Hilife, El-Clasico, Skwar&Żar - te miejsca znikają z gastronomiczno-rozrywkowej mapy Dzierżoniowa

środa, 5.10.2022 09:45 39071 117

Wysokie rachunki za media, podwyżki cen produktów, odrabianie strat po pandemii, mniej klientów. We wrześniu tego roku w Dzierżoniowie zakończyły działalność klub Hi-Life, restauracja Skwar&Żar, El-Clasico.

Po siedemnastu latach przestał działać dzierżoniowski klub Hi-Life. Otwarty w 2005 roku klub wraz z restauracją "Cztery smaki świata", kręgielnią, barem stanowił nowoczesny, prowadzony na wysokim poziomie kompleks rozrywkowy. W piątkowe i sobotnie wieczory tętnił życiem, mając w ofercie różnorodną rozrywkę. Koncerty, imprezy, hity serwowane przez DJ-ów. Z biegiem lat energii było tam coraz mniej. 24 września 2022 r. zorganizowano imprezę z okazji 17-lecia klubu, de facto pożegnalną. Dlaczego klub znika z imprezowego krajobrazu Dzierżoniowa?

Hilife: trzy razy mniej ludzi niż przed pandemią

- Przestało się to opłacać po prostu. Rachunki za prąd - ostatnio 7 tysięcy miesięcznie ze względu na konieczność miesięcznego okresu wypowiedzenia, mniejsza frekwencja w klubie i jednocześnie coraz wyższe wymagania pracowników pod względem finansowym. Mając świadomość, że działalność mogę prowadzić tylko do końca roku i do tego czasu mam podpisaną umowę na wynajem, zdecydowałem, by nie czekać na sezon grzewczy i zrezygnować w drugiej połowie września. Gdybym odpalił jeszcze ogrzewanie, to w ogóle płaciłbym po kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie - mówi ostatni najemca klubu Rafał Goras.

Dzierżoniowski klub muzyczny Hilife dostarczał rozrywki od 17 lat

Skąd termin wynajmu do końca roku? Jak dowiedzieliśmy się w dzierżoniowskim Starostwie Powiatowym, obecnie właścicielem budynku jest Skarb Państwa, toczy się spór prawny.

Rafał Goras klub Hilife wynajmował od 2013 roku. Wiele zmieniła jednak pandemia.
- Przed pandemią przychodziło trzy razy więcej ludzi. Pierwsza impreza zorganizowana w klubie po dłuższej przerwie, spowodowanej przez lockdown, była mega petardą, potem niestety pik w dół i skończyliśmy na niespełna dwustu osobach w sobotę. Przy takim budynku to jest nie do utrzymania. Po pandemii na dobrą sprawę do dziś nie wyszedłem na zero. Kręgielnia to samo. Była czynna w piątki i soboty, bo w tygodniu to nie miało żadnego sensu. Nie zarabiała nawet na jednego pracownika, przy cenie za kręgle 50 zł za godzinę. Byliśmy zmuszeni zamknąć ją nawet w piątki. Nie mam sobie nic do zarzucenia, próbowaliśmy robić wszystko, ale rynek dzierżoniowski jest jaki jest. Organizowaliśmy koncerty, staraliśmy się uatrakcyjniać imprezy. Mam wrażenie, że ludzie nie mają już kompletnie pieniędzy – kwituje smutno. - Mieliśmy fajną ekipę. Pracowników mi bardzo szkoda.

- Najbardziej ubolewałem nad tym, że nie ma konkurencji na rynku. Przez chwilę działały kluby Eclissi czy Sheila. Bardzo się wtedy cieszyłem. Dobrze, jeśli zaczyna się tworzyć rynek, ludzie wychodzą z domu, raz ja ich wyciągnę, następnym razem inny klub. Konkurencja mnie motywuje. Chodzi o to, żeby stworzyć kulturę wychodzenia z domu. Bolało mnie, że nie ma tej kultury kompletnie. To bardzo trudny rynek.

Poza prowadzeniem klubu zajmuje się scenotechniką: nagłośnienie, oświetlenie różnych konferencji. Wcześniej przez kilkanaście lat był DJ-em we wrocławskich klubach.

- Jak ktoś mówi, że dziś we Wrocławiu jest dużo ludzi na mieście, to nie wie albo nie pamięta, co się działo kiedyś. W czwartki około 21.00 trudno było już przejechać przez miasto, a dzisiaj jest pusto. Rozrywka bardzo się zmieniła. Dlaczego młodzi ludzie nie przychodzą? Po pierwsze mają nieograniczony dostęp do muzyki na Youtube i w aplikacjach typu Spotify. Młodzież woli zrobić sobie domówkę w małym gronie niż pójść do lokalu. Wszyscy ci przebojowi ludzie, którzy nie bali się wyjść na miasto, do lokalu, spotykać się z ludźmi, dawno wyjechali za granicę. Ci, którzy przychodzili do nas co tydzień, pierwsi wyjechali – przekonuje Rafał Goras. - Ci bardziej wycofani, domatorzy, oni dalej siedzą w domu - oglądają Netfliksa i grają w gry. Z kolei osoby w wieku 35-45 lat sporo pracują, potem chcą spędzić czas z rodziną. W Dzierżoniowie brakuje takich miejsc, ale wyjście co dwa, trzy miesiące na imprezę nie pozwoli na utrzymanie klubów w mieście.

 EL-Clasico, Skwar&Żar: miały być urodziny, jest koniec działalności.

Powstała trzy lata temu restauracja El-Clasico Cafe przy ul. Świdnickiej, w pomieszczeniach byłej portierni Diory, była jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na gastronomicznej mapie Dzierżoniowa. Loftowy klimat, wygodne fotele, smaczne ciasto i kawa przyciągały klientów. Właściciel dbając o jakość wyremontował portiernię, a potem walczył o klientów obserwując rynek i wprowadzając nowe produkty w menu. Po trzech latach, w tym dwóch trudnych, pandemicznych, zdecydował o zamknięciu działalności 30 września 2022 r.     

El-Clasico Cafe wypracowała sobie grono stałych klientów                        

 - Na decyzję złożyło się wiele spraw. Zacząłem od kawiarni, później wypływając na szersze wody restauracyjne wprowadziliśmy bogatszą ofertę gastronomiczną, w tym pizzę, różne alkohole, co zaczęło przynosić spore obroty. Zdobyliśmy stałych klientów. Jednak klimat do prowadzenia biznesu jest nie najlepszy - mówi właściciel Mariusz Maćkowiak. - Sporo strat odnieśliśmy w pandemii, pomocy państwowej nie było, a pensje trzeba było pracownikom płacić. Próbowaliśmy odwlec płatności ZUS, to przysłano nam komornika. Kiedy otworzyliśmy się po pandemii, pozwalali nam handlować na zewnątrz, nie w środku, część mogliśmy pakować, a część mogliśmy wydawać. Porobili różne stawki VAT-u. Przysłano nam kontrolę z Urzędu Skarbowego, wyszły różnice, w których nie mogliśmy się wcześniej połapać. Niezwłocznie opłaciliśmy wszystko, ale karę wlepiono nam wyższą niż najlepszy zysk wypracowany w całej historii El-Clasico.  Później cztery kontrole sanepidu w ciągu ostatniego pół roku, czepianie się o szczegóły.  Utrudnianie administracyjne dosłownie na każdym kroku. Drugi element to brak ludzi do pracy. Zatrudniałem głównie młodzież, a ona jest niestety nieodpowiedzialna. Rzucali pracę z dnia na dzień albo po prostu sobie nie przychodzili, w weekendy wyjeżdżali ze znajomymi, imprezowali. A kiedy mnie nie było na miejscu zamykali wcześniej lokal, żeby wyjść do domu, jak gdyby nigdy nic. Niepojęte rzeczy. A jak szukaliśmy przez parę miesięcy kogoś starszego do pracy, nie było chętnych, nawet za stawkę wyjściową 25 zł na rękę za godzinę.

Mariusz Maćkowiak uważa, że mógłby prowadzić dalej biznes oferując jedynie kawę i ciasto, ale wówczas musiałby podnieść ceny albo mieć jeszcze więcej klientów.

Piątek 30 września był także ostatnim dniem działalności dzierżoniowskiej restauracji Skwar&Żar przy ul. Piłsudskiego. "Z wielkim bólem serca chciałbym was poinformować, że działamy tylko do końca września. Jest to bardzo ciężka decyzja, ale inflacja i koszty utrzymania nas przerosły" - poinformowano na facebookowym profilu restauracji.

- Dostaliśmy podwyżkę za prąd, cena wzrosła o trzysta procent. Prewencyjnie musiałem złożyć wymówienie, żeby nie wpakować się w jeszcze większe koszty. Przez ostatnie miesiące działaliśmy praktycznie na styk, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dochody zaczęły spadać. Słabszy ruch, po wakacjach ludzie nie wrócili za bardzo. Młodzież przychodziła głównie na tosty.  W górę poszły także ceny produktów, zwłaszcza mięso. Naszym flagowym produktem są burgery z certyfikowaną  wołowiną hereford - mówi właściciel Wojciech Skwarcan. Wołowina krów rasy Hereford odznacza się najwyższą jakością.
Z gastronomią związany jest od wielu lat. W branży  pracował we Wrocławiu, później osiem lat w Wielkiej Brytanii. Cztery lata temu we wrześniu postanowił spróbować w Dzierżoniowie. Miały być urodziny lokalu, jest zamknięcie. - Może jeszcze wrócimy na rynek w lepszych czasach - mówi pan Wojtek.   

Skwar&Żar oferował burgery z certyfikowaną wołowiną 

Ząbkowicka: zamknięcie piekarni, warzywniaka i sklepu odzieżowego

O zamknięciu piekarni działającej przy ul. Ząbkowickiej 29 w Dzierżoniowie poinformował także we wrześniu w mediach społecznościowych właściciel Iwo Czaiński. "Bardzo dziękuję za zaufanie oraz kupowanie moich wyrobów. Mam nadzieję, że byliście zadowoleni i będziecie nas miło wspominać" - brzmi pożegnalny wpis właściciela. 

Przy ul. Ząbkowickiej do drugiej połowy października czynny jest także sklep z odzieżą dla dzieci, trwa wyprzedaż towaru. Właścicielka, która prowadzi go od dwunastu lat ze względu na sytuację w handlu zdecydowała o przejściu na emeryturę.

Wcześniej, w lipcu tego roku, po trzydziestu trzech latach działalności, zamknięto także sklep "Warzywa i owoce" przy ul. Ząbkowickiej.  Właściciel ze względu na panującą koniunkturę i wzrastającą inflację oraz ciągłe podwyżki prądu także podjął  decyzję o przejściu na emeryturę. Łącznie przy ul. Ząbkowickiej jest pięć pustych lokali do wynajęcia, a funkcjonujący w innych sklepach sprzedawcy narzekają, że ruch klientów nie napawa optymizmem.

Aneta Pudło-Kuriata

Przeczytaj komentarze (117)

Komentarze (111)

niedziela, 16.10.2022 18:59
teraz podziękujcie Kaczorowi
Fan Blachy poniedziałek, 10.10.2022 11:19
Adasia Pozdrawiam
Fan Blachy wtorek, 11.10.2022 12:10
Kocham Adasia
Klient środa, 05.10.2022 12:07
A gdzie byliście jak padała Barbara, Błacha, Michał, Bahus, Na...
Piwosz piątek, 07.10.2022 16:54
Przecież Piętro cały czas funkcjonuje Może Jacek nie jest w swojej...
mamuniab czwartek, 06.10.2022 14:03
Błąd. Ciągle i wciąż, od 31 lat, można wypić ...
Ja piątek, 07.10.2022 10:49
Zgadza się ale chyba tylko to się uchowało
PIS to mafia środa, 05.10.2022 12:35
Wyznawcy pis zdaja sie tego nie zauwazac. Dla nich najwazniejsze...
czwartek, 06.10.2022 14:43
A czy to też wina Pis-u, że sa zamykane duże...
u66jj środa, 12.10.2022 21:11
nie wiedziałem, ze mieszkam w niemieckim mieście, dziś rano w...
piątek, 07.10.2022 11:49
Jak to miło i przyjemnie wśród takich wypocin poczytać mądry,...
sobota, 08.10.2022 07:48
Oni nie mają pamięci stałej. Oni RAM ładują wprost z...
środa, 05.10.2022 13:44
Ej ziomuś pis nie ma tu nic do gadania, takie...
5yyu środa, 12.10.2022 21:13
nie, w ogole
PIS to mafia środa, 05.10.2022 17:45
nie zgadzam sie, ze pis nie ma tu nic do...
Anonim1111 czwartek, 06.10.2022 21:23
Kto zarobił na podwyżce cen cukru? Cukrownie i...
piątek, 07.10.2022 13:26
Südzucker AG – niemiecki koncern założony w roku 1926. Obecnie...
Ja środa, 05.10.2022 12:51
Jeszcze np Todgar
bielawianka 111111 piątek, 07.10.2022 15:28
Młodzi w 90% to potencjalni niewolnicy przyszłego systemu. Wystarczy im...
mieszkaniec wtorek, 11.10.2022 22:03
PRAWDA DROGA BIELAWIANKO
uht5 środa, 12.10.2022 21:12
nie boj się, oni się rozwijają, tylko po swojemu
środa, 05.10.2022 14:46
KOCHAM PIS
piątek, 07.10.2022 11:47
Ja też:)
niedziela, 09.10.2022 08:26
Przez takich matołów jak wy ten kraj upada
Ms piątek, 07.10.2022 18:39
Szkoda Hilifu, zaj.ebistej kręgielni i clubu, nieraz chodziliśmy tam w...
dzierżoniowianin środa, 05.10.2022 18:00
Tylko CLUB GERIAVIT ma rację bytu w Dzierżoniowie. Dzierżoniów faktycznie...
Xx piątek, 07.10.2022 14:16
Tak jest wszędzie wszyscy do Wrocławia wyjeżdżają … wyludnia się...
Paweł sobota, 08.10.2022 18:10
Ani mieszkań, ani atrakcji, ani godnie płatnej pracy i to...
DDZ środa, 05.10.2022 12:32
Panie manager po prostu brak pomysłu na przyciągnięcie ludzi i...
gosc piątek, 07.10.2022 18:43
Dokładnie, a przede wszystkim wprowadzić ograniczenie wiekowe, bo nikt nie...
środa, 05.10.2022 10:16
To dopiero początek. Po Nowym Roku i podwyżkach będą się...
Ms piątek, 07.10.2022 17:59
Dokładnie ! W punkt !!
Dom89 czwartek, 06.10.2022 18:24
Chodziłem w latach 2006-2010. Szkoda, kupa historii, zabawy, wspomnien. Niezapomniane...
Retro maniak środa, 05.10.2022 12:07
Gdy się zaprasza disco polo, to co się dziwivue że...
Xz czwartek, 06.10.2022 18:20
A ja wymagam muzyki pop i disco.
Xx czwartek, 06.10.2022 14:21
Miło było bawić się w hilifie super atmosfera szkoda że...
środa, 05.10.2022 14:37
UE dała dotacje, ale zamknęła ludzi w domach. Czy ludzie...
środa, 05.10.2022 14:52
UE odbierze te pieniądze w opłacie co2, akcyzie, drogim prądzie,...
mm czwartek, 06.10.2022 14:47
Jeżeli się coś pisze, to trzeba mieć o tym chociaż...
Czytelnik środa, 05.10.2022 17:10
Brak elementarnej wiedzy ,Unia nie zabiera pieniędzy z CO2 ....
środa, 05.10.2022 19:10
Ewidentnie czerpiesz wiedzę z TVP Info dlatego piszesz takie głupoty....
Henryk M z Krasickiego środa, 05.10.2022 17:52
PiS dal swoim katotalibom za glosy w wyborach rózne 500+,...
środa, 05.10.2022 19:00
UE dała ale PiS nie wzięło tych dotacji, u nich...
środa, 05.10.2022 21:00
Kiedy zaczęły się 500+, 300+, 13, 14 każdy normalny człowiek...
środa, 05.10.2022 21:23
W punkt
A środa, 05.10.2022 23:23
Dokładnie tak. Dlatego czas otworzyć oczy wyborcy i skończyć z...
środa, 05.10.2022 15:21
Gdzie byliście jak padały największe fabryki w Polsce. Wtedy nie wiedzieliście...
środa, 05.10.2022 21:25
Padały komusze wydmuszki,ale trzeba odrobinę rozumu by to zrozumieć
środa, 05.10.2022 15:38
To może jeszcze Lidla albo biedre postawim?
środa, 05.10.2022 14:24
To dopiero początek ....Koszty pracownika, zusy,podatki energia.Bedziemy robić bądź nie...
środa, 05.10.2022 11:29
Pandemia i drożyzna zmieniła podejście wielu ludzi do rozrywki. Przykładowo...
środa, 05.10.2022 11:47
Dokładnie tak jest. Dla przykładu roczna subskrypcja Amazon Prime Video...
środa, 05.10.2022 18:45
To niestety prawda
Ewelina środa, 05.10.2022 22:10
Hl klub jak każdy inny. I ludzie jak wszędzie i...
środa, 05.10.2022 19:05
Pierwsi nie wytrzymali "Dobrej zmiany+" Nasze prawnuki będą jeszcze spłacać...
Mania środa, 05.10.2022 11:13
Może nie aż tak drastycznie! Ale portierni Diory żal: klimat,...
środa, 05.10.2022 14:37
Zaczyna się macie swój PiS
qwdq środa, 05.10.2022 11:54
Głosujcie dalej za Pisiorami brawo debile głosujące na nich
Tonaton środa, 05.10.2022 12:19
Dobrze, wkońcu speluno dzierżoniowskie zamknięte. Sama narkomania tam chodziła.
Cbudydzik środa, 05.10.2022 12:44
To że narkomania to jedno,ale co to za klub w...
Srać na pajaca środa, 05.10.2022 19:00
Ty frajerze sam jesteś patol a próbujesz innym wmówić i...
środa, 05.10.2022 13:05
Społeczeństwo stało się biedniejsze dzięki obecnej władzy. Wyjście do restauracji...
środa, 05.10.2022 18:02
Taa. Za PO opływało w luksusy. Żeby znaleźć jakąkolwiek pracę...
środa, 05.10.2022 15:44
Jakie biedniejsze? Spójrz na dzierżoniowskie ulice. Niedługo fury będą takich...
Znajacy zycie emeryt z Osiedla środa, 05.10.2022 17:56
Te fury to sa na pokaz wiejskich snobów ala Lewandowski...
środa, 05.10.2022 16:48
Te fury są albo na kredyt / leasing, albo...
środa, 05.10.2022 18:11
A za leasing nie trzeba płacić? Płaci się dużo więcej...
środa, 05.10.2022 15:51
Niestety wiele osób nie ma pieniędzy, żeby pójść na zwykłe...
Babcia Jadzia środa, 05.10.2022 14:52
Głosowaliście na PiS to teraz żryjcie piach.
Gość środa, 05.10.2022 16:51
Babuszka, za dużo pijesz.
Asas środa, 05.10.2022 16:06
Bawią mnie komentarze PIS nie jest winny, tak się dzieje...
środa, 05.10.2022 11:07
Prowadziłem kiedyś osiedlowy sklep w Dzierżoniowie. "Krótko", bo 15 lat....
środa, 05.10.2022 13:49
Obce korporacje zabijają nam kraj!!! Ludzie nie oczekujące cudów nie...
środa, 05.10.2022 15:13
Byłam kilka razy w El Clasico wybór miejsca na szybkie...
środa, 05.10.2022 14:54
Przykre
środa, 05.10.2022 10:14
Jak nie wiadomo o co ,,kaman,, to zawsze chodzi o...
Lewicowski środa, 05.10.2022 11:22
Dalej trzeba robic zakupy w biedrze xd nabijajmy kabze obcym...
środa, 05.10.2022 13:47
Najmądrzejszy komentarz!!! W punkt!!!
Buhahahaha środa, 05.10.2022 13:56
W Biedronce jest cała masa polskich produktów. A sklepy osiedlowe...
Obserwator środa, 05.10.2022 14:10
Sklepy osiedlowe też są poniekąd placówkami biedronki,makro,Selgros, bo tam się...
Gnom środa, 05.10.2022 14:07
Więcej galerii i marketów, wszystko prywatne upadnie koszty wykończą, zostaną...
Jeździec bez głowy środa, 05.10.2022 13:29
Co wy *******icie młodzież jest taka sama tylko po 1...
Witek środa, 05.10.2022 13:23
Mali przedsiębiorcy będą padać jak muchy. Niestety, nie mają takiej...
Sylwia środa, 05.10.2022 13:15
Racja,dzisiejsza młodzież jest inna niż kiedyś. Siedzą w domu przy...
Ddz środa, 05.10.2022 10:19
Bo młodzi to teraz wolą siedzieć w domu i oglądać...
Okrutnik środa, 05.10.2022 11:11
Młodzi się spotykają w kameralnym gronie zamiast męczyć się w...
Ccvv środa, 05.10.2022 13:12
Zgadzam się
... środa, 05.10.2022 11:53
A zo co mają wyjść? Wszystko jest drogie
środa, 05.10.2022 12:17
problem w tym ze młodzi od lat prosperity PO dostawali...
Jdjdnd środa, 05.10.2022 12:04
Wiele zmieniło to te mordobicie i te małolat naćpane nieprzytomne...
Pilawa G środa, 05.10.2022 10:40
Zamknąć całkiem hi life
edzio listonosz środa, 05.10.2022 13:10
ktos tu ma chyba problem z czytaniem ze zrozumieniem
*******enie xd środa, 05.10.2022 13:01
Co do HL okej 100% racji. Co do drugiej restauracji...
środa, 05.10.2022 12:51
b dobrze same stomy tam były
środa, 05.10.2022 10:43
Cena pradu jest zamrożona teraz i przyszłym roku!
ang środa, 05.10.2022 10:49
nie dla przedsiębiorów
środa, 05.10.2022 11:32
Dla odbiorców indywidualnych
środa, 05.10.2022 10:37
Przydałby się jeszcze taki artykuł o bielawskich lokalach . ...
środa, 05.10.2022 12:19
W Bielawie jest już totalna padaka, ale za to będzie...
środa, 05.10.2022 12:06
"była mega petardą" - specyficzny język byłego najemcy / "Chodzi...
środa, 05.10.2022 12:14
Ewidentnie nie byłeś/łaś klientem hi-life, a co za tym idzie...
środa, 05.10.2022 11:58
N A R E S Z C I E !...
Okrutnik środa, 05.10.2022 11:13
Widać sytuacja w tym kraju jest zajebista skoro ludziom nie...
s środa, 05.10.2022 10:51
Większość biznesów w ddz jest na wykończeniu, najbardziej handel! Niestety...
Czołgające się środa, 05.10.2022 10:46
Ale w ich opowieściach tak bardzo pomagają przedsiębiorstwom złodzieje i...
An środa, 05.10.2022 09:55
Może oferta była mało atrakcyjna
Donek środa, 05.10.2022 10:39
Brawo, żaden z tych lokali od początku działalności nie przynosił...
środa, 05.10.2022 10:28
POZAMYKANE PRZEZ TEN PISOWSKI DOBROBYT? JAK TO JEST, ŻE NA...
środa, 05.10.2022 10:34
Dzierżoniów to patologia pod względem cen wynajmu lokali. Założę się,...
środa, 05.10.2022 10:26
Galerie jakoś nie padają i nowe się budują.
nikt środa, 05.10.2022 09:55
Dziękujemy za wspólne lata. To jest ostatnia chwilą na ucieczkę...