komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 29 października 2020

Euzebii, Wioletty

Deszczowa przysięga dolnośląskich Terytorialsów

środa, 30.9.2020 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 213
kategorie artykułu:

W sobotę, 26 września br.  kolejni żołnierze 16 Dolnośląskiej  Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę na sztandar 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego wypowiadając słowa roty.Przysięgającym towarzyszyli żołnierze, którzy przeszli 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Uroczystość poprzedziła msza święta, w intencji żołnierzy i ich rodzin w kościele pw. św. Floriana w Świętoszowie.

„…Rozpoczynając dzisiejsze święto chciałbym podziękować wszystkim Państwu za przyjęcie zaproszenia na uroczystość trzeciej przysięgi moich żołnierzy jaki uroczystość święta Wojsk Obrony Terytorialnej. Bardzo dziękuję, że gościcie u nas  na naszym pierwszym święcie Dolnośląskiej Brygady. Jestem wdzięczny wraz z moimi żołnierzami, że mimo deszczowej pogody zaszczyciliście nas Państwo swoją obecnością. Wasza obecność nadaje niezwykłą rangę ceremonii tak ważnej dla żołnierzy, dla  mnie i Naszej Brygady…”- tymi słowami płk Artur Barański, Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczął uroczystość.

Ceremonia rozpoczęła się o godz. 11.00. Przysięgę złożyło 80 ochotników,którzy ukończyli szkolenie podstawowe. Po podniesieniu flagi państwowej RP i odśpiewaniu hymnu narodowego, do sztandaru wojskowego wystąpiło czterech elewów szkolenia podstawowego, którzy zostali wyróżnieni złożeniem przysięgi na sztandar 4 Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego. Nasze szeregi powiększyły się o osoby
o fantastycznych zdolnościach i zainteresowaniach. Wśród zaprzysiężonych było 14 kobiety z czego jedna z nich jest najmłodszym żołnierzem w Siłach Zbrojnych.

18-letnia szer. OT Natalia Bielska w  dniu swoich 18 urodzin odebrała kartę powołania i tym samym stała się najmłodszym żołnierzem Sił Zbrojnych zasilającym szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W przemówieniu skierowanym do uczestników przysięgi Senator RP Dorota Czudowska z  Senackiej Komisji Obrony Narodowej mówiła:

„… Żołnierze! Bardzo dziękuję za złożenie tej przysięgi, bo w czasach, gdzie tylu ludzi domaga się tylko i wyłącznie praw Wy dobrowolnie decydujecie się na służbę. Bez Waszej gorliwej służby podstawowe obowiązki Państwa wobec narodu jak ochrona granic, zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa nie byłyby możliwe. Jutro Wasze święto – święto Wojsk Obrony Terytorialnej. W imieniu Komisji Obrony Narodowej Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i jej przewodniczącego Pana Jarosława Rusieckiego składam wszystkim najserdeczniejsze życzenia, życzenia pomyślności dla Was i dla Waszych rodzin. Polska Waszego trudu Wam nie zapomni, Pan Bóg wynagrodzi…”

Kolejnym znamienity gość, który podniósł rangę uroczystości i skierował swoje słowa do dolnośląskich terytorialsów:

„… Wojska Obrony Terytorialnej to młoda formacja wojskowa, ale chciałem Was zapewnić o tym, że już cieszy się ogromnym szacunkiem, życzliwością i wdzięcznością. Bo na pewno dolnoślązaków i nas jako samorządowców. A dlaczego? Dlatego, że motto Zawsze Gotowi, Zawsze Blisko to nie tylko słowa, ale naprawdę czyny, które stoją za tymi słowami. Ja sam doświadczyłem tego na własnym przykładzie w ciągu ostatniego krótkiego czasu, bo mogliśmy na Was liczyć, mogły na Was liczyć szpitale, mogli na Was liczyć kombatanci, seniorzy. Wszyscy Ci którzy byli w trudnej sytuacji… Panie Pułkowniku jeszcze raz za to bardzo serdecznie dziękuję i również dziękuję Wam drodzy żołnierze i gratuluję tego co za Wami i tego co skończyliście” - tymi słowami dziękował  Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.

Podczas uroczystości została odczytana Decyzja Ministra Obrony Narodowej w sprawie nadania patrona. Z dniem 26 sierpnia patronem Brygady został ppłk Ludwik Marszałek ps. „ZBROJA”.

27 września w dniu utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego żołnierze WOT obchodzą swoje święto.Dowódca Brygady płk Artur Barański  w przeddzień święta WOT wręczył żołnierzom wyróżnienia w postaci listów gratulacyjnych, odznak honorowych Wojsk Lądowych oraz odznak „Zasłużony Żołnierz RP”.

Na zakończenie odegrano Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „Marsz Pierwszej Brygady”, a jej zwieńczeniem była defilada wojskowa pododdziałów 16 DBOT.

Była to jednocześnie druga uroczystość na terenie poligonu, którą przeprowadzono w warunkach wzmożonego bezpieczeństwa sanitarnego, z ograniczoną liczbą gości.

W związku z ograniczeniami sanitarnymi wychodząc w stronę bliskich naszych Terytorialsów  utrwaliliśmy całą uroczystość przysięgi, umożliwiając tym samym obejrzenie jej na  kanale YouTube pod adresem: https://youtu.be/rXzoFEJ-kN4

Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać lokalną społeczność i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w 16 DBOT jest nadal aktualne. O służbę w dolnośląskiej Brygadzie może się ubiegać każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, znajduje się w przedziale wiekowym 18-55 lat, posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie był karany za przestępstwo umyślne, posiada co najmniej wykształcenie podstawowe. Szczegółowe informacje na temat służby oraz rekrutacji do 16 DBOT można uzyskać w Wojskowych Komendach Uzupełnień: w Kłodzku, Bolesławcu, Wrocławiu i Głogowie.

16. Dolnośląska  Brygada OT liczy już ok. 550 Terytorialsów, w tym ponad 60 kobiet. Brygada opiera swój potencjał na żołnierzach  - ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. 

 

Wasze komentarze

wczoraj, 16 godz temu
6
wczoraj, 16 godz temu
1
wczoraj, 16 godz temu
1
wtorek, 27.10.2020 16:30
wtorek, 27.10.2020 13:18
wtorek, 27.10.2020 12:45
wtorek, 27.10.2020 12:00
wtorek, 27.10.2020 11:34
wtorek, 27.10.2020 11:29
wtorek, 27.10.2020 11:10
2
wtorek, 27.10.2020 11:02
wtorek, 27.10.2020 10:30
wtorek, 27.10.2020 10:37
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar