Gliny z innej gliny

środa, 13.6.2018 09:35 1715 0

Marcin Wroński
„Gliny z innej gliny”

wyd. W.A.B.
Premiera 6 czerwca 2018 r.

Autor: Marcin Wroński, Ryszard Ćwirlej, Robert Ostaszewski, Andrzej Pilipiuk

ISBN: 978-83-280-5034-1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: ok. 320
Cena detaliczna brutto: 39,99 zł
Wydanie: 1 

Po jedenastu latach od premiery pierwszego lubelskiego kryminału dziesiąty tom wieńczy historyczne dzieło!

Jak zapowiadał po opublikowaniu Czasu Herkulesów, dziewiątej i ostatniej powieści z Zygą Maciejewskim, Marcin Wroński pomysłowo i ciekawie zamyka swój kryminalny cykl retro.

Na pożegnanie w tomie Gliny z innej gliny zbiera opowiadania i prozy, których bohaterem jest niepokorny komisarz oraz Lublin od lat 20. do 80. XX wieku. A nawet w XXI wieku! To wyborna lektura dla miłośników serii z Maciejewskim oraz wielbicieli kryminalnych historii.

Autor zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu Ryszarda Ćwirleja, Roberta Ostaszewskiego i Andrzeja Pilipiuka, których opowiadania z Zygą Maciejewskim są prawdziwą ozdobą zbioru i wzruszającym, literackim podziękowaniem dla sławnego kolegi po piórze. 

Kliknij TUTAJ, aby przeczytać fragment

Marcin Wroński urodził się w 1972 roku w Lublinie. Lublin jest prawie jak Dublin, dlatego pisarz długo chciał zostać Jamesem Joyce’em. Debiutował w 1992, niedawno miał benefis z okazji aż 25-lecia twórczości (i zaledwie 10-lecia kariery, co podkreśla). Tę przyniósł mu bowiem cykl kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim rozpoczęty Morderstwem pod cenzurą (2007) i zakończony Glinami z innej gliny (2018). Przeszedł do historii prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru jako pisarz najczęściej nominowany, jedyny dwukrotny laureat nagrody czytelników oraz jedyny, który w jednym roku – za Pogrom w przyszły wtorek – otrzymał statuetkę zarówno od jurorów, jak od publiczności (2014). Zachęcony sukcesem, miał do wyboru film i teatr, ale jako człowiek leniwy wybrał wersję pośrednią i w 2017 miała miejsce premiera Pogromu... w formule kino-teatru. W kolejce po bilety podobno były awantury, ale też nawiązały się bliższe relacje, za które autor nie odpowiada. Niektóre kryminały z cyklu były tłumaczone na rosyjski z liczbą przypisów godną pracy naukowej, wkrótce A na imię jej będzie Aniela ukaże się we Francji; liczba przypisów nie jest znana. Ponadto pisarz od kilku lat współpracuje z Fundacją Sceny InVitro, tworząc uliczne  adaptacje miejskich legend. W jego wersji wszystkie legendy są o tym samym – o seksie i przemocy – a że oprócz dorosłych przychodzą na nie matki z dziećmi, to już jest sprawa opieki społecznej! M. Wroński ostatnio znów otrzymał Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina – w duecie z reżyserem Łukaszem Witt-Michałowskim za ich sceniczny Pogrom w przyszły wtorek – i musi sobie kupić większy regał.

  

W cyklu z komisarzem Zygmuntem Maciejewskim ukazały się:

I • Morderstwo pod cenzurą

II • Kino Venus

III • A na imię jej będzie Aniela

IV • Skrzydlata trumna

Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników oraz Nagroda Artystyczna Miasta Lublina w 2013 roku

V • Pogrom w przyszły wtorek

Nagroda Wielkiego Kalibru, Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników oraz nagroda na Festiwalu Kryminalna Piła w 2014 roku

VI• Haiti

VII • Kwestja krwi

VIII • Portret wisielca

IX • Czas Herkulesów

X • Gliny z innej gliny

Dodaj komentarz

Komentarze (0)