komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 16 stycznia 2021

Marcelego, Włodzimierza

Blisko 3000 przypadków COVID-19 w powiecie dzierżoniowskim w roku 2020!

środa, 13.1.2021 13:45 , komentarze: 65 , odsłony: 6302
kategorie artykułu:

Pandemia koronawirusa niestety nie ominęła Powiatu Dzierżoniowskiego. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 stwierdzono w dniu 22 marca 2020 w gminie wiejskiej Łagiewniki, a w kolejnych miesiącach 2020 roku liczba osób zakażonych wciąż narastała. Kwarantanny i izolacje nakładane były na mieszkańców, w celu odosobnienia, a tym samym przecięcia transmisji koronawirusa. W tym czasie Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dzierżoniowie pracowała 7 dni w tygodniu na dwie zmiany.

Sytuacja była dramatyczna, gdyż przychodnie lekarskie były zamknięte, więc wszelkie sprawy dotyczące zakażeń, transportu do szpitali, nie tylko chorych na COVID-19, ale także osób poszkodowanych w różnego rodzaju wypadkach, czy wymagających porad psychologicznych itp., były rozstrzygane wyłącznie przez pracowników Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Dzierżoniowie. Mieszkańcy praktycznie z każdym problemem zwracali się telefonicznie lub mailowo do PSSE w Dzierżoniowie o każdej porze dnia, a nawet nocy. Z uwagi na problemy z wykonywaniem badań, a szczególnie z wydłużonymi terminami pobierania wymazów, samorządy zadeklarowały wykonywanie badań mieszkańcom ze środków własnych, co znacznie skróciło czas oczekiwania na wyniki. Spadek wykrytych zakażeń nastąpił w miesiącach wakacyjnych, a od października nastąpił ich gwałtowny wzrost. Dziennie było to nawet 100 nowych przypadków. Sytuacja ustabilizowała się na początku grudnia 2020 roku.

Do dnia 31 grudnia 2020 roku liczba potwierdzonych badaniami zakażeń wynosiła 2865 osób. Liczba ta rozkładała się następująco w poszczególnych miastach i gminach powiatu:

- Miasto Bielawa - 797 osób

- Miasto Dzierżoniów - 997 osób

- Miasto Piława Górna - 200 osób

- Miasto i Gmina Pieszyce - 217 osób

- Miasto i Gmina Niemcza - 133 osoby

- Gmina Dzierżoniów - 299 osób

- Gmina Łagiewniki - 222 osoby

Trudności wywołane koronawirusem dotknęły wiele dziedzin życia społecznego w powiecie. Jednym z najbardziej zauważalnych była kwestia ochrony zdrowia i Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie, który w związku z wprowadzonymi przepisami i wytycznymi przeorganizował całe swoje funkcjonowanie, głównie z powodu konieczności zorganizowania tzw. „Oddziału covidowego”. Niezbędne okazało się również przebudowanie infrastruktury technicznej, jak również zatrudnienie dodatkowego personelu oraz dokonanie zmian w umowach wiążących szpital z personelem stałym. Ponadto szpital cały czas wydatkuje fundusze na środki ochrony osobistej dla pracowników. Dodatkowym wyzwaniem było dostosowanie pracy szpitala do dynamicznie zmieniającej się sytuacji związanej z zachorowaniami wśród personelu medycznego - od początku pandemii zakażenie wirusem przebyło już około 50% personelu medycznego.

W wielu instytucjach wprowadzono zmiany związane między innymi z obsługą klientów. Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie wprowadziło procedury zdalnej obsługi interesantów oraz obsługi osobistej tylko po uprzednim umówieniu się na wizytę, tylko w pilnych sprawach, w których obecność jest niezbędna do wykonania danej czynności. Wszelkie sprawy załatwiane w urzędzie były i są realizowane na bieżąco - mówi Starosta Dzierżoniowski Grzegorz Kosowski. Na szczęście nasi mieszkańcy okazali się wyrozumiali i chętnie włączyli do swoich nawyków korzystanie z możliwości połączenia telefonicznego z wybranym wydziałem, a nawet zaczęli chętniej korzystać z platformy przeznaczonej do przesyłania dokumentów w wersji elektronicznej - ePUAP. Dzięki temu obsługa interesantów w urzędzie przebiegała i przebiega sprawnie i stosunkowo szybko - dodaje starosta.

- Wnioski jakie płyną z ostatniego roku są różne. Z jednej strony widzimy, że większość społeczeństwa dostosowuje się do wytycznych dotyczących chociażby noszenia maseczek i dezynfekcji dłoni. Z drugiej niestety jest sporo osób negujących obowiązujące obostrzenia, a nawet nawołujących do ich bojkotu. Szczęśliwie więcej jest tych rozsądnych, stosujących się do przepisów. Zauważyliśmy też, że jest sporo miejsc w naszej okolicy, które warto zobaczyć. Odkrywamy tą okolicę na nowo chodząc na spacery, wyjeżdżając na bliższe niż zwykle wycieczki weekendowe. Całkiem inne podejście mamy również do z pozoru zwykłych czynności takich jak wyjście po zakupy czy na pocztę. Więcej i częściej kupujemy w internecie. Niestety wiele obostrzeń ograniczyło możliwość prowadzenia działalności gospodarczych. Na pomoc przyszły przepisy tak zwanych „tarcz antykryzysowych” realizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Dzierżoniowie, który również w związku z pandemią musiał przeorganizować sposób pracy. Przyjmowanie wniosków o wsparcie dla przedsiębiorców oraz wypłacanie przyznanej pomocy finansowej stało się w pewnym momencie jednym z głównych zajęć urzędu, a pracownicy zostawali w pracy do późnych godzin wieczornych, a także pracowali w weekendy. Obsługa klientów PUPu odbywała się tylko po uprzednim telefonicznym umówieniu się na wizytę. Wszystkie podjęte działania miały i mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa i choroby COVID-19. Dzięki nim możemy śmiało powiedzieć, że udało się nam przetrwać ten ciężki dla wszystkich czas w miarę spokojnie. Myślę, że w związku z rozpoczęciem szczepień przeciwko koronawirusowi, możemy iść do przodu z myślą, że już niedługo wszystko wróci do normalności - podsumowuje Starosta Dzierżoniowski Grzegorz Kosowski.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Dzierżoniowie za przygotowanie powyższego materiału. 

 

Wasze komentarze

https://www.facebook.com/jedynieprawdaje
stciekawa/posts/869754223781641
środa, 13.01.2021 14:48 autor: zawsze najciekawsza jest prawda
no i co z tego
2 dni autor:
DOBO, nie śpij! Jest już na dziś 14 stycznia 2021...
czwartek, 14.01.2021 10:50 autor: Strażnik dzierżoniowski
Co doba usuwa komentarze które nie pasują bo pisze...
czwartek, 14.01.2021 06:17 autor: Ula
http://opzg.cn-panel.pl/resources/aktual
nosci/Raportgrypowy4kwiecie%C5%84.pdf
środa, 13.01.2021 14:29 autor: Tyle w temacie pandemii, proszę
dzisiaj, 9 godz temu
53
piątek, 15.1.2021 18:29
13
piątek, 15.1.2021 14:45
7
piątek, 15.1.2021 09:00
18
czwartek, 14.1.2021 12:00
27
środa, 13.1.2021 19:00
13
środa, 13.1.2021 18:20
2
wtorek, 12.1.2021 14:00
8
wtorek, 12.1.2021 11:00
14
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna