komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 19 września 2021

Januarego, Konstancji

Dzień Długu Ekologicznego

środa, 28.7.2021 13:34 , komentarze: 1 , odsłony: 1416
kategorie artykułu:

W tym roku Dzień Długu Ekologicznego wypada 29 lipca, czyli niemal o miesiąc szybciej niż w 2020 roku. W ciągu siedmiu miesięcy zużyliśmy zasoby Ziemi, które mogą w naturalny sposób się regenerować i odnawiać. Czy to oznacza, że poziom konsumpcji po oswojeniu się z sytuacją pandemiczną znowu przyspieszył?

Z badania „Ekonomiczne i ekologiczne postawy a konsumpcjonizm Polaków”, które zostało przeprowadzone na zlecenie KRUK S.A.* wynika, że - w porównaniu do 2019 roku - w 2021 nieznacznie wzrósł odsetek osób świadomych, na jak krótko przy obecnym stylu życia, wystarcza nam zasobów Ziemi (z 4% do 9%). Wciąż jednak aż 75% ankietowanych uważa, że roczne zasoby wytwarzane przez Matkę Naturę wystarczają nam na minimum 5 lat. Tymczasem na całym globie zużyliśmy je w tym roku w ciągu niemal siedmiu miesięcy. Przez kolejne miesiące żyjemy na kredyt Ziemi i przyszłych pokoleń.

Pandemiczne ograniczenia, jakie były narzucane na różne branże, a także całe społeczeństwo, miały korzystny wpływ na środowisko. Potwierdzili to ankietowani, którzy wzięli udział we wspomnianym wyżej badaniu. Aż 74% z nich wskazało, że rzadsze podróżowanie i w związku z tym mniejsza emisja spalin przysłużyły się środowisku. Podobnie zdalna praca i brak koniczności dojazdu do pracy – tak odpowiedziało 61% badanych. Ta z kolei wpłynęła na mniejsze zapotrzebowanie na nowe ubrania (jak zadeklarowało 35% respondentów). Ankietowani wskazali także, że dokładniejsze planowanie zakupów spożywczych również miało korzystny wpływ na środowisko (tak odpowiedziało 31% badanych).    

- Wiele danych wskazywałoby na to, że staliśmy się bardziej ostrożni, jeśli chodzi o decyzje zakupowe. Mniej konsumowaliśmy, ale mam wątpliwości, czy zmiana naszych nawyków jest powiązana tylko z myślą o poprawie kondycji środowiska naturalnego. Data tegorocznego Dnia Długu Ekologicznego, który przypada w tym roku niemal o miesiąc wcześniej niż w roku 2020 pokazuje, że pewne zmiany nawyków mogły być spowodowane nie tyle chęcią zadbania o naszą planetę, co naszą sytuacją finansową. Z naszego badania wynika na przykład, że ponad połowa Polaków ograniczyła lub zrezygnowała z pewnych wydatków, bo pracując zdalnie, nie czuła potrzeby zakupu niektórych usług lub towarów. Z kolei co trzeci badany odpowiedział, że spadły jego dochody. Podobny odsetek ankietowanych jako powód rezygnacji z zakupu podał wzrost cen – komentuje Agnieszka Salach, rzecznik prasowy KRUK S.A.

W czasie pandemii ponad 60% Polaków zrezygnowała z wydatków na wyjazd wakacyjny, a 59% z wydatków na wyjazdy weekendowe. Aż 47% postanowiła zrezygnować z zakupu nowej odzieży. Z zakupu droższej żywności, sprzętu RTV lub AGD, a także obuwia i kosmetyków zrezygnował co trzeci ankietowany. Z badania wynika również, że 21% odłożyło zakup samochodu. Wśród odpowiedzi związanych z ograniczeniem wydatków znalazły się też bieżące opłaty za prąd, gaz, których nie regulowało 4% ankietowanych, a także spłata rat pożyczek lub kredytów – tak zadeklarowało 5% badanych.

- Spadek konsumpcji, a także pewne ograniczenia i obostrzenia w czasie pierwszych miesięcy pandemii sprawiły, że na całym globie mogliśmy cieszyć się dostępnymi zasobami planety o miesiąc dłużej. W tym roku szybciej zaczęliśmy żyć na kredyt Ziemi. Brak wydatków na różne dobra i towary – jak można wnioskować z danych naszego badania – mógł być odroczony i wynikał nie tyle z troski o środowisko, co ze zmiany sytuacji finansowej gospodarstw domowych. Aż 49% uczestników naszego badania uznało, że to pandemia i pewne narzucone odgórnie ograniczenia miały korzystny wpływ na środowisko, podczas gdy przeciwne zdanie miało 30% badanych  – wyjaśnia Agnieszka Salach. – Warto, abyśmy jednak potraktowali dług ekologiczny tak samo odpowiedzialnie, jak dług finansowy i zrobili pierwszy krok, aby zacząć go spłacać.

Tylko 31% ankietowanych dostrzegło pozytywny wpływ pandemii na ochronę środowiska i zadeklarowało, że chce utrzymać zmianę swoich postaw, by świadomie gospodarować dostępnymi zasobami. To jednak wciąż niewielki odsetek osób, skoro w porównaniu do 2020 roku ludzkość zużyła roczne zasoby Ziemi, które mogą się naturalnie zregenerować, o miesiąc wcześniej.   

*Badanie „Ekonomiczne i ekologiczne postawy a konsumpcjonizm Polaków” zostało przeprowadzone 11-14.06.2021 roku na zlecenie KRUK S.A. na panelu Ariadna, na ogólnopolskiej próbie Polaków N=1088 powyżej18. roku życia. Metodologia badania: CAWI.

 

Wasze komentarze

piątek, 17.9.2021 17:30
piątek, 17.9.2021 17:00
piątek, 17.9.2021 14:27
piątek, 17.9.2021 10:00
piątek, 17.9.2021 09:12
2
czwartek, 16.9.2021 13:40
13
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Basen Fitness Aquarius
Basen Fitness Aquarius
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK