Dolnośląski Festiwal Nauki w Dzierżoniowie

środa, 19.10.2022 07:30 697 0

Dolnośląski Festiwal Nauki w Dzierżoniowie odbywa się w dniach 20-21 października.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest całkowicie bezpłatny. Koordynatorem regionalnym jest Pani Dorota Kucharska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dzierżoniowie), mail kontaktowy filia@mbp.dzierzoniow.pl.

Dzierżoniów to historyczne miasto położone w Kotlinie Dzierżoniowskiej u podnóża Gór Sowich. Obecna, polska nazwa miasta Dzierżoniów została nadana dla upamiętnienia ks. Jana Dzierżonia – wybitnego śląskiego badacza pszczół.

Festiwalowy gościu, odwiedź Dzierżoniów miasto „ojca współczesnego pszczelarstwa” i posłuchaj wkładów przygotowanych na jubileuszową edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Antynoble – odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia – wykład inauguracyjny

Nagrody Ig Nobel (humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla) honorują osiągnięcia, które sprawiają, że ludzie się śmieją, a dopiero potem myślą. Nagrody te przyznawane przez czasopismo Annals of Improbable Research mają na celu dostrzeżenie tego, co niezwykłe, odważne i pomysłowe. Motyw szalonego naukowca jest bliski sercu wielu z nas i jest tak właściwie od czasów Frankensteina (Mary Shelley). Na pytanie o to, czy Ig Nobel wyśmiewa naukę, organizatorzy odpowiadają - nie. Honorujemy osiągnięcia, które sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą. Doktor Agnieszka Żelaźniewicz z Katedry Biologii Człowieka Uniwersytetu Wrocławskiego została laureatką Ig Nobel 2021! Posłuchaj wykładu o osiągnięciach, które sprawiają, że ludzie się śmieją, a potem myślą. Dobre osiągnięcia mogą być również dziwne, zabawne, a nawet absurdalne (Antynoble – odkrycia, które śmieszą i zmuszają do myślenia) .

Symulacje komputerowe

Symulacja komputerowa to program komputerowy symulujący wybrane zjawisko fizyczne lub społeczne, najczęściej implementujący jego model matematyczny. Techniki symulacyjne są potrzebne tam, gdzie analityczne wyznaczenie rozwiązania byłoby zbyt pracochłonne, a nawet niemożliwe. W ramach spotkania Symulacje komputerowe prowadzącyopowie o fizyce komputerowej, o tym jak wykonać symulacje komputerowe, do czego mogą być przydatne. Na spotkanie można przynieść własnego laptopa z dostępem do internetu (można będzie programować równolegle z prowadzącymi zajęcia).

Historia pewnego szkieletu – warsztaty antropologiczne dla dzieci

Antropologia to interdyscyplinarna dziedzina nauki na pograniczu nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych. Zajmuje się badaniem człowieka jako jednostki w społeczeństwie, biorąc pod uwagę warunki socjalno-ekonomiczne oraz kulturowe. Antropolodzy zajmujący się badaniem ludzkich populacji historycznych i pradziejowych potrafią odczytać i zrekonstruować historię życia człowieka bazując jedynie na jego kościach i zębach. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak powstała antropologia kulturowa, poznać tajniki pracy antropologa, odbyć podróż w głąb ludzkiego ciała i dowiedzieć się między innymi jak zbudowany jest szkielet, poczuć się jak prawdziwy badacz biorąc udział w specjalnie przygotowanych wykopaliskach, zapraszamy na spotkanie Historia pewnego szkieletu – warsztaty antropologiczne dla dzieci.

Biologia Superbohaterów – kiedy Science spotyka Fiction

Superbohater to fikcyjny bohater komiksów, filmów, seriali, gier zwalczający zło i najczęściej posiadający nadzwyczajne umiejętności. Termin stał się popularny z pojawieniem się stworzonej przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela postaci Supermana. Niejeden superbohater przyciąga miliony fanów do kina. 

Czy nauka może pomóc nam wyjaśnić, skąd biorą się superbohaterowie? Jak wytłumaczyć pajęczy zmysł, superszybkość lub mutacje, dające niezwykłe zdolności? Podczas wykładu Biologia Superbohaterów – kiedy Science spotyka Fictionprzyjrzyjmy się postaciom takim jak Spider-Man, Daredevil, grupie X-Men, wkroczmy razem w świat naszych ulubionych superbohaterów i „rozbierzmy” ich supermoce na czynniki pierwsze.

Diora – kolebka polskiej elektroniki

Diora to pierwsza polska fabryka produkująca odbiorniki radiowe w okresie po II wojnie światowej, w której pod koniec lat osiemdziesiątych w produkcji zastosowano technikę mikroprocesorową. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych na „lekcję muzealną” (wykorzystanie potencjału placówki muzealnej do wzbogacenia zajęć dydaktycznych), obrazującą początki działalności Zakładów Radiowych „Diora” w Dzierżoniowie oraz jej największe osiągnięcia techniczne.

Dziś i jutro środowiska naturalnego Dolnego Śląska

Antropopresja jest to ogół działań człowieka (zarówno planowych i przypadkowych) mających wpływ na środowisko przyrodnicze. Skutkami antropopresji są przemiany środowiska na przykład zatrucie wody, wyjałowienie gleby, może być również zaburzenie funkcjonowania stad zwierząt. Festiwalowy gościu, może zainteresuje Ciebie zmiana klimatu, antropopresja na środowisko naturalne, megalomania we wzroście gospodarczym, lasy i ich antropogeniczne substytuty.

To tylko niektóre z zaplanowanych propozycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Dzierżoniowie.

Zachęcamy do zapoznania się z całością na: https://www.festiwal.wroc.pl/2021/09/08/dzierzoniow/?preview=true

 

Profesor Jadwiga Sołoducho
Pełnomocnik Środowiskowego Koordynatora DFN ds. Regionu

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)