Do Europy po inspiracje i motywacje – kursy nauczycielek

środa, 20.7.2022 10:30 958 1

Sześć nauczycielek ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. M. Kopernika w Dzierżoniowie uczestniczyło w dniach 11-16 lipca w kursach metodycznych we Włoszech i Hiszpanii. Kursy współfinansowane były ze środków Unii Europejskiej w ramach realizowanego przez „Dziewiątkę” projektu krótkoterminowej mobilność uczniów i kadry edukacji szkolnej.

Trzy nauczycielki przebywały we Florencji na kursie „CLIL in Practice: Focus on Florence”, który miał na celu rozwijanie wiedzy na temat planowania, przygotowywania i wdrażania czynności związanych z czytaniem, pisaniem, słuchaniem i mówieniem w języku obcym na przedmiotach innych niż nauczanie językowe. Szkolenie opierało się na multidyscyplinarnym podejściu do zrozumienia metodologii CLIL i pozwoliło zdobyć informacje, w jaki sposób wszystkie treści mogą odnosić się do własnej praktyki w klasie. Kurs obejmował wiele aktywności. Uczestnicy mogli również poznać Florencję, dowiadując się więcej o historii, ludziach i miejscach, które uczyniły z Florencji miasto jedyne w swoim rodzaju, z wyjątkową przeszłością i teraźniejszością. Nauczyciele dowiedzieli się, jak łączyć nauczanie przedmiotowe z językiem obcym. W ramach zajęć zwiedzili wiele muzeów, m.in. The Casa Buonarotti, muzeum Franco Zeffireli, muzeum Salvatore Ferragamo, Pallazo Medici Ricardo, Muzeum Dantego. Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Spacer z przewodnikiem po Florencji był kolejną okazją do rozwijania kompetencji językowych oraz dostarczył ogromnej dawki wiedzy o mieście sztuki i nauki. Uczestnicy kursu poznali również tradycyjne potrawy kuchni toskańskiej.

Trzy inne nauczycielki udały się do Barcelony, gdzie uczestniczyły w kursie „We are all Special: Inclusion and Support to Special Needs Students in and out of the Classroom”, podczas którego poznały metody pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami. Kurs to również okazja do poznania metod pracy w edukacji włączającej oraz do dyskusji z nauczycielami z różnych szkół i krajów. W ramach kursu odbyły się również zajęcia mające na celu poznanie kultury odwiedzanego kraju i miasta. Uczestnicy zwiedzili m.in. Sagrada Familia, Park Guell, Park Ciutadella, budynki projektu Gaudiego, Montjuic, Camp Nou, Magiczna Fontannę i wiele innych.

UM Dzierżoniów

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Emerytowany nauczyciel historii. poniedziałek, 25.07.2022 07:31
Wg.badań Uniwersytetu Wrocławskiego 67% osób idących do tego zawodu...