zdrowia – zaznacza kierująca projektem prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii UMW. – Kampania ma na celu przede wszystkim odczarowanie tematu otępień, ściągnięcie z niego tabu. Chcemy, abyśmy śmielej rozmawiali o tych chorobach, tak jak teraz śmiało rozmawiamy o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych. Liczymy, że to jest możliwe, bo Kampania będzie żyła w przestrzeni publicznej do końca lutego przyszłego roku – dodaje prof. Rymaszewska.

Dziś w siedzibie Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię. Udział w niej wzięli: Wicewojewoda Dolnośląski - Bogusław Szpytma, prof. dr hab. Piotr Ponikowski - specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego -Marcin Krzyżanowski.

- Jako Urząd Wojewódzki chętnie wspieramy działania mające wpływ na ochronę zdrowia mieszkańców Dolnego Śląska. Szczególnie, że temat otępień bardzo rzadko pojawia się w przestrzeni publicznej, a powszechna wiedza o tej grupie chorób pozostaje niska. Prowadzona kampania ma na celu poprawę tej sytuacji, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogliśmy ją wesprzeć poprzez podświetlenie budynku Urzędu – mówi Wicewojewoda Dolnośląski - Bogusław Szpytma.

W celu zwiększenia świadomości coraz częstszego występowania chorób neurodegeneracyjnych w naszym otoczeniu,  21 września w Światowy Dzień Choroby Alzhaimera, w godzinach wieczornych budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu podświetlony zostanie na fioletowo.

- To wyraz naszego poparcia dla tej kampanii, której celem jest podnoszenie świadomości w zakresie tych chorób. W taki właśnie sposób chcemy zachęcić do refleksji i regularnych badań przesiewowych – mówi Wojewoda Dolnośląski, Jarosław Obremski.

DUW

Dodaj komentarz

Komentarze (0)