komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 23 czerwca 2021

Wandy, Zenona

Dolny Śląsk rowerem

sobota, 8.5.2021 15:00 , komentarze: 0 , odsłony: 525
kategorie artykułu:

W związku z rozpoczęciem sezonu oraz odmrażaniem branży turystycznej Dolnośląska Organizacja Turystyczna zorganizowała konferencję Dolny Śląsk rowerem, aby przybliżyć mieszkańcom województwa i całego kraju nasz region. 8 maja rozpoczęły po przerwie spowodowanej pandemią funkcjonować hotele, a prognozy pogody są już coraz bardziej optymistyczne co sprzyjać będzie wycieczkom turystycznym. Chcemy zaprosić wszystkich do odkrywania Dolnego Śląska szlakami natury i kultury właśnie z pozycji rowerowego siodełka.

Pan Paweł Wybierała – Prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej:„Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam do odwiedzania stron internetowych www.rowerem.info , gdzie mamy opisy i przebiegi wszystkich tras rowerowych, które były oceniane w ankiecie, a także na naszą stronę www.dolnyslask.travel.pl gdzie znaleźć można pobyty turystyczne, dzięki którym będzie można zwiedzać Dolny Śląsk rowerem”.

Dolny Śląsk to lider turystyki rowerowej w kraju – pokazują to ogólnopolskie badania prowadzone przez Polską Organizację  Turystyczną: Analiza podaży turystyki rowerowej – aktualizacja stanu na 2020:
https://www.pot.gov.pl/attachments/article/1804/Analiza_poda%C5%BCy_turystyki_rowerowej_aktualizacja%202020.pdf.

Dolnośląskie trasy znalazły się na dwóch pierwszych pozycjach w krajowym rankingu (Strefa MTB Sudety oraz Rowerowa Kraina – w Karkonoszach i okolicy). Wysoko znalazł się też obszar Doliny Baryczy, a Singletrack Glacensis został odnotowany jako lider, jednak jeszcze nie opisany ze względu na termin prowadzonej analizy – przed oficjalnym otwarciem Singli Glacensis.

Również przeprowadzone przez DOT internetowe badanie turystów rowerowych wskazują, że Dolny Śląsk jest liderem turystyki rowerowej, a użytkownicy tras oceniają je bardzo wysoko.

W załączeniu przesyłam raport z badań rowerowych

Jak mówi pani Magda Piotrowicz – Zbieraj – autorka badań i bloga Zbierajsie.pl:

„Wszystkie osoby, które wzięły udział w naszym badaniu przejechały w zeszłym roku 9881 wycieczek, co w zestawieniu z liczbą ankietowanych daje nam średnio 26 wycieczek w ciągu roku. Jak porównamy to z internetowym badaniem turystów które robiliśmy na początku roku to średnio turysta był rocznie na 9 wycieczkach. Pokazuje to zatem, że turysta rowerowy jest bardziej aktywny.

Zachęcamy aby z tej formy turystyki rowerowej korzystać, tym bardziej, że Dolny Śląsk ma dużo do zaoferowania”.

Dalej pani Magda Piotrowicz Zbieraj mówi:

„W naszej ankiecie wzięły udział bardzo doświadczone osoby i dlatego dla nas było ważne, aby uzyskać informacje od nich jak oceniają ofertę rowerową oraz produkt jakim jest portal www.rowerem.info oraz aplikacja Dolny Śląsk rowerem.

W badaniu infrastruktura została oceniona dobrze, natomiast zróżnicowanie tras rowerowych na Dolnym Śląsku oceniono już blisko oceny bardzo dobrej. Najniżej została oceniona komunikacja publiczna sprzyjająca rowerzystom”.

To co przewijało się wśród potrzeb rowerzystów wyrażonych w ankietach to silna potrzeba informacji o trasach i tutaj na tę potrzebę odpowiada strona www.rowerem.info oraz aplikacja Dolny Śląsk rowerem, które w ankiecie zostały ocenione bardzo pozytywnie. Serdecznie zapraszamy do korzystania z tych adresów.

Elementem badania internetowego był też plebiscyt polegający na wskazaniu przez internautów swoich ulubionych tras spośród 160 dostępnych na www.rowerem.info W wyniku tej zabawy wytypowano TOP 10 tras regionu:

10 tras ze strony www.rowerem.info, które uzyskały najwięcej poleceń:

DOT018. Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry

DOT054. Dolina Baryczy, szlak pomarańczowy

DOT158. Wokół PNGS

DOT098. Glacensis Singletrack Międzygórze

DOT019. Janowice Wielkie, pętla rudawska żółta

DOT003. Bolesławiec – Kliczków

DOT009. Lwówek Śląski, czerwona pętla wokół powiatu

DOT027. Po Wygasłych Wulkanach, szlak czerwony

DOT070. Szlak Odry (cz. I)

DOT086. Glacensis Singletrack Łaszczowa

Jak mówi Wiesław Jurewicz z Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, który przejechał i  opisał wszystkie 160 tras dostępnych na Dolny Śląsk rowerem: „Wśród tej dziesiątki znalazły się trasy nizinne, podgórskie i lekkie trasy MTB. Nie zaskakuje to bo uważam, że na Dolnym Śląsku mamy fantastyczne warunki do uprawiania turystyki rowerowej nizinnej, podgórskiej i górskiej. Wobec tego cieszy mnie że w tej licznej rzeszy ankietowanych zostały zauważone te wielkie walory Dolnego Śląska”.

„Mamy na Dolnym Śląsku około 8000 km wyznaczonych szlaków rowerowych. Są to szlaki bardzo wartościowe i dobrze wyznaczone, a jeśli nawet niektóre są teraz słabiej utrzymane to dzięki aplikacji Dolny Śląsk rowerem oraz stronie www.rowerem.info i przy możliwości pobrania tracków wszystko to stało się bardzo łatwo dostępne. Podsumowując, na moją znajomość jazdy rowerowej w Polsce nikt się nie zbliża do potęgi Dolnego Śląska, do ilości i jakości tych tras. Sądzę, że możemy sobie spokojnie powiedzieć, że jesteśmy liderem turystyki rowerowej w Polsce, tylko po prostu jeszcze nie wszyscy o tym wiedzą”.

Jak mówi Paweł Wybierała – Prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej„Te wszystkie trasy rowerowe można przejrzeć i zaplanować wyjazdy na stronie www.rowerem.info gdzie mamy opisy tras z wieloma zdjęciami oraz śladami .gpxdo pobrania.Możemy ściągnąć na telefon aplikację Dolny Śląsk rowerem i planować wiele sezonów na Dolnym Śląsku. Inwestycje już dokonane jak i te które są planowane jak Dolnośląska Autostrada Rowerowa, Cyklostrada, to wszystko powoduje, że naprawdę jesteśmy jako region liderem w Polsce.”

Robert Lewandowski – Burmistrz Żmigrodu, Prezes Dolnośląskiej Krainy Rowerowej:

„Nasze trasy rowerowe na północ od Wrocławia to trasy rodzinne, na które można przyjechać z Wrocławia bezpośrednio ścieżką rowerową. Kończy się właśnie budowa kolejnego etapu drogi rowerowej między Książęcą Wsią, a Gruszeczką. Magnesem jest tu piękno przyrody, która dominuje w Dolinie Baryczy (ponad 300 stawów, ponad 300 gatunków ptaków tu mieszkających). Wiemy, że rowerzyści szukają urozmaiconych tras i to właśnie znajdą w Dolinie Baryczy; są trasy po szlakach szutrowych, polnych i asfaltowych.

Jeżeli chodzi o imprezy rowerowe to m.in. wyścigi kolarskie amatorów i Grand Prix Doliny Baryczy oraz organizowane po raz pierwszy Cross Bike Żmigród w listopadzie.

Do Doliny Baryczy można dotrzeć koleją do różnych miast na tym terenie np. do Żmigrodu, czy Milicza.”

Maciej Grabek – Prezes Bike Maraton:

„Serdecznie zapraszamy do Szklarskiej Poręby gdzie teraz się znajduję, bo warto jeździć  rowerem po Dolnym Śląsku warto jest jeździć po singletrackach czy to Glacesnis, czy w Świeradowie, czy też odwiedzać Olbrzymy u podnóża Karkonoszy. My jeśli chodzi o Bike Maraton ruszamy z sezonem już za niespełna 10 dni i zapraszamy w weekend 15-16 września do Złotoryi na inaugurację.”

Każdy turysta wie gdzie jest Śnieżka, czy Karkonosze, ale nie każdy wie gdzie jest Pogórze Kaczawskie , czy Rudawy Janowickie i bardzo się cieszę, że te miejsca są już też coraz bardziej popularne, a wynika to głównie z tego, że jest tam mniejszy ruch samochodowy i łatwo można znaleźć ta trasy na wspaniałe wycieczki.

Zapraszam wszystkich do uczestnictwa w naszych zawodaachBike Maraton i do jeżdżenia po trasach Dolnego Śląska. Wszelkie szczegóły dotyczące imprez są dostępne na stronach bikemaraton.pl oraz szosowy klasyk.pl

Marek Janikowski – Prezes Fundacji Singletrack Glacensis, twórca górskich tras rowerowych:

„Singletracki zbudowaliśmy z myślą o popularyzacji kolarstwa górnego wśród szerokiej rzeszy rowerzystów. Są one zaprojektowane tak, aby w miarę swobodnie podjeżdżało się pod górę i z wielką frajdą zjeżdżało w dół, tak aby przejechanie 40 kilometrów po nich nie stanowiło problemu.

Cały system Single Track Glacensis to zestaw 28 pętli dających w sumie 230 km singli, razem z drogami dojazdowymi, łącznikami daje to 300km tras górskich, które dają nam niesamowitą frajdę i możliwość podziwiania widoków. „

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 1 godz temu
1
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
1
dzisiaj, 5 godz temu
wczoraj, 21 godz temu
wczoraj, 22 godz temu
wtorek, 22.6.2021 12:25
6
sobota, 19.6.2021 23:02
poniedziałek, 21.6.2021 22:00
1
poniedziałek, 21.6.2021 21:45
poniedziałek, 21.6.2021 19:08
Mati Autogaz
Mati Autogaz
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ