komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 18 stycznia 2020

Piotra, Małgorzaty

Co proponuje nowo otwarty sklep sKŻynka w Dzierżoniowie?

czwartek, 5.12.2019 08:00 , odsłony: 10181
kategorie artykułu:

Pana Krzysztofa nigdy nie interesowały piwa koncernowe. Od dawna szukał czegoś nowego. Wiele lat temu pewien market jako jedyny w okolicy miał małą półeczkę gdzie można było kupić coś innego - był tam stałym klientem. Poznał takie piwa jak Cornelius, Frater, marki holenderskie, niemieckie i ukraińskie. Zachwycił się różnorodnością piw na świecie i ta pasja pozostała do dziś. Nie dziwi zatem fakt, że postanowił połączyć zainteresowania i biznes otwierając sklepy monopolowe.

- Rok temu świętowaliśmy otwarcie sKŻynki w Świdnicy – mówi Krzysztof Żyliński, właściciel sklepów. - Pomysł na tego typu biznes okazał się strzałem w dziesiątkę a zainteresowanie klientów przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że jest całkiem spora grupa ludzi, którzy podobnie jak ja szukają czegoś innego. Wydaje się zatem naturalną sprawą, że po sukcesie sklepu w Świdnicy przyszła kolej na inne miasta. Wybór Dzierżoniowa nie jest przypadkowy. Wśród klientów świdnickiego sklepu było wielu mieszkańców z Bielawy, Pieszyc i okolic. 

Zaczyna się od pasji….

- Gdziekolwiek jadę staram się zwiedzać destylarnie i browary, ciekawe "alkoholowe" miejsca, dużo na ten temat czytam, sam warzę w domu piwo. Do tego zbieram je i leżakuję. W swojej piwniczce mam przeszło 400 butelek RISów i porterów oraz znaczną kolekcję alkoholi mocnych  – dodaje pan  Krzysztof. - Mało kto wie, że trunkiem bardzo podobnym do piwa jest whisky, która w zasadzie produkowana jest w ten sam sposób, z tych samych surowców. Upraszczając, różnica polega tylko na tym, że na pewnym etapie produkcji jeśli do brzeczki dosypie się chmielu to robimy piwo, a jeśli brzeczkę podda się destylacji to mamy whisky. Klientom proponujemy  przede wszystkim piwa rzemieślnicze i regionalne. Promujemy nasz region, więc na najwyższych półkach mamy piwa produkowane w najbliższej okolicy - Świdnicy, Żarowie, Bielawie itp. Cały czas rozbudowujemy też swoje półki z alkoholem mocniejszym. Chcemy mieć taki asortyment, którego nie da się kupić w markecie.

W chwili obecnej w ofercie sklepu jest około 600 różnych piw kraftowych i około 100 różnych piw czeskich. Są to zarówno piwa najbardziej znanych browarów, jak na przykład Pinta, Artezan, Alebrowar, Trzech Kumpli czy Wrężel ale mocno promujemy niewielkie browary. Jest w czym wybierać, bo w ubiegłym roku na rynku pojawiło się przeszło 2000 nowych piw!

 - Mamy cały przekrój piw, począwszy od bezalkoholowych, poprzez rozmaite pszeniczniaki, witbiery, czy grodziskie, dochodząc do olbrzymiej ilości APA i IPA. Jest też sporo piw leżakowanych w beczkach (BA - barley aged). Są to głównie imperialne stouty, portery i RIS'y, ale rówież braggoty i barley wine'y.  Początkującym polecam je, zwłaszcza, jako ciekawy eksperyment poznawczy, można na przykład kupić dwa, trzy identyczne piwa, które jednakże leżakowały w innych beczkach, na przykład po rumie, po sherry Oloroso, po whisky Laphroaig  czy Bowmore i sprawdzić jak kontakt z taką dębiną zmienił ich smak. Dla wymagających mamy również takie style piwne jak Braggot, Kriek, słone Gose, czy kwaśne Soury. Część z naszych piw jest robione wyłącznie z wody, słodu i chmielu, ale mamy także piwa warzone z rozmaitymi dodatkami, dzięki czemu mają aromaty kwiatowe, owocowe, żywiczne, czy przyprawowe. Na półkach znajdziemy także piwa koncernowe, różnego rodzaju radlery i piwa bezalkoholowe. Myślę, że żaden znawca piwa nie wyjdzie od nas z pustymi rękami – dodaje z dumą Krzysztof Żyliński.  

W sklepie sKŻynka znajdziemy piwa dla każdego. Za niecałe 4 zł, czyli w cenie polskiego koncerniaka, można kupić doskonałe czeskie piwo. Najbardziej popularne IPA to przedział cenowy od 6 do 15 zł, a dla koneserów znajdą się piwa w cenie powyżej 80 zł.

- Świat piw jest bardzo szeroki, niestety Polacy przez długie lata przyzwyczajani byli do bezsmakowych lagerów. Proszę wypić piwo koncernowe w temperaturze pokojowej. Nie da się, prawda? Jest wstrętne. Dlatego każą nam je chłodzić do niskich temperatur, bo wtedy znieczulamy kubki smakowe. Kraft jest inny, pije się je w wyższych temperaturach, bo wtedy wyczuwalne stają się aromaty. Dobrego RIS'a leje się w szkło zwane snifterem, podgrzewa od dołu własną dłonią i dopiero wtedy rozkoszuje się zapachem i smakiem. I to jest piękno dobrego piwa – podsumowuje Pan Krzysztof. 

Prawda, że warto odwiedzić to miejsce?

 

Dzierżoniów

Wrocławska 24

https://www.facebook.com/sKZynka/

 
wczoraj, 16 godz temu
64
środa, 15.1.2020 00:15
niedziela, 12.1.2020 20:41
17
poniedziałek, 13.1.2020 17:35
15
poniedziałek, 13.1.2020 14:54
30
niedziela, 12.1.2020 20:45
21
poniedziałek, 13.1.2020 08:15
3
niedziela, 12.1.2020 00:00
16
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe