Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej ponownie we Wrocławiu

środa, 15.9.2021 14:34 144 0

#VolleyWrocław wspólnie z Fundacją Kropla Życia po raz drugi zorganizuje memoriał pamięci wybitnej siatkarki Agaty Mróz-Olszewskiej. Memoriał to doskonała okazja do zobaczenia siatkarek #VolleyWrocław po prawie rocznej nieobecności kibiców na trybunach. To również możliwość poznania drużyny jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Wstęp dla kibiców na wydarzenie będzie bezpłatny.

Memoriał jest rodzajem upamiętnienia postawy Agaty Mróz-Olszewskiej, która swoim życiem pokazała znaczenie najpiękniejszych humanitarnych gestów – sens oddawania krwi i szpiku kostnego dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Sukcesem, co pokazała Agata jest darowanie części siebie innym. Dlatego podczas memoriałów rozpowszechniamy hasło: „Podaruj innym cząsteczkę siebie”.

Po raz drugi we Wrocławiu

To już dziewiąta edycja memoriału. Do tej pory rozgrywany był w różnych miastach Polski. W Dąbrowie w 2017 roku, siatkarki z Dolnego Śląska triumfowały po raz pierwszy. Po tym zwycięstwie Wrocław stał się organizatorem wydarzenia. Dwa lata temu zawodniczki po raz drugi mogły cieszyć się ze zwycięstwa. Memoriał z powodu pandemii nie odbył się w zeszłym roku. Teraz ponownie będzie można powrócić do tej pięknej tradycji, upamiętnić wybitną siatkarkę oraz propagować akcję krwiodawstwa. Udział w tegorocznej międzynarodowej edycji zapowiedziały następujące drużyny: VK Dukla Liberec, Schwarz-Weiss Erfurt oraz Energa MKS Kalisz. Gospodarzem turnieju jest #VolleyWrocław.
W każdym Memoriale uczestniczyły tysiące ludzi, w tym osobistości ze świata sportu, kultury, medycyny, nauki, gospodarki, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Memoriał od początku łaczy ludzi z różnych środowisk. Organizacja Memoriału inspiruje do działania szereg nowych inicjatyw, które pobudzają w szczególności młode społeczeństwo do tworzenia przedsięwzięć wspierających pomaganie innym.
Memoriał Agaty Mróz – Olszewskiej to nie tylko wydarzenie sportowe, ale impreza promujące działalność prospołeczną. Odbywają się akcje krwiodawstwa i rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego, konferencje medyczne i sportowe, pokazy ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy, przedmedycznej, a także prezentacje fundacji, organizacji i instytucji charytatywnych z całego kraju. Memoriał jest również okazją, aby prezentować społeczeństwu współczesnych „bohaterów czasu pokoju” – krwiodawców, którzy odznaczając się w swoim życiu bezinteresownością i ofiarnością w stosunku do drugiego człowieka, oddali 100 i więcej litrów krwi i osocza, ratując przy zdrowie i życie wielu ludzi.

Kim są rywale?

VK Dukla Liberec to klub z wieloletnimi tradycjami czyniący duże postępy w poprzednich latach. Jest tegorocznym mistrzem ligi Czeskiej i zdobywcą drugiego miejsca w pucharze tego kraju. Zdobyta pozycja w lidze gwarantuje im grę w Lidze Mistrzyń i pod tym kątem był budowany zespół, głównie w oparciu o czeskie zawodniczki.

Schwarz-Weiss Erfurt to zespół ze stolicy Turyngii. Po okresie niepowodzeń i słabszych wyników sportowych w klubie zaszły znaczące zmiany. Została wymieniona kadra menadżerska, jak i cały sztab szkoleniowy. Poczynione przekształcenia mają dać efekt w postaci awansu do upragnionych play-off’ów. Nowy zespół może sporo namieszać w lidze niemieckiej.

Energa MKS Kalisz  to polska drużyna siatkarska. Od 1989 r. klub grał w drugiej lidze i szybko piął się w górę. Na swoim koncie ma cztery mistrzostwa Polski. Po zawirowaniach formalnych, drużyna „zniknęła” z siatkarskiej mapy. Zespół po 10 latach, od sezonu 2018/2019 powrócił do najwyższej klasy rozgrywkowej.  Zeszły sezon kaliski team zakończył na siódmym miejscu.

#VolleyWrocław – wcześniej znany był pod nazwą Impel Wrocław. Wtedy to zespołowi udało się zdobyć srebrny i brązowy medal mistrzostw Polski. Obecnie zawodniczki rywalizują w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Oprócz seniorskiego zespołu – biało-zielone barwy z sukcesami reprezentuje młodzież – w ostatnich latach mistrzynie Polski młodziczek 2019 i wicemistrzynie Polski juniorek 2018. W portfolio wrocławskiego klubu są także zajęcia dla najmłodszych dziewcząt – w programach Volleymania Wrocław i Volleymania Dolny Śląsk.

Siatkarskie święto

Agata Mróz- Olszewska była polską siatkarką, która reprezentowała kraj ponad 130 razy. Wraz z drużyną dwukrotnie (2003 r. i 2005 r.) zdobyła złoty medal mistrzostw Europy. W wieku 17 lat wykryto u niej MDS, czyli mielodysplazję szpiku. Wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego i razem z nim doczekała się córeczki, Liliany. 22 maja 2008 r. siatkarka przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Zmarła dwa tygodnie później. Od kilku lat organizowany jest memoriał ku pamięci tej wybitnej siatkarki. Wydarzenie ma charakter charytatywny, a jego nadrzędnym celem oprócz rywalizacji sportowej jest popularyzacja działań związanych z krwiodawstwem, transplantacją i poszukiwaniem dawców szpiku kostnego.

Datę memoriału zaplanowano na 17-18 września tego roku. Półfinały odbędą się w piątek, dzień później rozegrane zostaną mecze finałowe. Cztery drużyny o zwycięstwo powalczą we wrocławskiej Hali Orbita. Wstęp jest bezpłatny, jednak w trakcie meczów zostaną przeprowadzone zbiórki charytatywne. Kibice, którzy w tym czasie nie będą mogli pojawić się na trybunach, zobaczą memoriał w Internecie.

Harmonogram Memoriału:

Piątek 17.09.

15:30 - Rozpoczęcie Akcji Krwiodawstwa
16:00 - Mecz: Energa MKS Kalisz – Schwarz-Weiss Erfurt
17:30 - Oficjalne otwarcie Memoriału
18:30 - Mecz: Volley Wrocław – VK Dukla Liberec

Sobota 18.09.

13:00 – Mecz o 3. Miejsce
15:30 – Mecz o 1. Miejsce
17:00 – Zakończenie Memoriału, wręczenie medali, pucharów oraz wyróżnień

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek