Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 7 w Bielawie: kto się boi w lesie?

wtorek, 11.10.2016 10:20 2210 0

6 października w Szkole Leśnej w Bielawie w ramach XVII PREZENTACJI OŚWIATOWYCH, odbyły się zajęcia warsztatowe dla szkół podstawowych z naszego powiatu pod  hasłem  „Zrozumieć świat to sekret geniuszu”. Wszystkich uczestników wraz z opiekunami, w terenowym ośrodku edukacyjnym, powitały: pani Ewa Kowalik dyrektor Miejskiego Zarządu Placówek Oświaty w Bielawie, dyrekcja Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie pani Małgorzata Cieślik i pani Renata Sznajder–Zając i dyrektor Ekologicznego Gimnazjum nr 3 pani Sylwia Toboła.


Na zajęciach gościliśmy: Szkołę Podstawową z Niemczy z opiekunem p. Joanną Bagińską, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy z p. Katarzyną Ciborską, Szkołę Podstawową nr 9 z Dzierżoniowa z p. Barbarą Walczak, Zespół Szkół z Łagiewnik z p. Maciejem Ciećwierzem, Niepubliczną Szkołę Podstawową z Pieszyc z p. Rafałem Polakiem, Szkołę Podstawową nr 1 z Pieszyc z p. Barbarą Urban, Szkołę Podstawową nr 4 z p. Elżbietą Zych, a także Szkołę Podstawową nr 10 z p. Bożeną Kuś.             

Warsztaty  przyrodnicze poprowadził koordynator Szkoły Leśnej pan Józef Gajda wraz z nauczycielami przyrody z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie.

Pomimo niesprzyjającej aury na zajęciach panowała serdeczna, motywująca do pracy atmosfera. Pod okiem prowadzących każdy uczestnik z wielkim zaciekawieniem i zapałem przystąpił do pracy. Uczniowie wykonując zadania, zapoznali się z możliwymi zagrożeniami w lesie. Przypomnieli sobie również, że powinniśmy dbać o bezpieczeństwo mieszkańców lasu, bo przecież jesteśmy w nim tylko gośćmi.

Zadania zawierały również tematy  związane z bioróżnorodnością. Zwracały uwagę na wartość powalonych, starych drzew, które są domem dla bardzo wielu organizmów, m.in. stawonogów.

Największym zaskoczeniem dla uczestników (w tym opiekunów) okazało się zadanie, w którym dzieci  wyliczały kary  za samowolne wycięcie  drzew .  Kwoty były równoważne cenom dobrego samochodu.

Pod koniec zajęć dzieci  zaprezentowały samodzielnie przez siebie ułożony wywiad z dzięciołem. Wykazały się nie tylko wiadomościami, ale również dowcipem  i zdolnościami aktorskimi.

Dzięki  zaangażowaniu nauczycieli, ich kreatywności i pasji, warsztaty w Szkole Leśnej  bardzo podobały się wszystkim uczestnikom, którzy przez cały czas  aktywnie pracowali i chętnie wykonywali powierzone im zadania. 

Duża różnorodność tematyczna zajęć i atrakcyjna forma ich prowadzenia sprawiły, że było to naprawdę ciekawe, twórcze i nietuzinkowe „spotkanie z przyrodą”.

W pamięci  naszych gości zostaną nie tylko  miłe wspomnienia, ale także wspaniałe zdjęcia  wykonane i wydrukowane dla każdej szkoły przez koordynatora  ośrodka edukacyjnego- pana Józefa Gajdę.

Nauczyciele przyrody z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7

Dodaj komentarz

Komentarze (0)