komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

środa, 18 września 2019

Irmy, Stanislawa

Co warto wiedzieć o urządzeniu PAXMAN?

poniedziałek, 12.8.2019 08:00 , odsłony: 3089
kategorie artykułu:

Wypadanie włosów po chemioterapii to temat, który dotyczy wielu pacjentów onkologicznych. Szczególnie dla kobiet, utrata włosów spowodowana przyjmowaniem leków cytostatycznych, oznacza poważne obciążenie i źródło stresu. Pacjentki, które w związku z leczeniem onkologicznym łysieją, często tracą wiarę we własne możliwości i swoją kobiecość. Większość pacjentek poddawanych leczeniu onkologicznemu uważa łysienie jako najbardziej traumatyczny aspekt chemioterapii. Strach przed brakiem akceptacji otoczenia nierzadko jest na tyle silny, że paraliżuje w kobietach chęć stawienia czoła chorobie i pokonania raka. Część chorych odmawia dalszego leczenia onkologicznego tylko ze względu na to, że boją się stracić włosy. Odkąd na rynku pojawiło się urządzenie PAXMAN można uniknąć takich przykrych doświadczeń. 

- Świdnicki szpital dołączył do ośrodków, które mogą zaproponować pacjentom korzystanie z systemu schładzania skóry głowy PAXMAN - mówi Grzegorz Kloc, dyrektor SPZOZ w Świdnicy - Po przeanalizowaniu argumentów przedstawionych przez lekarzy oddziału onkologicznego w Świdnicy pod kierownictwem pani dr Ewy Kilar wskazujące na niewątpliwe korzyści dla pacjentów, które mogą być osiągnięte przy zastosowaniu tego urządzenia, podjąłem decyzję o wpisaniu jego zakupu do planu inwestycyjnego naszego szpitala. Ostatecznie urządzenie zostało zakupione ze środków własnych  i dostarczone do Oddziału Onkologii Klinicznej w maju 2018 roku. Z urządzenia może skorzystać każdy pacjent z rozpoznaniem choroby nowotworowej, u którego planowana jest chemioterapia z wysokim ryzykiem utraty włosów.

 - Pielęgniarka oddziałowa, mgr Krystyna Jankotowicz i mgr Lilianna Olkowska, zastępca pielęgniarki oddziałowej, opracowały procedurę stosowania systemu schładzania skóry głowy - dodaje Ewa Kilar, lekarz kierujący Oddziałem Onkologii Klinicznej SPZOZ w Świdnicy. 

Nazwa urządzenia pochodzi od jego twórcy – brytyjskiego specjalisty od tworzenia chłodziarek do piwa, Glen’a Paxman’a. Kiedy jego żona przechodziła chemioterapię całkowicie utraciła swoje piękne włosy. Glenn nie mógł znieść traumy utraty włosów swojej żony. Postanowił stworzyć system zapobiegający wypadaniu włosów w trakcie leczenia onkologicznego. Po latach opracowań i badań w 1997 roku Glen Paxman wraz z bratem opracowali pierwszą wersję urządzenia, sygnując ją swoim nazwiskiem. System PAXMAN schładza skórę głowy do temperatury -5 st. miejscowo obkurczając naczynia włosowate cebulek włosa. Dzięki temu można uzyskać czasowe zmniejszenie przepływu krwi i penetrację cytostatyków do mieszka włosowego. W skład systemu chłodzenia skóry głowy wchodzi centralne urządzenie sterujące procesem chłodzenia oraz dwa silikonowe czepki w których krąży specjalne chłodziwo. Dodatkowo na silikonowy czepek nakłada się drugi neoprenowy w celu lepszego przylegania do głowy pacjenta. 

- Wśród pacjentów korzystających z urządzenia PAXMAN są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni - mówi pielęgniarka oddziałowa, Krystyna Jankotowicz - Duża grupa pacjentów Oddziału Onkologii Klinicznej w Świdnicy jest bardzo zadowolona z możliwości zastosowania systemu chłodzenia skóry głowy oraz z uzyskanych dobrych efektów terapeutycznych. Czepek Paxman nie chroni pacjenta przed całkowitą utratą włosów. Pozwala na zachowanie od 50 do 70 procent swoich włosów. Jedyną niedogodnością jaką odczuwa pacjent podczas terapii to zimno.

Warto podkreślić, że terapia jest najefektywniejsza przy stosowaniu czepka PAXMAN od rozpoczęcia chemioterapii. Procedura podawania cytostatyków jest nieco dłuższa od przeciętnej (4-5 godzin), bowiem skóra głowy musi być chłodzona 45 minut przed podaniem i 2,5 godziny po podaniu leków cytostatycznych

O skuteczności tego urządzenia najlepiej świadczy wypowiedź zadowolonej pacjentki Jadwigi, która jako pierwsza została zakwalifikowana do zabiegu z wykorzystaniem urządzenia PAXMAN. - To działa! Już cztery razy traciłam włosy, za piątym udało się je uratować.

 
dzisiaj, 7 godz temu
dzisiaj, 10 godz temu
dzisiaj, 14 godz temu
wtorek, 17.9.2019 21:29
wtorek, 17.9.2019 20:45
wtorek, 17.9.2019 12:45
2
wtorek, 17.9.2019 10:51
wtorek, 17.9.2019 10:50
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Tomograf3D
Tomograf3D
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Gabinet Kosmetyczny KM
Gabinet Kosmetyczny KM