Co się stanie, jeśli edukację dzieci oddamy fanatykom?

poniedziałek, 30.8.2021 15:44 2591 0

W 1939 roku Gregor Ziemer, dyrektor Szkoły Amerykańskiej w Berlinie, wykorzystując swoje kontakty, odwiedza instytucje edukacyjne III Rzeszy. Dociera do klinik położniczych, szpitali sterylizacyjnych, izb dla noworodków. Przygląda się szkoleniom członków Jungvolk i Hitlerjugend, obserwuje nocne rytuały inicjacyjne w średniowiecznych zamkach.  Spotyka chłopców, którzy chcą umrzeć za Hitlera, i dziewczęta, które bardziej od śmierci boją się bezpłodności. Poznaje od podszewki machinę formowania nowego człowieka.

Wstęp do polskiego wydania książki napisał profesor Bogdan de Barbaro. Podkreśla w nim jak aktualna, mimo upływu ponad osiemdziesięciu lat, jest to lektura:
„Gregor Ziemer opisuje, jak i za pomocą jakich mechanizmów zło mogło się rozprzestrzeniać. Na przykład poprzez przekaz propagandowy, polegający na prostych kłamstwach. Albo poprzez wskazywanie „podstępnych wrogów” jako przyczyny wszelkiego nieszczęścia. W hitlerowskich Niemczech wrogami byli Żydzi, osoby homoseksualne, osoby odmiennych narodowości. Jeśli zaś czytelnik zauważy wiele różnic między czasami, w których żyjemy, a tym, co się działo w Niemczech w latach trzydziestych XX wieku, niech przypomni sobie słynne doświadczenie z żabą, która wrzucona nagle do gorącej wody wyskoczy z niej natychmiast, ale gdy zostanie umieszczona w chłodnej wodzie, stopniowo doprowadzanej do wrzenia, da się ugotować.”

Początek roku szkolnego to dobry moment, żeby dyskutować o polskiej edukacji, o tym czy zachęca uczniów do ciekawości i twórczej niepewności, czy raczej przedstawia uproszczony, doktrynalny i zero-jedynkowy obraz świata?

„Jak wychować nazistę. Reportaż o fanatycznej edukacji” ukaże się 1 września nakładem wydawnictwa Znak Literanova. Jest to pierwsze polskie wydanie.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)