III Piknik Historyczny [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

środa, 12.6.2024 05:00 3225 2

7 czerwca w Dolinie Tatarskiej koło Gilowa odbył się kolejny Piknik Historyczny dla uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu dzierżoniowskiego.

Trzecia edycja wydarzenia była doskonałą okazją do odkrywania bogatej historii regionu oraz głębszego zrozumienia średniowiecznych tradycji. Tegorocznym motywem przewodnim pikniku była muzyka wczesnośredniowieczna. Uczestnicy zgłębili tajniki dawnych pieśni i melodii podczas plenerowego wykładu prowadzonego przez Mateusza Piątka, który przybliżył młodzieży historyczne konteksty muzyki średniowiecznej. Wykład stał się wprowadzeniem do świata średniowiecznej kultury muzycznej, którego treści zostały wykorzystane do przeprowadzenia quizu. Reprezentanci szkół średnich zmierzyli się w teście wiedzy o muzyce wczesnego średniowiecza.

Głównym punktem programu był Powiatowy Konkurs Pieśni Wczesnośredniowiecznych. Wzięli w nim udział uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy zaprezentowali utwory historyczne oraz ich autorskie interpretacje. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali się fantastycznie, zaśpiewali nie tylko trudne pieśni w języku polskim, kilka utworów zostało zaśpiewanych w języku łacińskim, co spotkało się z dodatkowym aplauzem.

Po wysłuchaniu wszystkich utworów, Komisja Konkursowa w składzie kierownik Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie Łukasz Masyk, radna Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Bernadetta Szczypka oraz ekspert muzyczny Mateusz Piątek , udała się na trudne narady. Komisja wręczyła podziękowanie za uczestnictwo w Pikniku Historycznym dla każdej szkoły oraz ogłosiła wyniki konkursu. Laureatom nagrody wręczyli starosta Grzegorz Kosowski, burmistrz Niemczy Rafał Pawłowski oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Niemczy Mateusz Kossakowski. Na wydarzeniu obecny był również zastępca burmistrza Niemczy Andrzej Osipowicz.

I miejsce zajęli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bolesława Chrobrego w Bielawie.

II miejsce zdobyli uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie.

III miejsce wywalczyli uczniowie Zespołu Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie.

W ramach pikniku zorganizowano także spacer dydaktyczny, który prowadził uczestników przez urokliwe zakątki Tatarskiego Jaru oraz na platformę widokową. Spacer na punkt z widokiem na panoramę Niemczy poprowadził leśniczy Mariusz Rumin, który opowiedział młodzieży wiele ciekawostek o tematyce leśnej.

Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy spotkali się przy ognisku. Był to moment na wymianę wrażeń, podziwianie pięknej przyrody oraz wspólną integrację.

Piknik Historyczny w Dolinie Tatarskiej to wyjątkowe wydarzenie, które łączy edukację z zabawą i umożliwia młodzieży oraz lokalnej społeczności lepsze poznanie historii ich regionu. Dzięki takim inicjatywom, młode pokolenia mogą w atrakcyjny sposób zgłębiać przeszłość, rozwijać swoje pasje i kształtować swoje zainteresowania.

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

cysto prawda czwartek, 13.06.2024 22:11
a gdzie radni powiatowi, tylko Szczypka i Kossowski?
czwartek, 13.06.2024 13:44
Podobny festiwal muzyki wczesnośredniowiecznej odbywa się od kilkunastu lat w...