komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 3 grudnia 2020

Franciszka, Ksawerego

Dolnośląscy Terytorialsi przysięgają i świętują

piątek, 25.9.2020 20:53 , komentarze: 2 , odsłony: 536
kategorie artykułu:

Na Placu Garnizonowym w Świętoszowie,w sobotę 26 września, 80 ochotników wypowie słowa roty przysięgi wojskowej stając się jednocześnie żołnierzami 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Czwartkowy egzamin końcowy czyli  tzw. „pętla taktyczna” był podsumowaniem umiejętności jakie zdobyli dolnośląscy Terytorialsi podczas kończącego się szesnastodniowego szkolenia, które zostało przeprowadzone na obiektach poligonowych w Świętoszowie.

Aż 32% nowo zaprzysiężonych ochotników znajduje się w przedziale wieku 18-25lat. Wśród wypowiadających słowa roty przysięgi wojskowej jest 14 kobiet.

Jedną z nich będzie18- letniaszer. OT Natalia Bielska.W dniu swoich 18 urodzin odebrała kartę powołania i tym samym stała się najmłodszym żołnierzem/terytorialsem zasilając szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Składającym przysięgę wojskową na Placu Garnizonowym w Świętoszowie towarzyszyć będzie ok. 35 żołnierzy rezerwy, którzy zakończyli szkolenie wyrównawcze i także poszerzają szeregi brygady.

Będzie to trzecia w tym roku przysięga wojskowa dolnośląskich Terytorialsów. Nowi żołnierze złożą przysięgę na sztandar 4Batalionu Inżynieryjnego z Głogowa. Głogowski Batalion wystawi również poczet ze sztandarem i kompanię reprezentacyjną.

Będzie to jednocześnie druga uroczystość na terenie poligonu, która odbędzie się w warunkach wzmożonego bezpieczeństwa sanitarnego, z ograniczoną liczbą gości.

Podczas uroczystości zostanie odczytana Decyzja Ministra Obrony Narodowej w sprawie nadania patrona. Z dniem 26 sierpnia patronemBrygady został ppłk Ludwik Marszałek ps. „ZBROJA”.

27 września w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego żołnierze WOT obchodzą swoje święto. Dowódca Brygady płk Artur Barański  wręczy wyróżnienia z okazji święta Wojsk Obrony Terytorialnej w postaci listów gratulacyjnych, odznak honorowych Wojsk Lądowych oraz odznak „Zasłużony Żołnierz RP”.

Żołnierze, którzy zostaną jutro  zaprzysiężeni, już od października rozpoczną trzyletni cykl szkoleń w 161 batalionie lekkiej piechoty we Wrocławiu.  Po tym okresie będą mogli kontynuować Terytorialną Służbę Wojskową lub - z pierwszeństwem - ubiegać się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej.

Przedostatnie w tym roku szkolenie ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędzie się w terminie 2 - 17 października (ochotnicy bez złożonej przysięgi wojskowej) oraz 10-17 października (ochotnicy powołani z rezerwy). Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z ePUAP bądź udanie się do najbliższego względem zameldowania WKU. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

 

Wasze komentarze

No dobra wręczono różne odznaki, WZ i inne blaszki. A...
wtorek, 29.09.2020 07:46 autor: WAKowiec
Brawo ORMO kasty PiS.
piątek, 25.09.2020 21:05 autor:
dzisiaj, 1 godz temu
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
2
dzisiaj, 8 godz temu
środa, 2.12.2020 15:28
środa, 2.12.2020 14:15
1
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz