komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 23 lutego 2020

Romany, Damiana

Cyrkowy projekt Stowarzyszenia "Uciechów - Moja Wieś" [FOTO]

piątek, 13.12.2019 10:14 , komentarze: 0 , odsłony: 527
kategorie artykułu:

"Zabawa i uśmiech lekarstwem na nudę" to międzypokoleniowy projekt edukacyjno-artystyczny, który Stowarzyszenie "Uciechów-Moja Wieś" zrealizowało w partnerstwie ze stowarzyszeniem "Wzgórza Kiełczyńskie" i Szkołą Podstawową w Tuszynie. Zadanie zostało dofinansowane ze środków unijnych za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Ślężanie". Całkowita wartość projektu to ponad 16 tys. zł.

W przedsięwzięciu wzięło udział 63 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie oraz 24 seniorów. Jednym z założeń projektu było rozwinięcie wśród uczestników umiejętności kuglarskich, które mają nieoceniony wpływ nie tylko na sprawność fizyczną, ale także na wzmocnienie koncentracji i uwagi. Pozytywnie oddziałują na pobudzenie wyobraźni, poczucie rytmu, równowagi. Poszerzają też pole widzenia, co ma znaczenie w nauce szybkiego czytania, logicznym myśleniu oraz w rozwijaniu zdolności matematycznych.

Pierwsze działania projektowe - warsztaty bańkowo-balonowe - odbyły się 13 czerwca 2019 r. Podczas spotkania, które prowadził instruktor, wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, wykonując niezwykłe balonowe konstrukcje. Następnie w parku szkolnym uczyli się robić ogromne wielobarwne bańki.

Kolejnym etapem były 4 cykliczne warsztaty kuglarskie, które odbyły się 19 i 26 września oraz 10 i 24 października. Wykorzystywano podczas nich zakupione specjalnie w tym celu rekwizyty, m.in. maczugi do żonglowania, talerze cyrkowe, obręcze żonglerskie czy chusty do żonglowania. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy.

Dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach. Widać było, że sprawiają im one dużą radość. Już po czterech spotkaniach większość z nich opanowała sztukę żonglerki. Swoim entuzjazmem zarazili wielu kolegów, którzy również próbowali trudnej sztuki kuglarskiej.

Kolejnym przedsięwzięciem projektu był międzypokoleniowy wyjazd do Wrocławia na widowisko teatralne z elementami sztuki cyrkowej pt. "Miasto, którego nie ma". W wyjeździe, który odbył się 12 listopada, brało udział 47 osób.

Z kolei 25 listopada młodzi uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak używać surowców wtórnych do tworzenia rekwizytów oraz elementów strojów, które można wykorzystać podczas przedstawień. Z gazet wykonali ekologiczne nakrycia głowy, a z metalowych puszek i kamyczków - instrumenty perkusyjne.

Projekt podsumowano 29 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła w Tuszynie. W uroczystości wzięli udział uczniowie, przedszkolaki, seniorzy uczestniczący w projekcie, a także przedstawicielki Szkolnej Rady Rodziców oraz zaproszeni goście. W trakcie jedynego w swoim rodzaju wydarzenia uczestnicy warsztatów popisali się nabytymi umiejętnościami cyrkowymi.

Najważniejszym punktem programu był występ kuglarski. Wśród uczestników zapanowała atmosfera radości i beztroskiej zabawy. Na zakończenie stworzono wielopokoleniową orkiestrę, a podczas jej występu wykorzystane zostały ekologiczne rekwizyty. Wszyscy uczestnicy warsztatów kuglarskich otrzymali w nagrodę talerz cyrkowy z tyczką i piłki Rusałki.

Przedsięwzięcie okazało się doskonałym przykładem efektywnej współpracy różnych podmiotów działających na rzecz lokalnej społeczności. Szkoła w Tuszynie, jako partner projektu, zapewniła opiekę nad uczniami w trakcie warsztatów oraz wycieczki, a także udostępniła pomieszczenia. Członkowie "Wzgórz Kiełczyńskich" pomagali natomiast przy organizacji działań projektowych.

UG Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 6 godz temu
piątek, 21.2.2020 15:29
piątek, 21.2.2020 13:35
piątek, 21.2.2020 12:45
piątek, 21.2.2020 10:25
8
czwartek, 20.2.2020 15:22
czwartek, 20.2.2020 13:35
czwartek, 20.2.2020 13:15
czwartek, 20.2.2020 12:45
8
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Mati Autogaz
Mati Autogaz
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec