komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

środa, 20 lutego 2019

Leona, Ludomira

Dzień Kultury Kresowej [WIDEO, FOTO]

piątek, 22.6.2018 14:45 , komentarze: 48 , odsłony: 9698
kategorie artykułu:

W sobotę 16 czerwca 2018 r. Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie pod patronatem Burmistrza Miasta i Starosty Powiatu zorganizowało uroczyste obchody – już po raz dwunasty – Dnia Kultury Kresowej.

Wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu rozpoczęły się uroczystości. Kresowianie i zaproszeni goście spotkali się na cmentarzu komunalnym przy pomniku upamiętniającym ofiary ludobójstwa na Kresach. Prowadzący spotkanie powitał serdecznie wszystkich zebranych, w szczególności burmistrza Dariusza Kucharskiego, wicestarostę Marka Pioruna, księdza dziekana Zygmunta Kokoszkę, gen. dyw. WP Jana Kuriatę, prezesa i wiceprezesa Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich w Warszawie Witolda Listowskiego i Tadeusza Nowackiego, prezesów stowarzyszeń kresowych z Kłodzka, Świdnicy, Kędzierzyna – Koźla, Korfantowa, Wrocławia i Zębowic, władze administracyjne i samorządowe Dzierżoniowa, Bielawy, Niemczy i Łagiewnik, przedstawicieli organizacji kombatanckich, radnych, młodzież szkół średnich, poczty sztandarowe oraz wartę honorową wystawioną przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Szpica” w Dzierżoniowie.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezes Stowarzyszenia, w którym odniósł się do aktualnej sytuacji na Ukrainie i w Polsce, akcentując najbardziej bulwersujące społeczność kresową przykłady zachowań strony ukraińskiej wobec Polaków oraz dziwną i niezrozumiałą postawę rządu – przez milczenie – na te ekscesy i incydenty. Przypomniał, że w roku ubiegłym dokonano na Ukrainie 14 aktów dewastacji, wandalizmu i zniszczeń obiektów pamięci narodowej ważnych dla Polaków. W tym roku „zaledwie” - 4. Winne, jak zwykle – Służby Specjalne Rosji. Prowadzący wystosował też apel do parlamentarzystów okręgu wyborczego za pośrednictwem biur poselskich z prośbą o zainteresowanie i podjęcie stosownych kroków w celu:

  • wznowienia przerwanych prac ekshumacyjnych i godnego pochówku tysięcy polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa

  • zaprzestanie finansowania z kieszeni polskiego podatnika Ukrainy i Związku Ukraińców w Polsce

  • zachowania nowelizacji ustawy o IPN w tym kształcie, w jakim została uchwalona, bowiem dochodzą doniesienia, że nowelizacja ta może być zagrożona.

Po przemówieniu głos zabrali: burmistrz Dariusz Kucharski i prezes Witold Listowski, a następnie Czesław Łyżwa, najstarszy członek Stowarzyszenia, przypomniał przepiękny, wzruszający wiersz pt. „Gorycz modlitwy” Zbigniewa M. Kowalskiego. Wspólną modlitwę w intencji wszystkich niewinnych ofiar zbrodni ludobójstwa kresowego prowadził ks. prałat Zygmunt Kokoszka. Apel pamięci odczytał dowódca warty honorowej kpt Robert Kosek. Po złożeniu wiązanek kwiatów, zapaleniu zniczy i wysłuchaniu „Roty” prowadzący zakończył uroczystości przy pomniku.

W dalszej części obchodów Dnia Kultury Kresowej odprawiona została Msza Św. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła w intencji pomordowanych na Kresach, którą celebrował i homilię wygłosił ks. Jarosław Leśniak.

Następnie w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury, w sali koncertowej odbyła się „Biesiada Kresowa”, w której wystąpiły chóry i zespoły śpiewacze z terenu powiatu dzierżoniowskiego. W sumie zaprezentowało się dziesięć zespołów, wykonując 43 utwory. Wszystkie zespoły zaprezentowały ciekawy, interesujący i świetnie wykonany repertuar. Prezes Stowarzyszenia dziękując artystom, powiedział: „ Dziękuję Wam przede wszystkim za to, że jesteście z nami, że spontanicznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie. Dziękuję za chęć dzielenia się z nami tym, co potraficie najlepiej – pięknym śpiewem. Do zobaczenia za rok.”.

Z okazji obchodów wręczone zostały wyróżnienia. Honorowe odznaki „Za Zasługi dla Stowarzyszenia Kresowian” przyznano sześciu działaczom kresowym oraz dwóm osobom aktywnie współpracującym ze Stowarzyszeniem. Otrzymali je: gen. Jan Kuriata i ks. Jarosław Leśniak.

Wszystkim członkom Stowarzyszenia pracującym w komitecie organizacyjnym obchodów, paniom przygotowującym słodkie wypieki oraz pracownikom Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury za pomoc organizacyjną, tą drogą składam serdeczne podziękowania.

Florian Kuriata

Foto.: Doba.pl

 

Wasze komentarze

Ludzie pojednajcie się.Jak Panowie Cegiełka i Piorun!
sobota, 23.06.2018 19:04 autor: Kresowianin

dzisiaj, 11 godz temu
wtorek, 19.2.2019 11:00
48
poniedziałek, 18.2.2019 11:00
18
niedziela, 17.2.2019 22:01
4
niedziela, 17.2.2019 21:35
4
sobota, 16.2.2019 19:00
11
piątek, 15.2.2019 22:14
3
piątek, 15.2.2019 02:00
czwartek, 14.2.2019 12:30
75
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Tomograf3D
Tomograf3D
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna