komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

niedziela, 16 czerwca 2019

Aliny, Benona

Dwa wieki tradycji, czyli jubileusz firmy Thust w Piławie Górnej [WIDEO]

piątek, 24.5.2019 15:44 , komentarze: 0 , odsłony: 2352
kategorie artykułu:

Jubileusz 200-lecia firmy Thust na jeden dzień przeniósł się do Piławy Górnej. Miasto odwiedzili goście z Niemiec, zaproszeni przez potomka założyciela legendarnego przedsiębiorstwa kamieniarskiego.

Wolfgang Thust przyjechał do Piławy Górnej w sobotę 18 maja w autokarze pełnym turystów. Pięćdziesięcioosobowa grupa rozpoczęła zwiedzanie miasta od ośrodka kultury, gdzie w imieniu mieszkańców i samorządu miejskiego gości przyjął burmistrz Krzysztof Chudyk.

- Drodzy państwo, ta rocznica to dla nas bardzo ważne święto. Przodek pana Wolfganga Thusta 200 lat temu odważył się w wieku 15 lat założyć mały zakład kamieniarski. Wkrótce potem wśród swoich klientów miał nawet króla Prus Wilhelma I, który nadał mu tytuł dostawcy dworu. Carl Christian Thust bez wątpienia był utalentowanym rzemieślnikiem, ale czy zdawał sobie sprawę, że po dwóch wiekach znajdzie kontynuatorów wśród mieszkańców Piławy Górnej? - mówił burmistrz.

O dynamicznym rozwoju lokalnego kamieniarstwa goście przekonali się podczas projekcji filmu „W krainie minerałów”. Spacer śladami prekursora lokalnego przemysłu rozpoczął się jednak od zwiedzania budynku, gdzie przed dwoma wiekami mieścił się zakład kamieniarski młodego Thusta. Turyści obejrzeli też dom rodzinny Carla, obecnie budynek przy ul. Piastowskiej 52. Sławnego mieszkańca dawnej Piławy Górnej upamiętnia dziś dwujęzyczna tablica ufundowana przez jego spadkobiercę.


Wolfgang Thust pozostawił ślad po jubileuszu firmy również przy wejściu do parku miejskiego. W miejscu, gdzie dawniej stała okazała kamienna brama, wspólnie z burmistrzem odsłonił cokół informujący przechodniów, że park dawniej był cmentarzem Braci Morawskich.

Goście odwiedzili też lapidarium i pomnik poświęcony założycielowi wspólnoty. Wśród przedstawicieli miejskiego samorządu w grupie oprowadzającej niemieckich turystów znalazł się radny Arnold Kordasiewicz. Miłośnik historii lokalnej z pasją opowiadał o przeszłości. Przewodniczący Rady Miejskiej w Piławie Górnej Dariusz Madejski wspomniał natomiast o niedawnym podpisaniu umowy o współpracy z samorządami niemieckiego miasta Kriftel i francuskiego Airaines.

Współpracy zagranicznej więcej miejsca poświęcił burmistrz Piławy Górnej podczas wręczania listu gratulacyjnego w zabytkowym gmachu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Dla najważniejszego z gości dużą niespodzianką był prezent wniesiony przez radnych. Okazała płaskorzeźba baranka symbolizującego ewangelicką wspólnotę, która dała podwaliny do rozwoju miejscowego kamieniarstwa, zrobiła imponujące wrażanie. Wolfgang Thust nie krył wzruszenia.

Na moment przed odjazdem gościom rozdano też komplety pocztówek retro, ukazujących dawną Piławę Górną. Na pewno z nostalgią będą wspominać tę wizytę. Ciekawe, jak wypadła na tle innych wydarzeń zaplanowanych w kilkudniowych obchodach 200-lecia Firmy Thust…


Galeria zdjęć

 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 20 godz temu
3
piątek, 14.6.2019 23:16
14
czwartek, 13.6.2019 17:48
8
czwartek, 13.6.2019 09:35
29
czwartek, 13.6.2019 09:30
11
poniedziałek, 10.6.2019 00:00
środa, 12.6.2019 12:30
19
wtorek, 11.6.2019 22:07
7
wtorek, 11.6.2019 13:13
28
wtorek, 11.6.2019 08:21
59
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Tomograf3D
Tomograf3D
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe