Festiwal Bachowski w Łagiewnikach [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

niedziela, 26.7.2020 06:00 4677

W ramach 21. Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy w sobotę 25 lipca 2020 r. w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Łagiewnikach odbył się koncert „Śniadanie na Trawie w Łagiewnikach”.

Koncert odbył się w kościele, który przed laty był częścią Pocysterskiego Zespołu Klasztornego w Łagiewnikach przy ul. Nadrzecznej 27 a na śniadanie zostaliśmy zaproszeni do pięknych ogrodów udostępnionych przez obecnych właścicieli pałacu Państwo Magdalenę i Przemysława Najdków. O godzinie 11-tej gości i słuchaczy powitała Wioleta Wawrzyniak Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Bibliotek i Sportu i Paulina Pycka dyrygentka chóru „Canzona” z Olesznej. Wśród gości nasze lokalne władze: Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki, Zastępca Wójta Jacek Mikus, dyrektor ZUK-u Maciej Wawrzyniak, proboszcz ks. kanonik Grzegorz Staniewski oraz organizatorzy Dyrektor Festiwalu Jan Tomasz Adamus i Dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury Anna Rudnicka.

Za pulpitami miejsca zajęli artyści Beata Nawrocka skrzypce, Tomasz Góra skrzypce, Konrad Górka wiolonczela i Anna Firlus klawesyn. Mogliśmy usłyszeć utwory „antologia sonaty w XVIII wieku”. Po wysłuchaniu kilku utworów nastąpiła przerwa. Słuchacze przenieśli się do ogrodów pałacowych na poczęstunek. Można było przy rozstawionych stołach poczęstować się lampką białego lub czerwonego wina, kawą, napojami, kanapką czy ciastem. Po przerwie piknikowej w kościele muzycy zaprezentowali nam utwory: Jean-Féry Rebel – Triosonata nr 6 g-moll, Lentement – Gay, Georg Friedrich Händel – Triosonata z op. 2 nr 6 g-moll, Andante – Allegro – Arioso – Allegro. W podziękowaniu za piękny koncert artyści otrzymali róże i gorące brawa tak, że artyści musieli bisować. Po koncercie słuchacze i artyści zostali ponownie przeszli do ogrodów gdzie tym razem właściciele pałacu zaprosili zebranych na przepiękny, okazały i smaczny tort, który wykonał Pan Przemysław a serwował go wraz z małżonką Panią Magdaleną. Podczas koncertu obowiązywały obostrzenia zgodnie z wymaganiami COVID-19.

Podziękowania należą się organizatorom, sponsorom, księdzu proboszczowi i właścicielom pałacu, że w Łagiewnikach mogła zagościć „wielka kultura” ze świata muzyki.

Tadeusz Szot