Henkel Polska ponownie zawitał do szkół z programem Świat Młodych Badaczy

piątek, 31.3.2023 08:00 981

Henkel Polska kontynuuje realizowany razem z firmą LeoLAB międzynarodowy program edukacyjny pod nazwą Świat Młodych Badaczy. Po zeszłorocznym sukcesie ponownie zawitał on do szkół w miejscowościach zlokalizowanych wokół siedzib Henkla w Polsce. W dniach 20-31 marca br. program gościł w Dzierżoniowie, Pieszycach, Bielawie i Piławie Górnej, a udział w zajęciach wzięło ponad 430 dzieci z 5 szkół podstawowych. Dodatkowo, we współpracy z Fundacją Polki Mogą Wszystko, na początku roku firma przeprowadziła serię kilkunastu warsztatów w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce.

Nauki ścisłe przeżywają obecnie rozkwit. Pomagają zrozumieć świat, rozwinąć umiejętność krytycznego myślenia, uczą zadawania trafnych pytań, stawiania hipotez i wyciągania wniosków, czyli logicznego myślenia. Dlatego tak istotne staje się wspieranie w tym obszarze najmłodszych – ta właśnie idea leży u podstaw projektu Świat Młodych Badaczy.

Świat Młodych Badaczy wspiera rozwój ważnych umiejętności u dzieci

Świat Młodych Badaczy to międzynarodowy program edukacyjny, skierowany do uczniów klas 2-4 szkół podstawowych, realizowany w Polsce od 2016 roku. W ramach programu uczniowie uczestniczą w interaktywnych warsztatach z zakresu nauk ścisłych, które pobudzają  kreatywność, oraz uczą zbierania informacji, analizy i interpretacji danych. Zajęcia realizowane są w formie 90-minutowych warsztatów w szkołach, podczas których dzieci samodzielnie wykonują eksperymenty badawcze – przykładowo odmierzają potrzebne składniki i samodzielnie identyfikują badane substancje i wyciągają wnioski.

Henkel promuje ideę zrównoważonego rozwoju

Warsztaty nawiązują tematycznie do obszarów, w których działa firma Henkel, takich jak kleje czy środki czystości i higieny osobistej. Istotne znaczenie ma tutaj również idea zrównoważonego rozwoju, za którą firma podąża na każdym etapie swej działalności. To dlatego wśród warsztatów dla dzieci znalazły się także te o tematyce ukierunkowanej na ochronę środowiska, oszczędzanie energii, przetwarzanie makulatury oraz dbanie o zdrowie.

Sukces i rozwój projektu Świat Młodych Badaczy

Zgodnie z założeniem projektu zajęcia stacjonarne odbywają się w wybranych szkołach podstawowych, znajdujących się w pobliżu zakładów produkcyjnych firmy Henkel zlokalizowanych w Raciborzu, Stąporkowie i Dzierżoniowie. Z projektem i eksperymentami mogą zaznajomić się również dzieci z całej Polski poprzez stronę internetową Świata Młodych Badaczy. Łącznie we wszystkich dotychczasowych warsztatach wzięło udział 6900 dzieci, a filmy edukacyjne obejrzano ponad 65 000 razy. Potwierdza to, że program z każdym rokiem zyskuje na popularności.

- Cieszę się, że udaje nam się rozbudzać w uczniach zainteresowanie naukami ścisłymi. Program z roku na rok rośnie w siłę i coraz więcej szkół zgłasza swoje zapotrzebowanie na takie warsztaty doceniając ich wartość. Mamy nadzieję, że to doświadczenie i zdobyta wiedza znajdą odbicie w przyszłych wyborach ścieżki edukacyjnej i zawodowej uczniów. W tym roku Świat Młodych Badaczy zyskał jeszcze jeden wymiar – zdecydowaliśmy  się rozszerzyć projekt również o specjalne warsztaty przeznaczone dla dzieci ukraińskich. Zależy nam, by również i one mogły z nich skorzystać – podkreśla Dorota Strosznajder, pełnomocnik zarządu ds. odpowiedzialności społecznej, koordynatorka projektu z ramienia Henkel Polska.

Pierwsze warsztaty z tegorocznej edycji programu Świat Młodych Badaczy odbyły się w Dzierżoniowie i pobliskich miejscowościach. Szkoły, które wzięły udział w programie to: Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielawie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Dzierżoniowie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Komisji Edukacji Narodowej w Dzierżoniowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w  Pieszycach, Szkoła Podstawowa im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej. W zajęciach wzięło udział ponad 430 dzieci z 20 klas.

Świat Młodych Badaczy dla Ukrainy

W tegorocznej edycji zaplanowaliśmy także zajęcia w Warszawie, jak również warsztaty w języku ukraińskim dla dzieci ukraińskich uchodźców w Polsce, które odbyły się w styczniu i lutym m.in. w Głuchołazach, Sulechowie, Gliniku, Dębicy, Ustrzykach Dolnych, Kutnie, Warszawie.

Partner projektu LeoLAB

Eksperymenty badawcze  prowadzone są przez partnera programu, firmę LeoLAB, która działa w branży animacyjno-edukacyjnej, a podczas zajęć przybliża młodym ludziom nauki ścisłe dzięki zabawie oraz praktycznym doświadczeniom.

Nie ma lepszego sposobu na naukę, niż poprzez praktykę i zabawę. To przepis na skuteczne zachęcenie najmłodszych do poszerzania swojej wiedzy i do odkrywania tajemnic otaczającego nas świata. Widać to w zaangażowaniu dzieci na każdym warsztacie – mówi Natalia Leońska z LeoLAB.