komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

wtorek, 21 maja 2019

Wiktora, Kryspina

Co wybiorą mieszkańcy w budżecie obywatelskim Dzierżoniowa?

wtorek, 23.4.2019 09:00 , komentarze: 21 , odsłony: 2680
kategorie artykułu:

Po raz czwarty mieszkańcy Dzierżoniowa będą mogli zdecydować, na co wydać milion złotych przeznaczony na realizację zadań z Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do 1 kwietnia wpłynęło 14 propozycji zadań, realizację 12 z nich zespół ds. DBO ocenił pozytywnie. I to właśnie z nich będziemy wybierać, głosując w tym roku na 1, 2 lub 3 projekty.


W tym roku zmieniły się nieco zasady Dzierżoniowskiego Budżetu Obywatelskiego. To efekt sugestii uczestników dotychczasowych edycji. Zwiększyła się kwota, którą można było zaplanować na jeden projekt – z 300 do 450 tys. zł w przypadku projektów inwestycyjnych i do 50 tys. zł w przypadku projektów nieinwestycyjnych. Nowością jest również możliwość głosowania na więcej niż jedną propozycję.

Głosowanie ruszy 20 maja, skończy się 7 czerwca. Wyniki poznamy do 25 czerwca.

Jak zagłosować? To proste: na stronie www.dzierzoniow.pl w dniu głosowania zostanie uruchomiony specjalny moduł. Wystarczy kliknąć „Oddaj głos w DBO 2019” i wypełnić wymagane rubryki. Interaktywny formularz do głosowania zawiera numery, nazwy i krótkie opisy zadań oraz pola do wpisania imienia, nazwiska, numeru PESEL i imienia matki głosującego. Można zagłosować tylko raz, wybierając jedno, dwa lub trzy zadania z listy do głosowania.

Nie masz w domu komputera? Nic nie szkodzi! Możesz zagłosować w Biurze Promocji Urzędu Miasta w Dzierżoniowie lub w punkcie mobilnym – dmuchanym namiocie, który pojawi się kilkukrotnie w różnych punktach miasta i na Dniach Dzierżoniowa na terenie OSiR-u.

Zadania, na które można oddać głos w DBO 2019:

1. Park zabaw dla psów

 • lokalizacja: Park na os. Błękitnym
 • celem projektu jest stworzenie w przestrzeni parkowej ogrodzonej przestrzeni dla czworonogów z wydzieloną strefą wybiegu, rekreacyjną i treningową z torem przeszkód, podestami itd., w której można by było puścić psa luzem, by się wybiegał, zgodnie z przepisami i bez obaw, że będzie to komuś przeszkadzało.


2. Zatrzymajmy wodę w mieście – ogrody deszczowe w Dzierżoniowie

 • lokalizacja: Obiekty szkolne i inne obiekty miejskie (ogólnodostępne), także budynki mieszkalne.
 • ogrody deszczowe to rośliny hydrofitowe (odporne na zalewanie i suszę) posadzone w gruncie lub pojemnikach, oczyszczające wodę deszczową z dachów lub powierzchni nieprzepuszczalnych. Powodują transpirację wody, poprawiając mikroklimat, ograniczając szybki spływ wody do kanalizacji deszczowej, zalewanie itd.

3. Hip-Hop Festiwal

 • lokalizacja: Dzierżoniowski Ośrodek Kultury
 • projekt zakłada organizację koncertu muzyki hip-hop (przykładowi wykonawcy: Paluch, ReTo, Bedoes, Pro8l3m, Young Igi, Ja-rapowanie).


4. 2020 drzew w Dzierżoniowie w 2020 roku

 • lokalizacja: Tereny zielone należące do miasta, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiedztwa zakładów przemysłowych, ciągów pieszych, rowerowych i miejskich parkingów.
 • opis: Projekt dotyczy zakupu i nasadzenia ukształtowanych lub częściowo ukształtowanych sadzonek drzew na terenach miejskich.


5. Książkomat – urządzenie do samoobsługowego, całodobowego wypożyczania i zwrotu książek

 • lokalizacja: Centrum miasta lub okolice budynku filii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.
 • opis: Projekt zakłada uruchomienie książkomatu – całodobowego urządzenia do samodzielnego odbioru zamówionych książek, umożliwiające wypożyczenie i oddawanie książek z biblioteki o każdej porze, również podczas dni wolnych od pracy.


6. Sieć miejsc rekreacyjnych do gry w bule

 • lokalizacja: Okolice placów zabaw i parków przy ul. Złotej i ul. Sikorskiego, os. Kolorowym, Złotym, Różanym, Zielonym, Makowym i Andersa, Skwer Juniora i Seniora.
 • opis: Projekt zakłada budowę łatwo dostępnych miejsc rekreacyjnych o wymiarach 3 x 15 m lub 4 x 15 m, o różnych podłożach. do gry w bule w pobliżu największych skupisk mieszkaniowych w mieście.


7. Ławki solarne – dobra energia

 • lokalizacja: Np. pas zieleni nad rzeką Piławą, przy ul. Bat. Chłopskich, park przy murach miejskich. (skrzyżowanie Piłsudskiego i Miodowej i w okolicach synagogi), Aleja Bajkowych Gwiazd, plac zabaw na ul. Klonowej, park im. Kusocińskiego.
 • opis: Projekt zakłada montaż 6 ławek solarnych na terenie Dzierżoniowa. Posiadają one akumulatory ładowane przez moduły solarne, dwa złącza USB i ładowarkę indukcyjną, zapewniając mieszkańcom bezpłatny, przyjazny środowisku dostęp do energii. Dodatkowo są wyposażone w stojaki na rowery, co zwiększa komfort poruszania się po mieście rowerzystów.


8. Wesoły Skwer

 • lokalizacja: ul. Wesoła, działka 772/1.
 • opis: Utworzenie placu zabaw dla dzieci z elementami siłowni plenerowej – miejsca spotkań młodzieży, dzieci i seniorów (montaż min. 2 huśtawek na bezpiecznym podłożu, „małpiego gaju” ze zjeżdżalniami, pajęczyny do wspinaczki i min. trzech urządzeń do ćwiczeń, koszy na śmieci i ławek).


9. Filmowe poranki w kinie „Zbyszek”

 • lokalizacja: Kino „Zbyszek”.
 • opis: Projekt zakłada organizację projekcji filmowych dla rodzin z dziećmi w niedzielne poranki co drugą niedzielę ok. godz. 9.30 z przyciszonym dźwiękiem i przygaszonymi lekko światłami. Miałyby to być seanse klasycznych bajek dla dzieci.


10. Wielka Pompa

 • lokalizacja: Rynek, miejsce po kiosku z ogródkiem piwnym.
 • opis: Montaż ponad 2-metrowej pompy ulicznej, która poza walorami estetycznymi miałaby też funkcję użytkową, będąc źródłem wody z 4 mosiężnych, bezkurkowych wylewek. Pompa miałby być umieszczona na cokole na ażurowym postumencie. Byłby to akcent nawiązujący do historii miejsca, gdzie znajdowała się w przeszłości ogólnie dostępna pompa uliczna.


11. Aranżacja zieleni fragmentu dzierżoniowskiego Rynku

 • lokalizacja: Część rynku wydzielona z ruchu samochodowego.
 • opis: Zadanie obejmuje wprowadzenie do części rynku gazonów/donic z drzewami i kaskadowych konstrukcji kwiatowych z nasadzeniami jednorocznymi, które ożywią przestrzeń, ujednolicenie ławek i koszy na śmieci oraz stojaków na rowery.


12. Budowa placu zabaw

 • lokalizacja: ul. Szkolna 24, teren OPS-u (byłej SP 3).
 • opis: Projekt dotyczy przygotowania terenu i montażu urządzeń do zabawy dla dzieci. Powstałe miejsce rekreacyjne ma zaspokoić potrzeby mieszkających w okolicy rodzin z dziećmi, bo najbliższe place zabaw znajdują się w okolicach Rynku i os. Kolorowego.

UM Dzierżoniów

 

Wasze komentarze

zagłosuję na 12
wtorek, 23.04.2019 22:02 autor:
wciaz jest ich mało
czwartek, 25.04.2019 12:31 autor:
W moimi mieście jest taki park wydzielony z...
środa, 24.04.2019 08:51 autor: Dorota
A w Bielawie totalna kicha
środa, 24.04.2019 07:28 autor:
Wszystko beznadziejne..
wtorek, 23.04.2019 21:15 autor:

wczoraj, 4 godz temu
1
wczoraj, 13 godz temu
8
niedziela, 19.5.2019 08:00
33
niedziela, 19.5.2019 06:00
piątek, 17.5.2019 08:40
12
piątek, 17.5.2019 13:00
piątek, 10.5.2019 00:00
czwartek, 16.5.2019 11:00
35
czwartek, 16.5.2019 10:30
13
środa, 15.5.2019 09:47
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Tomograf3D
Tomograf3D
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
KOLONIE nad morzem
KOLONIE nad morzem
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA