komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

piątek, 18 czerwca 2021

Marka, Elzbiety

Co to jest nerwica żołądka?

poniedziałek, 7.6.2021 08:57 , odsłony: 966
kategorie artykułu:

Nerwica żołądka należy do nerwic wegetatywnych, czyli chorób psychosomatycznych, których nie można lekceważyć. Może się ona obawiać dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, uczuciem napięcia emocjonalnego, niepokojem, a także zaburzeniami snu. W schorzeniu ważną rolę odgrywa psychoterapia. Ważne są też środki domowe oraz leki objawowe przepisane przez lekarza. Jak ją leczyć oraz czy można ja wyleczyć?

Jakie mogą być objawy nerwicy żołądka?

Nerwica zazwyczaj aktywowana jest przez silne emocje, wywołane stresem. W przypadku długiego i powtarzającego się stresu pobudzona zostaje tzw. oś stresowa składająca się z podwzgórza, przysadki i nadnerczy. Jeśli czynnik stresujący powtarza się, dochodzi do wystąpienia objawów chorobowych. Zaburzenia te określane są jako kliniczny zespół zamian w obrębie przewodu pokarmowego. Lekarz wyklucza nieprawidłowości w budowie narządów w wyniku przeprowadzonych w tym kierunku kompleksowych badań.

Nerwica żołądka - jakie są jej objawy? Między innymi występują:

  •  biegunki albo zaparcia,
  •  nudności i wymioty,
  •  uczucie przelewania w żołądku i burczenie w brzuchu,
  •  suchość w jamie ustnej,
  •  zgaga i niestrawność oraz pieczenie w żołądku.

U niektórych osób występuje uczucie pieczenia za mostkiem. Osobom cierpiącym na nerwicę żołądka doskwierają nie tylko dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ale także rozdrażnienie, problemy ze snem. Pacjenci często nie łączą objawów z przeżytym stresem, ponieważ mogą one występować w innym czasie. Występują także objawy ze strony układu krwionośnego, takie jak kołatanie serca, które są wynikiem podwyższonego poziomu hormonu stresu, kortyzolu oraz adrenaliny.

Nerwica żołądka - co może pomóc?

Zalecane sposoby leczenia nerwicy żołądka to głównie psychoterapia, która pozwala wyeliminować przyczyny powstawania choroby, a nie tylko objawy. Bardzo pomocna okazuje się znajomość różnych technik relaksacyjnych. Leczenie przy pomocy środków farmakologicznych ma charakter wspomagający. Stosowane leki bez recepty to głównie preparaty ziołowe. Leczenie nerwicy wymaga także zastosowania specjalistycznych środków działających na układ nerwowy, są to leki psychotropowe o działaniu uspokajającym i przeciwlękowym, np. hydroksyzyna, wenlafaksyna. Środki farmakologiczne z grupy pochodnych benzodiazepiny należy stosować okresowo, najwyżej kilka tygodni, ponieważ istnieje ryzyko uzależnienia.

Leczenie ziołami i odpowiednią dietą

Jeśli występują objawy nerwicy żołądka, zalecane jest stosowanie lekkostrawnej diety, aby dodatkowo nie drażnić przewodu pokarmowego. Wiele przydatnych informacji znajduje się na stronie zywieniemaznaczenie.pl. Należy unikać potraw smażonych i jedzenia typu fast food. Nawet rygorystyczne stosowanie diety nie pomoże, jeśli osoby z nerwicą żołądka nie zaprzestaną picia alkoholu i używek w postaci kawy i czarnej herbaty, a także palenia papierosów.

Produkty roślinne w postaci ziół stosowane systematycznie wpływają korzystnie na układ pokarmowy i normalizują jego pracę, a także działają wyciszająco i odprężająco. Można je stosować przez dłuższy czas bez obawy o uzależnienie, chociaż są wyjątki. Kozłek lekarski, który ma działanie rozkurczowe i często stosowany jest w stanach napięcia i niepokoju, nie powinien być stosowany jednocześnie z lekami psychotropowymi. Szczególnie korzystnie na pracę żołądka wpływa również stosowanie mięty, melisy, dziurawca i kwiatostanów rumianku.

 

 
wczoraj, 23 godz temu
6
czwartek, 17.6.2021 14:00
64
czwartek, 17.6.2021 10:00
29
poniedziałek, 14.6.2021 00:00
poniedziałek, 14.6.2021 13:30
8
poniedziałek, 14.6.2021 11:00
poniedziałek, 14.6.2021 07:00
84
niedziela, 13.6.2021 18:00
4
niedziela, 13.6.2021 14:00
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Impress kurs tańca
Studio Językowe Status
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Radiotaxi BIS
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Sushi Dzierżoniów
Mati Autogaz
Autorejestrowanie