komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 23 stycznia 2021

Ildefonsa, Rajmunda

Bądź widoczny na drodze – noś odblaski

wtorek, 1.12.2020 10:35 , komentarze: 1 , odsłony: 267
kategorie artykułu:

Od wielu dni pogoda nas nie rozpieszcza. Za oknem jest szaro i nieprzyjemnie, a w dodatku coraz szybciej robi się ciemno. Takie warunki wpływają na pogorszenie widoczności na drodze, a w szczególności poza terenem zabudowanym.

Dlatego też przyłączamy się do apeli Policji i przypominamy rowerzystom i pieszym o wyposażenie się w dodatkowe elementy odblaskowe.

Zasada „widzieć i być widzianym” powinna przyświecać szczególnie pieszym – dorosłym, ale również dzieciom. Odblaski polepszą bowiem naszą widoczność nie tylko podczas poruszania się w godzinach wieczornych po drodze (poza terenem zabudowanym), ale także na przykład w trakcie przechodzenia po pasach w niedoświetlonych miejscach.

Wraz z Policją przypominamy:
1. W czasie złej widoczności, gdy pieszy ma na sobie ubranie w szaro-czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem.
2. Pamiętajmy, że w ciemnościach pieszy widzi reflektory samochodu nawet z odległości kilku kilometrów, ale kierowca dostrzeże go dopiero, gdy zauważy sylwetkę człowieka w zasięgu świateł samochodu.
3. Po ciemku, bez elementów odblaskowych, jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości zaledwie 20 – 30 metrów. Jeśli kierowca jedzie prędkością 90 km/h, to pokonuje 25 metrów drogi w ciągu 1 sekundy i nie ma szans na jakąkolwiek reakcję gdy zauważy na swojej drodze pieszego.
4. Jeśli jednak pieszy wyposażony jest w element odblaskowy, odbijający światła samochodu, kierowca spostrzeże go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5-10 razy szybciej. To może uratować pieszemu życie.
5. Powszechne stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, jaskrawe parasolki i in., spowoduje, że szansa pieszego na uniknięcie potrącenia w warunkach złej widoczności znacznie wzrośnie, nawet jeśli popełni on błąd np. będzie się poruszał niewłaściwą stroną jezdni.

Pamiętajmy, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu).

Zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i najmłodszych – bądźmy widoczni na drodze!

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

 

Wasze komentarze

A co najwazniejsze, bo jakos nie widzialem, poruszajmy sie zawsze...
wtorek, 01.12.2020 12:00 autor: Jozek z Uciechowa.
wczoraj, 15 godz temu
czwartek, 21.1.2021 21:40
1
czwartek, 21.1.2021 16:06
czwartek, 21.1.2021 13:10
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca