Działania na wodzie Dolnośląskich Terytorialsów

wtorek, 24.8.2021 11:30 1138 0

Ile razy zastanawiamy się jak postępować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Ktoś słabnie, mdleje, dusi się, czy tonie. Ogarnia nas niepewność i strach. Często nie wiemy co zrobić, czy pomagać samemu, czy wołać o pomoc, czy dzwonić po służby ratunkowe. Jak prawidłowo przeprowadzić ucisk na klatkę piersiową, jaka to jest pozycja bezpieczna i kiedy można ją zastosować. Jak pomóc dziecku, a jak osobie dorosłej. Ten rodzaj wiedzy należy utrwalać w każdym wieku, aby nabierać profesjonalizmu w podejmowaniu akcji ratunkowych i umieć skutecznie pomóc każdemu, w każdej sytuacji. To też jest rodzaj umiejętności, w którą musi być wyposażony żołnierz.

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, jako jeden z głównych celów, stawia na  wysokie i wszechstronne wyszkolenie żołnierzy. Wśród Terytorialsów są oczywiście lekarze i ratownicy, ale nie wszyscy żołnierze posiadają tak profesjonalną i wyuczoną wiedzę.  

Dlatego w minioną sobotę, na zalewie Mietkowskim,  przeprowadzone zostały specjalistyczne szkolenie.  Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialne wspólnie z ratownikami Dolnośląskiego WOPR, funkcjonariuszami z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej Policji we Wrocławiu, strażakami PSP, Pogotowiem Ratunkowym z Wrocławia oraz Wodami Polskimi prowadzili działania o charakterze szkoleniowo-pokazowym tym samym doskonaląc poziom współpracy.   

Były więc akcje związane z ratowaniem osoby tonącej, poszukiwanie zaginionych na terenach przywodnych, operacje na wodzie i lądzie,  prowadzone przy użyciu  łodzi policyjnych, wojskowych oraz sprzętu ratunkowego dolnośląskiego WOPR. Specjalna grupa płetwonurków Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowała przygotowanie do procesu poszukiwania osoby, która zatonęła, a ciało znajdowało się w mulistym i skrajnie trudnym terenie.  

Podczas szkolenia w warunkach naturalnych dopracowane zostały umiejętność współpracy poszczególnych służb.

Podczas dnia szkoleniowego zorganizowane zostały również stanowiska informacyjne, gdzie żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady OT, policjanci z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu i strażacy odpowiadali na każde pytanie związane ze służbą i wymaganiami związanymi z przyjęciem w swoje szeregi.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)