komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Dolnośląscy geodeci najlepsi w Polsce. Doceniono ich pomysły na scalanie gruntów rolnych

środa, 13.1.2021 13:35 , komentarze: 0 , odsłony: 436
kategorie artykułu:

Geodeci z Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu zdobyli główną nagrodę i wyróżnienie w ważnym, ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki ich staraniom, poprawi się sytuacja rolników w regionie.

Scalanie gruntów to ważny i złożony proces. Jego celem jest zapewnienie jak najlepszych warunków do gospodarowania ziemią w rolnictwie i leśnictwie. Dziś w wielu przypadkach ziemia będąca własnością danej osoby jest podzielona na kilka działek ewidencyjnych lub jej kształt nie pozwala na efektywne gospodarowanie nią. Przy tworzeniu projektu scaleniowego geodeci uwzględniają wymagania związane z użyciem nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych, a także między innymi określają nowe granice działek, zmniejszają ich liczbę oraz dbają o to, by każda z nich uzyskała dostęp do drogi publicznej. Dzięki tym działaniom następuje przekształcenie przestrzeni wiejskiej, co z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów produkcji rolnej.

W grudniu ubiegłego roku Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu wzięło udział w 44. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych organizowanego co roku przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Komisja konkursowa doceniła projekty geodetów z naszego regionu przyznając im I miejsce oraz wyróżnienie.

- Wygrana ta świadczy o profesjonalnym oraz sumiennym podejściu do wykonywanej pracy. Pokazuje również, jak temat scalania ważny jest dla obszarów wiejskich. Serdeczne gratulacje należą się całemu zespołowi Biura Geodezji i Terenów Rolnych, dzięki któremu nasze województwo zajęło zaszczytne I miejsce – mówi Grzegorz Macko, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

                Do udziału w tegorocznej edycji konkursu nadesłano projekty z całej Polski. Te dolnośląskie zgłoszone zostały w dwóch kategoriach:

  1. Założenia do projektów scaleń przewidzianych do realizacji w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa”, objętego PROW 2014-2020.
  2. Projekty scaleń gruntów zakończone w latach 2017-2019.

W pierwszej z nich dolnośląskie opracowanie pt. „Założenia do projektu scalenia gruntów wsi Niedźwiedzice, gmina Chojnów, powiat legnicki” okazało się najlepsze spośród 7 zgłoszonych obiektów. Wyróżniono także zrealizowany już „Projekt scalenia gruntów wsi Naratów, gmina Niechlów, powiat górecki”, czyli opracowanie startujące w drugiej kategorii, w ramach której konkurowało 14 obiektów.

- To już kolejny rok, w którym Dolnośląskie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych uzyskało tak dobre wyniki zdobywając nagrodę i wyróżnienie. Widać, że wysiłek i starania czynione w codziennej pracy nie idą na marne, ale są zauważane na arenie krajowej. Biuro wykonuje swoje zadania w celu poprawy jakości życia mieszkańców dolnośląskiej wsi. Myślę, że znakomita ich większość dobrze i wysoko ocenia te działania – komentuje Marek Bittner, Geodeta Województwa i dyrektor Wydziału Geodezji i Kartografii Urzędu Marszałkowskiego.

Obszar we wsi Niedźwiedzice, którego dotyczy zwycięski projekt, obejmuje 1274 ha. Znajduje się tam 95 gospodarstw rolnych. Liczba działek przed scaleniem to 1404 (średnio 8,5 na gospodarstwo). W ramach projektu zakłada się zmniejszenie liczby działek w danym gospodarstwie oraz zwiększenie ich powierzchni. Wybudowanych lub przebudowanych ma być także 7,27 km dróg dojazdowych oraz nasadzonych wzdłuż nich ponad 5 km drzew i krzewów. Ponadto, przewiduje się budowę trzech zbiorników odparowujących i wydzielenie gruntów na cele lokalnej użyteczności publicznej pod miejsca wypoczynku i rekreacji.

- Innowacyjność tego projektu polega na próbie kompleksowego podejścia do reorganizacji przestrzeni rolniczej, od sieci komunikacyjnej po kwestie retencji wodnej oraz wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań i narzędzi pomiarowych, np. bezzałogowych statków powietrznych (tzw. dronów) czy numerycznego modelu terenu i analizy ukształtowania terenu oraz materiałów archiwalnych przy projektowaniu zbiorników wodnych – tłumaczy Marek Bittner.

Wyróżnienie w konkursie zdobył natomiast zakończony już projekt scalenia gruntów we wsi Naratów obejmujących niemalże 700 ha powierzchni, gdzie znajduje się 48 gospodarstw rolnych. Zmniejszono liczbę działek w tym obrębie o ponad połowę - z 729 do 318 (z 8,2 do 3,1 na gospodarstwo). Przebudowano także 4 drogi dojazdowe oraz nasadzono szpaler drzew (gatunki miododajne). Aby przywrócić grunty do użytkowania rolniczego, konieczna była rekultywacja ponad 3 km zlikwidowanych w przeszłości dróg. Na obszarze tym powstanie także ścieżka rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 305, która ma służyć mieszkańcom i turystom.

Założenia do projektu scalania gruntów to dokument wymagany przy ubieganiu się o pomoc finansową z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na scalenie gruntów oraz zagospodarowanie poscaleniowe.

 

Wasze komentarze

piątek, 15.1.2021 15:55
2
piątek, 15.1.2021 20:43
piątek, 15.1.2021 20:45
piątek, 15.1.2021 15:05
czwartek, 14.1.2021 11:00
środa, 13.1.2021 11:13
wtorek, 12.1.2021 17:30
2
wtorek, 12.1.2021 19:50
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Mati Autogaz
Mati Autogaz
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny