Piława Górna: Biblioteka – Szkolne centrum aktywności i integracji

środa, 13.10.2021 09:45 1805 1

W dzisiejszych czasach, kiedy książki przegrywają batalię o popularność ze smartfonami, tabletami, komputerami, biblioteka jest często miejscem...zapomnianym.

Społeczeństwo XXI wieku jest coraz mocniej społeczeństwem cyfrowym. To dobrze, świat „pędzi” i nie można go już zatrzymać, musimy za nim podążać, musimy sprostać wyzwaniom, które stawia na naszej drodze. Biblioteki XXI wieku stoją  przed nowym wyzwaniem, także biblioteki szkolne.Dlatego zmieniamy się dla Was – drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele.

W nowej bibliotece zaczęło toczyć się życie kulturalne i społeczne uczniów, nauczycieli, rodziców.  Naszabibliotekapowoli staje się ośrodkiem komunikacji społecznej.

Przecież wiemy, że:

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
                                                                                        
Wisława Szymborska,

„Kto czyta książki, żyje podwójnie.”
                                  
(Umberto Eco)

Chcemy, aby nasza biblioteka była miejscem zaczarowanym, w którym blisko do bajki i prawdy, do uśmiechu, do wzruszeń. Aby była miejscem relaksu, miejscem relacji społecznych, tak potrzebnych w czasach, które za chwilę będą – czasami po pandemii.

Oczywiście nie byłoby tej zmiany, gdyby nie kolejna pomoc i wsparcie wolontariuszy firmy Henkel.Program Wolontariatu Pracowniczego MIT (MakeanImpact on Tomorrow), realizowany przez firmę Henkel zawitał kolejny raz do Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Piławie Górnej. Wszystko za sprawą współpracy pracowników - wolontariuszy i Dyrekcji szkoły oraz przy udziale parafii pw. św. Marcina z Piławy Górnej,przy wsparciu finansowym Henkla.

Dzięki napisanemu projektowi uzyskaliśmy dofinansowanie na kwotę 3000 EURO. Te środki pozwoliły na realizację inicjatywy  na rzecz szkoły w Piławie Górnej – stworzenie nowej biblioteki, nowe miejsce, nowa wizja przestrzenna.

Udało nam się zakupić:monitor interaktywny 65 cali, białe stoły, pomarańczowe fotele, niebieskie pufy, huśtawki, dywan, poduszki animacyjne, czarną tapetę do rysowania i stworzyć nowe oblicze biblioteki. Znalazły się w niej:

- sala do relaksu czyli czytelnia,
- sala multimedialna do lekcji bibliotecznych, wychowawczych,
- kindloteka (to miejsce powstało – przypominam, dzięki determinacji naszych rodziców pracujących w firmie Amazon). 

Jedynie czego nam obecnie brakuje to książki, które oczywiście mamy, lecz jest ich mało. Będziemy rozpisywali kolejne projekty dotyczące pozyskiwania książek. Mamy nadzieję, że znowu nam się uda.

Na koniec pragnę jeszcze raz serdecznie podziękować:

- wolontariuszom firmy Henkel Dzierżoniów za pomoc w napisaniu projektu edukacyjnego,

- parafii pw. św. Marcina w Piławie Górnej za pomoc w realizacji projektu,

- organowi prowadzącemu za finansową pomoc w remoncie biblioteki,

- nauczycielom, administracji i pracownikom obsługi  w aranżacji.

Teraz jest to miejsce do którego chce się wracać i gdzie się chce spędzać czas. Pani Donato zazdrościmy Pani takiej biblioteki.

Dziękujemy.

Danuta Zaręba
Dyrektor Szkoły

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
wtorek, 26.10.2021 22:50
Bez przesady. Dawna biblioteka publiczna została przerobiona na bibliotekę parafialną,...