Dolny Śląsk a nowa perspektywa Unijna

czwartek, 21.1.2021 13:10 412 0

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wicemarszałkowie Województwa Dolnośląskiego - Marcin Krzyżanowski oraz Grzegorz Macko z Prawa i Sprawiedliwości wraz z Przewodniczącym Sejmiku Wojewódzkiego Andrzejem Jarochem przedstawili informacje dotyczące nadchodzącej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Wstępna propozycja finansowa dla Dolnego Śląska, który w nadchodzącej perspektywie sklasyfikowany został jako region w okresie przejściowym – jako najlepiej rozwinięty w kraju obok Wielkopolski -  wynosi 1,426 miliarda euro (w sumie Regionalny Program Operacyjny oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji). Jest to propozycja wyjściowa, która podlega dalszym negocjacjom, gdyż do rozdysponowania w skali kraju pomiędzy województwa pozostało nadal ponad 7 miliardów euro. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego propozycja alokacji wynosi 870 mln euro, w tym 652 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 218 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego+.

Dodatkowo, w ramach środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji nasze województwo uzyskało 556 mln Euro. Środki te dedykowane są subregionowi wałbrzyskiemu, który od czasów likwidacji Wałbrzyskiego Zagłębia Węglowego od lat boryka się z problemami ekonomicznymi oraz społecznymi. Jednocześnie Zarząd Województwa czyni starania o wsparcie sprawiedliwej transformacji dla obszaru zagłębia turoszowskiego.  Przyznana kwota stawia Dolny Śląsk na drugim miejscu w kraju, pod względem przyznanych środków na transformację energetyczną. Celem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest łagodzenie skutków społecznych i ekonomicznych transformacji energetycznej. Będzie to możliwe dzięki dofinansowaniu na wdrażanie technologii zapewniających tanią czystą energię, redukcję emisji gazów cieplarnianych, regenerację terenów zdegradowanych, ale także pomoc dla przedsiębiorców na tworzenie nowych miejsc pracy. Pieniądze te zostaną skierowane do powiatów wałbrzyskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego, ząbkowickiego oraz kłodzkiego, jednak rekomendacje zarządu województwa oraz administracji rządowej wskazują również na konieczność objęcia mechanizmem finansowym powiatu zgorzeleckiego.

- Transformacja energetyczna to jedno z najważniejszych wyzwań, przed jakimi stoją dziś regionalne gospodarki. Otrzymana kwota tylko pokazuje z jak wieloma wyzwaniami musimy się uporać w naszym regionie. Subregion wałbrzyski w końcu otrzyma wsparcie, które powinno przyjść jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. - wyjaśnia wicemarszałek Grzegorz Macko.

Wskazana alokacja środków dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa  Dolnośląskiego nie jest jeszcze kwotą ostateczną. Dzięki wsparciu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości i Rządu Polskiego oraz licznym interwencjom można liczyć, że kwota środków przeznaczonych na Regionalny Program Operacyjny dla Dolnego Śląska ulegnie dalszemu zwiększeniu. Do wykorzystania w podziale na województwa pozostaje bowiem jeszcze 7 mld euro, które w drodze negocjacji w ramach kontraktów programowych ma zostać rozdysponowane jako proponowana alokacja dla wszystkich RPO na lata 2021-2027.

Od wtorku rozpoczęły się konsultacje Umowy Partnerstwa. Jak przekazało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej dotyczą one inwestowania funduszy unijnych w ramach dwóch punktów - polityki spójności i funduszu sprawiedliwej transformacji, czyli około 76 mld euro. Umowa partnerstwa to kluczowy dokument, który określa w co Polska zainwestuje fundusze europejskie na lata 2021-2027. Zgłaszanie uwag możliwe jest do 22 lutego br., natomiast na 22 stycznia zaplanowane jest spotkanie konsultacyjne z naszym regionem. Będzie to jeszcze jedna okazja aby pokazać oraz udowodnić, że Dolny Śląsk, aby dalej rozwijał się w tym samym dynamicznym tempie, potrzebuje stabilnego wsparcia w ramach RPO.

Kwota jaką nasze województwo otrzyma w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego wynika z sukcesu naszego regionu. Idea funduszy europejskich polega między innymi na tym, aby wyrównywać szanse między krajami i regionami. Wyższe wsparcie otrzymują województwa, które są na niższym poziomie rozwoju gospodarczego i analogicznie - niższe kwoty otrzymują regiony najlepiej rozwinięte. Dolny Śląsk jako jeden z najlepiej rozwijających się regionów w Polsce startuje z niższego poziomu. Natomiast mamy ambitne plany dotyczące dofinansowania rozwoju Dolnego Śląska, którego realizacje wspierać będą Fundusze UE. Dlatego też będziemy zabiegać o to, żeby na Dolny Śląsk trafiły dodatkowe środki na konkretne projekty  – oznajmia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)