Cyberzagrożenia i jak się przed nimi bronić – rozmowa z Adamem Nowakowskim, prezesem Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie

środa, 26.6.2024 12:38 1382

Dziś mamy ciekawego gościa – Prezesa Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie, Adama Nowakowskiego. Rozmawiać z nim będzie Tomasz Kuriata, a tematem naszej dzisiejszej rozmowy jest bezpieczeństwo w sieci.

W dzisiejszych czasach zagrożenia cybernetyczne stają się coraz bardziej powszechne i złożone. Oszuści wykorzystują różne metody, aby przejąć nasze dane osobowe i finansowe, a skutki takich działań mogą być katastrofalne. W trakcie rozmowy poruszymy kilka kluczowych zagadnień dotyczących zabezpieczenia naszej tożsamości i finansów.

Zacznijmy od zastrzegania numeru PESEL. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ zastrzeżenie PESEL-u może uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnościami, takimi jak wzięcie kredytu na nasze dane, wypłata naszych pieniędzy z konta czy otworzenie konta bankowego na nasze nazwisko. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Banku Spółdzielczego w Dzierżoniowie: www.bsdzierzoniow.pl/bezpieczenstwo.

Kolejnym ważnym tematem, który omówimy, są metody, jakie stosują oszuści. Najwięcej ataków polega na socjotechnice i manipulacji. Przestępcy często przejmują pocztę elektroniczną, co pozwala im na przygotowanie spersonalizowanych ataków. O tym, jak zabezpieczyć swoją pocztę e-mail i uniknąć takich zagrożeń, więcej informacji znajdziecie na stronie www.sgb.pl/komunikaty-o-bezpieczenstwie.

Poruszymy również temat oszustw na portalach aukcyjnych takich jak OLX, Vinted czy Allegro. Oszuści często podszywają się pod kupujących lub sprzedających, aby wyłudzić nasze pieniądze. Przykłady takich oszustw oraz jak się przed nimi chronić znajdziecie na stronach:

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/CSIRT_KNF/Aktualnosci?articleId=73548&p_id=18
https://www.sgb.pl/oszustwa-na-portalach-olx-vinted-allegro

Kolejnym istotnym zagadnieniem są oszustwa przez telefon. Oszuści często podszywają się pod pracowników banków, policję czy inne instytucje, wykorzystując częściowe informacje o nas, aby zdobyć naszą pełną tożsamość. Szczegóły tych metod oraz jak się przed nimi chronić można znaleźć na www.sgb.pl/oszukancze-transakcje-blik/.

Omówimy także oszustwa związane z systemem BLIK, które stały się bardzo popularne w ostatnich latach. Przestępcy wysyłają fałszywe wiadomości SMS, podszywając się pod banki, aby wyłudzić od nas kody BLIK. Jak unikać tych pułapek, znajdziecie na stronie www.sgb.pl/oszukancze-transakcje-blik/.

Na zakończenie, podpowiemy, jak ogólnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci. Przykłady praktycznych wskazówek znajdują się na stronie Ministerstwa Cyfryzacji: www.gov.pl/web/cyfryzacja/bezpieczni-w-mediach-spolecznosciowych–praktyczne-wskazowki.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Adamem Nowakowskim, która z pewnością przyniesie wiele cennych informacji na temat ochrony naszych danych i finansów w erze cyfrowej.

POSŁUCHAJ PODCASTU