Dzierżoniów: prawdziwe historie wojenne w ramach eTwinningu

czwartek, 2.11.2017 08:10 910 0

Projekt dziewiątki „True stories from WW2” został nagrodzony Europejską Odznaką Jakości eTwinning w Polsce i w Czechach oraz krajową nagrodą eTwinning w Czechach za innowacyjne nauczanie historii drugiej wojny światowej. SP 9 wraz z czeską szkołą Základní škola Aloise Jiráska w Lanškroun pracują nad projektem od marca 2017 r.

Wiodącymi metodami jest historia mówiona (spotkania ze świadkami historii) i praca z filmem dokumentalnym. Celem projektu koordynowanego przez Annę Szczepaniak i Barbarę Walczak jest poznanie historii II wojny światowej na przykładzie prawdziwych przeżyć ludzi, którzy pamiętają tamte czasy i dzielą się z uczniami swoimi wspomnieniami w tym najbliższych uczniów współpracujących szkół.

Uczniowie poznali również prawdziwe historie z czasów II wojny światowej, które doczekały się adaptacji książkowej bądź filmowej. Były to losy osób, takich jak:
- Hana Brady – czeska Żydówka z Nowego Mesta zamordowana w wieku 13 lat w Auschwitz. Jej przeżycia zostały spisane przez Karen Lavine w książce „Walizka Hany. Historia prawdziwa”;
- Irena Sendlerowa – uratowała około 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta;
- polscy i czescy piloci uczestniczący w Bitwie o Anglię;
- Witold Pilecki – więzień i założyciel ruchu oporu w KL Auschwitz, autor raportów o Holokauście;
- Nicholas Winton – Brytyjczyk, który w roku 1939 zorganizował transport ponad 660 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii.

Uczestnicy projektu po spotkaniach ze świadkami historii ilustrowali ich wspomnienia i dzielili się zdobytą wiedzą z uczniami ze szkoły partnerskiej. Ponadto uczniowie poznali miejsca upamiętniające wydarzenia wojenne w ich okolicy - pomniki poświęcone ofiarom wojny. Polscy uczniowie zwiedzili Museum Gross Rosen w Rogoźnicy, a czescy uczniowie – poniemieckie bunkry przy granicy z Polską z czasów II wojny światowej.

Uczniowie kończyli prawdziwe historie z czasów wojny, co sprzyjało rozwojowi ich kreatywności i wiedzy historycznej. Wymyślanie każdego zakończenia wywoływało bardzo burzliwą dyskusję. Wszystkie wypracowane materiały umieszczone zostały na wspólnym blogu oraz na Twinspace projektu.

Źródło: UM Dzierżoniów

Dodaj komentarz

Komentarze (0)