Finał projektu Eensulate - jakie są efekty? [WIDEO]

środa, 15.9.2021 14:05 4126 0

Dofinansowane ze środków Unii Europejskiej przedsięwzięcie zrealizowano w ramach programu Horyzont 2020. Głównym celem tego projektu było opracowanie niedrogich, lekkich i energooszczędnych rozwiązań do renowacji budynków wyposażonych w szklane fasady.

Eensulate to pierwszy badawczo-rozwojowy projekt w historii Dzierżoniowa, który wraz z europejskimi prywatnymi firmami, instytucjami publicznymi i uniwersytetem, był jednym z 13 partnerów całego przedsięwzięcia.

Udział w nim to efekt dobrej dobrej współpracy miasta z działającymi u nas firmami grupy Selena. Rolą Dzierżoniowa było testowanie efektywności nowych produktów i dlatego właśnie to w naszym mieście zainstalowano nowoczesną fasadę (Szkoła Podstawowej nr 1) oraz wymieniono okna w Muzeum Miejskim. Koszty związane z obsługą projektu były w całości finansowane ze środków unijnych.

Projekt EENSULATE  rozpoczął się w 2016 r., jego cele osiągnięto dzięki opracowaniu trzech głównych kluczowych technologii:

  • wysoce izolującej pianki przyjaznej dla środowiska;
  • lekkiej i cienkiej dwuszybowej szyby próżniowej (VIG);
  • wielofunkcyjnej, termoprzestrajalnej powłoki szyb.

Technologie te można łączyć, aby zaoferować trzy różne produkty komercyjne, a mianowicie szybę EENSULATE: Basic, Premium posiadającą szkło chromowane z dodatkowymi funkcjami samoczyszczącymi i przeciwmgielnymi oraz rozwiązaniem stolarki dla obiektów zabytkowych.

Kluczowi partnerzy projektu są teraz zaangażowani w rozwój technologii wspomagających, a także w proces uprzemysłowienia produkcji i jej komercjalizacji. Produkty Eensulate mają być dostępne na rynku za 2 lata.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)