Dzierżoniów: wykaż inicjatywę – zmieniaj miasto

piątek, 13.2.2015 09:13 1514 0

Pięć inicjatyw lokalnych zrealizował Dzierżoniów w ubiegłym roku. Jeśli masz pomysł na konkretne przedsięwzięcie, które zmieni na lepsze twoje najbliższe otoczenie, zachęcamy do współpracy z miastem. Mamy na to 50 tys. zł.

 

Inicjatywa lokalna to jeden z mechanizmów pozwalających na szersze współdecydowanie o finansach i życiu miasta. Jeśli grupa mieszkańców uzna, że w ich najbliższym otoczeniu konieczne są inwestycje lub działania społeczno-kulturalne, może wystąpić ze swoją propozycją do urzędu.

Co ważne, dotyczy to grup nieformalnych i osób niezrzeszonych w organizacjach pozarządowych. Realizując inicjatywy lokalne miasto nie przekazuje pieniędzy, lecz wspólnie wykonuje zadania i pokrywa część lub całość związanych z tym kosztów.

Pierwsze zadania zrealizowano w 2014 r. Dzięki temu mieszkańcy ul. Ogrodowej i Świdnickiej zyskali nowy dojazd i dojście do swych domostw. Innego rodzaju zadaniem była organizacja przez grupę mieszkańców Święta Flagi 2 maja i rozdawanie 3 maja Konstytucji.

Jak to działa?

Jeśli chcesz np. zagospodarować pobliski teren zielony, zorganizować piknik czy doprowadzić do budowy placu zabaw, jedynym ograniczeniem jest to, że teren, który ma zostać objęty inicjatywą lokalną musi należeć miasta.

Jeśli chiałbyś np. razem z sąsiadami zagospodarować część terenów zielonych, to waszym wkładem może być wykonana praca lub dostarczone sadzonki. Miasto natomiast zaś może pomóc z profesjonalnym sprzętem oraz finansując wydatki konieczne do zrealizowania projektu. Świadczeniem pieniężnym będą mogły być wpłaty na rachunek gminy, które będą przeznaczona na realizację danego przedsięwzięcia. Świadczeniem rzeczowym na przykład dokumentacja budowlana wykonana na zlecenie mieszkańców, która posłuży gminie do zrealizowania inwestycji.

Czego może dotyczyć inicjatywa lokalna?

Zakres zadań, które mogą być realizowane poprzez inicjatywę lokalną, określono dość szeroko. Może to być:

  • budowa, rozbudowa lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego;

  • działalność charytatywna;

  • podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej;

  • pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

  • działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;

  • kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;

  • promocja i organizacja wolontariatu;

  • edukacja, oświata i wychowanie, a także działalność w sferze kultury fizycznej i turystyki;

  • ochrona przyrody, w tym zieleni w miastach i we wsiach;

  • porządek i bezpieczeństwo publiczne.

Kto oceni zgłaszane projekty?

Zanim projekt mieszkańców zostanie zrealizowany, poddany zostanie ocenie. Istotnych będzie pięć kryteriów: liczba mieszkańców zgłaszających wniosek i uczestniczących w projekcie, forma i wysokość wkładu własnego mieszkańców w realizacji zadania (praca społeczna, wkład rzeczowy i finansowy), stan przygotowania lub realizacji zadania i wysokość wnioskowanych z budżetu miasta środków. Pod uwagę brana będzie też deklaracja wnioskodawcy dotycząca okresu utrzymania efektów zadania po jego zakończeniu i zgodność z priorytetami miasta.

Oceny wniosków dokonywać będzie powołany przez burmistrza zespół. Jeśli ocena wniosku będzie pozytywna miasto podpisze z wnioskodawcą umowę o realizacji inicjatywy lokalnej. Dokumenty konieczne do realizacji inicjatywy lokalnej (np. harmonogram prac i kosztorys) opracowują wspólnie urzędnicy i wnioskodawca.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)