Aparat ortodontyczny stały czy nowoczesne nakładki Invisalign? WYWIAD

poniedziałek, 8.11.2021 08:00 4223

Pacjenci często zastanawiają się, jaki aparat ortodontyczny wybrać, ponieważ od pewnego czasu dostępnych jest kilka metod leczenia wad zgryzu, które pozwalają cieszyć się pięknym uśmiechem. Oczywiście to lekarz ortodonta w porozumieniu z pacjentem dobiera najlepszą z nich, biorąc pod uwagę jego komfort i bezpieczeństwo, ale także efektywność postępowania. Czasem zdarza się jednak tak, że ortodonta, do którego mamy zaufanie, proponuje kilka wariantów leczenia, dając nam alternatywę. W większości takich przypadków wybieramy między tradycyjnym aparatem stałym lub nowoczesnym – w postaci przezroczystych nakładek.

Rozmawiamy z ekspertem, lek. dent. Markiem Kulbą, jedynym certyfikowanym lekarzem Invisalign w regionie,  o najważniejszych różnicach między tymi dwoma możliwościami.

Pacjenci często zastanawiają się, jaka jest różnica pomiędzy aparatem stałym, a nakładkami Invisalign?

Lek. dent. Marek Kulba: Invisalign to jeden z obecnych na rynku systemów leczenia ortodontycznego przezroczystymi nakładkami, czyli alignerami. W porównaniu do innych podobnych metod wyróżnia się największymi możliwościami, porównywalnymi z tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi, dzięki czemumamy szansę leczyć nim większość wad zgryzu. Pacjenci otrzymują zestaw przezroczystych nakładek, które noszą na zębach przez większość doby, ściągając je jedynie do jedzenia oraz mycia zębów. Choć może to dziwić, wbrew pozorom ta metoda nie jest niczym nowym w ortodoncji – stosuje się ją z powodzeniem już od ponad 25 lat. W naszym kraju jednak dopiero od kilku lat widzę wzrost jej popularności. Przewiduję, że w przyszłości zdecydowanie więcej pacjentów będziemy leczyć systemem zakładającym noszenie alignerów niż aparatów stałych.

Jak należy przygotować się do takiego leczenia?

MK: Nieodłącznym elementem pierwszej wizyty ortodontycznej, jeszcze przed ustaleniem planu leczenia, jest dokładna diagnostyka pacjenta, nie tylko pod kątem wad zgryzu, ale także innych istotnych zmian, takich jak obecności ubytkówczy chorób przyzębia. Na pierwszej wizycie wykonujemy zdjęcie rentgenowskie, czasem tomografię komputerową, które pozwalają ocenić stan zębów oraz tkanek okalających zęby. Jama ustna musi być „przygotowana” na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego, dlatego często przed założeniem aparatu czy nakładek, należy podjąć niezbędne kroki, aby pozbyć się próchnicy, czy przeprowadzić higienizację.

Czy zestaw nakładek przygotowywany jest indywidualnie dla każdego Pacjenta?

MK: Tak, każdy plan leczenia, a co za tym idzie, zestaw nakładek, jest przygotowywany indywidualnie. Na szczęście również w ortodoncji możemy posługiwać się nowoczesną technologią. Nie jest już konieczne pobieranie od pacjentów wycisków, wywołujących, jeszcze przed wejściem do gabinetu, nieprzyjemne skojarzenia. W naszej klinice korzystamy ze skanera zewnątrzustnego iTero, dzięki któremu szybko i komfortowo uzyskujemy wirtualny model uśmiechu pacjenta, który jest bardziej precyzyjny niż klasyczne wyciski. Kolejną zaletą cyfryzacji w ortodoncji jest możliwość wykorzystania najnowszego systemu do pokazania pacjentowi spodziewanego efektu leczenia. To zawsze robi największe wrażenie, wywołuje niemałe emocje i jest dla pacjentów prawdziwą motywacją.

Czy z „niewidzialnego aparatu ortodontycznego” mogą korzystać i dorośli, i dzieci?

MK: Alignery stosujemy zarówno u pacjentów dorosłych, jak i u dzieci, które nie mają jeszcze wszystkich zębów stałych. U najmłodszych zazwyczaj leczenie podzielone jest na kilka etapów. Nakładki umożliwiają również uniknięcie stosowania niewygodnych zdejmowanych aparatów dwuszczękowych, które, jak pewnie wiedzą rodzice, są zmorą wielu dzieci. U dorosłych natomiast Invisalign zastępuje aparaty stałe. Jest to świetna alternatywa dla pacjentów, którzy na przykład ze względu na charakter swojej pracy, woleliby uniknąć zakładania metalowych aparatów stałych. Dodatkowe zalety to krótszy czas trwania całego leczenia i zdecydowanie większy komfort podczas noszenia.

Jak często podczas leczenia musimy odwiedzać gabinet ortodontyczny?

MK: Invisalign, w porównaniu z aparatami stałymi, pozwala nam dużo rzadziej pojawiać się na wizytach kontrolnych. Zazwyczaj kontrole odbywają się co 2-3 miesiące. Jest to dobre rozwiązanie np. dla pacjentów mieszkających stale za granicą, którzy nie mają możliwości przyjazdu na wizyty co miesiąc, co jest niezbędne w przypadku korzystania z aparatów stałych.

Po jakim czasie widać będzie pierwsze efekty?

MK: Tu duże znaczenie ma rodzaj wady zgryzu, ale zazwyczaj pierwsze efekty widać już po kilku tygodniach. Często pacjenci wręcz nie mogą w to uwierzyć, że po tak krótkim czasie mogą już zauważyć zmiany w swoim uśmiechu. Oczywiście, jeśli stosuje się nakładki zgodnie z zaleceniami, czyli nosi się je tyle czasu, ile określimy jako specjaliści.

Czyli nakładki są zdejmowane? Ile czasu w ciągu dnia musimy je nosić, jeśli chcemy, aby leczenie było jak najbardziej efektywne?

MK: Nakładki musimyściągać, aby móc swobodnie jeść i myć zęby. Żeby nakładki działały, należy nosić je 20-22 h/dobę. Wbrew pozorom nie jest to trudne wyzwanie. Nakładki są wygodne i szybko się do nich przyzwyczajamy.

Jak w takim razie dokładnie wygląda codzienna higiena jamy ustnej?

MK: W przeciwieństwie do aparatów stałych, przy leczeniu nakładkami, nawyki związane z higieną jamy ustnej nie wymagają wielkich zmian. Do niektórych zębów, co prawda są przyklejane zaczepy z kompozytu, ale nie wpływają one na trudności w doczyszczaniu szkliwa zębów. W związku z tym, że aparat musimy zakładać na czyste zęby, konieczne jest mycie ich po każdym posiłku, co dodatkowo wpływa korzystnie na stan jamy ustnej. Oczywiście w trakcie leczenia możemy bez przeszkód korzystać z takich zabiegów, jak ściąganie kamienia, piaskowanie czy fluoryzacja. Z własnego doświadczenia mogę dodać, że nakładki pozwalają oduczyć się nawyku podjadania między posiłkami.

Wiemy już, że niewidzialne nakładki Invisalign zapewniają większy komfort pacjenta i pozwalają na lepszą higienę jamy ustnej oraz że możemy pożegnać się z odpadającymi zamkami – zmorą pacjentów ortodontycznych. Jednak jedno z najważniejszych pytań w gabinecie z pewnością dotyczy naszego budżetu. Czy leczenie aparatem Invisalign jest drogie? I czy faktycznie jest dużo droższe od korzystania z tradycyjnego aparatu stałego?

MK: Jak to zwykle bywa w ortodoncji, muszę odpowiedzieć: to zależy. Jeżeli mamy niewielką wadę zgryzu, to leczenie nakładkami może okazać się nawet tańszym rozwiązaniem niż aparaty stałe i często ta wiadomość jest dla pacjentów szokująca. W przypadku bardziej skomplikowanych wad zgryzu, cena może być wyższa, jednak zawsze musimy mieć w pamięci to, że decydując się na jakiekolwiek leczenie ortodontyczne, będzie ono trwało przez dłuższy czas, niekiedy nawet ponad dwa lata. Przez taki okres naprawdę ważny jest komfort i bezpieczeństwo leczenia. Koszt leczenia jest rozłożony w czasie, a leczenie nakładkami wymaga zdecydowanie mniej wizyt kontrolnych i poświęconego czasu, pozwala uniknąć awarii, które są dość częste przy aparatach stałych i wymagają kolejnych nadprogramowych wizyt. Finalnie więc często okazuje się, że całkowity koszt leczenia jest zbliżony przy obydwu rodzajach aparatów.

Gdzie mieszkańcy regionu dzierżoniowskiego mogą skorzystać z leczenia nakładkami Invisalign?

MK: Zapraszam pacjentów do A2 Clinic w Dzierżoniowie, na Osiedlu Błękitnym 30. Prowadzę również leczenie w naszej placówce w A2 Clinic w Wałbrzychu.

Dziękujemy za rozmowę.

Dzierżoniów, os. Błękitne 30

Rejestracja pacjentów tel. 74 666 8 777

recepcjaddz@a2clinic.pl

www.a2clinic.pl

https://www.facebook.com/a2clinicdzierzoniow/