komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

Adolfa, Tymona

Coraz więcej łóżek covidowych. Bywa dramatycznie. Rozmowa z prezesem dzierżoniowskiego szpitala

poniedziałek, 26.10.2020 21:20 , komentarze: 38 , odsłony: 26113
kategorie artykułu:

Od poniedziałku 26 października decyzją wojewody w dzierżoniowskim Szpitalu Powiatowym zwiększono liczbę łóżek covidowych z 19 do 29. Obecnie w placówce leczone są dwadzieścia dwie osoby zakażone koronawirusem. W miniony weekend (24-25.10) trzech pacjentów chorujących na covid zmarło. Rozmowa z Maciejem Smolarzem, prezesem Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie.

Jak wygląda obecnie sytuacja w szpitalu pod względem przyjęć pacjentów i zakażeń stwierdzonych u personelu medycznego?
Od dziś (26.10) wznowiliśmy przyjęcia na okulistykę, a od środy (28.10) zaczynamy przyjęcia do porodów i cięć cesarskich. Mam nadzieję, że niebawem uda nam się uruchomić przyjęcia ostre na chirurgii. Przyjmujemy teraz tylko pacjentów covidowych, o ile jest miejsce. Ze względu na zakażenie koronawirusem nie działa świdnickie pogotowie, więc nasze pogotowie obsługuje także pacjentów z gminy Świdnica.
Od 14 października zakażenie stwierdzono łącznie u 79 osób pracujących w szpitalu, zarówno wśród personelu medycznego, jak i administracji (szpital zatrudnia 501 osób). Pracownicy sukcesywnie, powoli zaczynają wracać do pracy. Wróciło już 13 osób, 66 wciąż przebywa na izolacji lub kwarantannie. Myślę, że jeszcze tydzień potrwa, zanim wszyscy będą mogli znowu pracować.

Od 26 października liczba łóżek covidowych w szpitalu ma być zwiększona z 19 do 29.
Decyzją wojewody dolnośląskiego 9 października utworzyliśmy początkowo 8 łóżek dla osób chorujących na covid, następnie 16 października liczbę tę zwiększono do 19 łóżek, w tym jedno stanowisko intensywnej terapii, a dziś polecono utworzenie 29 takich łóżek z jednym stanowiskiem intensywnej terapii z kardiomonitorem i możliwością prowadzenia wentylacji mechanicznej (łącznie w szpitalu jest 146 łóżek). Decyzja nie pociąga jednak działań związanych z zatrudnieniem personelu, środkach finansowych, o lekach specjalistycznych, czy dodatkowym respiratorze. Mamy spory odzew na ogłoszenie o pracę. Zgłosili się ratownicy, pielęgniarki, opiekunki i opiekunowie oraz jeden lekarz. Zobaczymy, z kim podpiszemy umowy. Dostajemy natomiast z województwa regularnie środki ochrony osobistej – kombinezony, maski, fartuchy, rękawiczki dla pracowników.

Czy będą podjęte kroki w celu dodatkowego zabezpieczenia personelu, by zminimalizować ryzyko kolejnych zakażeń?
Personel był maksymalnie zabezpieczony, bardziej się już nie da. Pracownicy cały czas przebywają w maskach, nie tylko w kontakcie z pacjentami, ale także w kontakcie między sobą. Innych zabezpieczeń nie będziemy stosować, nie ma takiej możliwości. Pełne zabezpieczenie - kombinezony, maski FP3 i FP2, gogle, przyłbice, podwójne rękawice i buty - jest stosowane natomiast przy łóżkach covidowych.

Jak zorganizowano w placówce miejsce dla chorych na covid?
Pacjenci covidowi będą w dwóch miejscach w szpitalu. Najpierw przygotowaliśmy jeden z odcinków interny wraz z wyposażeniem i budową śluzy dla pacjentów zakażonych i podejrzanych o zakażenie. W piątek 23 października przenieśliśmy pacjentów z izolatorium w to miejsce, przez cały weekend przebudowywaliśmy izolatorium na większą liczbę łóżek i sprawiliśmy, by było bezpieczniejsze dla personelu. Zbudowaliśmy tam też śluzę. Wyposażyliśmy odpowiednie pomieszczenia w środki do dezynfekcji i środki ochrony. Pacjenci przechodzący zakażenie w lżejszy sposób zostaną przeniesieni do izolatorium, natomiast pacjenci w cięższym stanie zostaną na odcinku B interny.

Ilu jest obecnie chorych na covid i zakażonych w dzierżoniowskim szpitalu?
Według informacji z dziś rano w szpitalu są 22 osoby zakażone (na dziewiętnaście łóżek).

W jakim są stanie?
Pacjenci chorujący na covid są w bardzo różnym stanie. Były też stany ciężkie, w ten weekend mieliśmy w szpitalu trzy zgony. Choroba przebiega zwykle w bardzo różny sposób, u jednych łagodnie, u innych dramatycznie.

Jeden ze zmarłych w niedzielę 27 października pacjentów wymagał respiratora, nie było dla niego jednak miejsca w szpitalach zakaźnych. Trafił do Dzierżoniowa, jednak respirator był zajęty.
Pacjent został przywieziony do naszego w szpitala już w bardzo ciężkim stanie po tym, jak nie znaleziono dla niego miejsca na oddziałach zakaźnych. Pod jedynym respiratorem leżał już inny chory. Po intensywnych poszukiwaniach udało nam się znaleźć miejsce w Polanicy-Zdroju, niestety choroba była już tak zaawansowana, że pacjent zmarł. 

Stanów wymagających intensywnej terapii, ratowania życia, może być więcej, jeden respirator będzie niewystarczający. Czy w zamierzeniach decydentów na oddziałach covidowych w szpitalach powiatowych, które nie mają OIOM-ów mają być leczone lżejsze przypadki, natomiast w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia chory ma być przekazany do szpitala zakaźnego?
Tworzenie oddziałów covidowych, które nie dysponują oddziałami intensywnej opieki medycznej, nie mają respiratorów, lekarzy chorób zakaźnych i anestezjologów nasuwa właśnie taki schemat postępowania. Problem polega jednak na tym, że niestety nie ma już miejsc w szpitalach zakaźnych, a przekazanie pacjenta przebywającego już w szpitalu staje się w tej chwili niemożliwe. Szpitale zakaźne, które jeszcze dysponują miejscami, muszą podejmować decyzje, kogo przyjąć, a kogo nie przyjmować. Zakładają więc, że skoro pacjent jest już pod opieką lekarską, to powinni przyjąć osobę, która dopiero na nią czeka. Jedyna szansa, to kiedy chory jest jeszcze w karetce.

Jak leczycie chorych na covid?
Leczymy chorych dostępnymi lekami, czekamy na możliwość leczenia Ramdesivirem. Zwracamy się również do Wrocławskiego Centrum Krwiodawstwa o osocze. Wszystkie stanowiska dla pacjentów covidowych są wyposażone w tlen, podajemy go osobom z obniżoną saturacją i dusznością.

Mieszkańcy zgłaszają problem z dodzwonieniem się do punktu pobrań przy dzierżoniowskim szpitalu.
Niestety, przez ogromną liczbę dzwoniących osób, ten telefon jest cały czas zajęty. Zapewniam, że rejestracja jest cały czas czynna. Samo pobranie trwa kilkanaście sekund, pozostały czas zajmują inne czynności: przygotowanie probówki, oklejenie jej kodami paskowymi, wyszukanie pacjenta, wprowadzenie do systemu, przekazanie materiału do laboratorium. Obecnie wykonujemy ponad 50 wymazów dziennie. Czas oczekiwania na wynik testu wynosi cztery dni.

Aneta Pudło-Kuriata

 

Wasze komentarze

czy lekarze z tego szpitala maja pojecie o leczeniu tej
poniedziałek, 26.10.2020 21:41 autor: pacjent
nie macie lekarstw nie macie respiratorow lekarze bez pojecia o...
poniedziałek, 26.10.2020 21:45 autor: mieszkaniec
Proszę oświećcie mnie bo nie wiem jak to jest. Wojewoda...
czwartek, 29.10.2020 10:59 autor: Halszka
Szkoda że ani wcześniej ani teraz nie zamierza się poddawać...
środa, 28.10.2020 19:50 autor: Zakażony
Ten szpital to zwierciadło rządzących Dzierzoniowem. Katastrofa medyczna to...
wtorek, 27.10.2020 22:38 autor: Niedoszły pacjent na szczęście..
Dzwoniłem do sanepidu o pomoc w dostaniu się na test...
wtorek, 27.10.2020 09:40 autor: pracownik
W karetce każdej masz respirator!!!!
poniedziałek, 26.10.2020 22:17 autor: Ala
No właśnie w sobotę było podane, że od początku epidemii...
poniedziałek, 26.10.2020 22:55 autor: autor
Czerwony w Bielawie zniszczyliście drugi Prawie pusty stoji jeszcze trochę...
poniedziałek, 26.10.2020 21:39 autor: Bada poselskich złodzieji
niedziela, 11.4.2021 22:19
24
środa, 24.2.2021 09:30
7
środa, 3.3.2021 11:15
15
czwartek, 11.3.2021 11:57
sobota, 27.2.2021 13:44
sobota, 20.2.2021 11:29
piątek, 29.1.2021 15:59
niedziela, 8.11.2020 18:45
środa, 28.10.2020 10:29
42
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mobilna Myjnia Parowa
Mobilna Myjnia Parowa
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna