Dzierżoniów: uczniowie SP 9 na Erasmusie w Hiszpanii

poniedziałek, 12.2.2024 08:20 294 0

Młodzież z Dzierżoniowa i ze Słowacji spotkała się z rówieśnikami w Hiszpanii, by ćwiczyć umiejętności językowe. Doskonalenie angielskiego podczas wspólnych wycieczek było możliwe dzięki programowi Erasmus.

Ośmioro uczniów klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie lutym uczestniczyło w mobilności do Hiszpanii, gdzie spędzili czas wspólnie z partnerami z projektu eTwinning „Teenagers IDAP - Interests, Difficulties, Ambitions and Possibilitie”" ze Słowacji ze szkoły Základná škola M. Medveckej w Twardoszynie oraz z gospodarzami ze szkoły IES Fernando de Mena w Socuéllamos.

Pierwszego dnia w Hiszpanii młodzi dzierżoniowianie w oczekiwaniu na słowackich uczniów spędzili czas w Walencji, zwiedzając. Kolejnego dnia poznali szkołę, która ich gościła - IES Fernando de Mena z Socuéllamos. Uczestniczyli w warsztatach muzycznych i plastycznych oraz zwiedzili szkołę. Trzeci dzień pobytu to wspólna wycieczka do Parku Narodowego Lagunas de Ruidera - przepięknego kompleksu jezior połączonych ze sobą, zwiedzili też ruiny twierdzy Castillo de Peñarroya. Podczas kolejnych dni udali się na wycieczki do Campo de Criptana, gdzie zapoznali się z technologią pracy słynnych wiatraków z La Manchy, do El Toboso - gdzie zwiedzili dom Dulcymei - ukochanej Don Kichota, bohatera powieści Miquela Servantesa oraz do Toledo - miasta trzech kultur. Skorzystali także z zaproszenia do ratusza miasta Socuéllamos.
Każda mobilność to również czas spędzony wspólnie z gospodarzami.

Był czas na zajęcia sportowe, gry terenowe, wspólne śpiewanie oraz degustację hiszpańskich potraw. W dzień powrotu zdążyli jeszcze odwiedzić walenckie plaże. Czas spędzony z uczniami realizującymi projekt eTwinning „Teenagers IDAP” to możliwość poznania hiszpańskich i słowackich rówieśników, i sprawdzenia swoich umiejętności językowych w praktyce. Kolejne spotkanie planowane jest na Słowacji w kwietniu tego roku.

Mobilność dofinansowana została ze środków UE w ramach pierwszego roku Akredytacji Erasmusa, którą SP9 otrzymała w 2022 roku.

UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)