Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu Dzierżoniowskiego

wtorek, 25.6.2024 13:00 1996 3

25 czerwca odbyła się sesja Rady Powiatu Dzierżoniowskiego, podczas której radni udzielili Zarządowi Powiatu wotum zaufania oraz absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2023 rok.

Na początku obrad odbyła się debata nad Raportem o Stanie Powiatu Dzierżoniowskiego za poprzedni rok. Dokument, który na blisko 160 stronach prezentuje pracę Zarządu Powiatu, a także instytucji podległych samorządowi, uzyskał wcześniej pozytywne opinie komisji Rady Powiatu.

Radni poddali również ocenie realizację ubiegłorocznego budżetu powiatu. Głos w tej sprawie zabrał starosta Grzegorz Kosowski, a także skarbnik powiatu Iwona Swendrak-Zając.

Warto podkreślić, że Rada Powiatu Dzierżoniowskiego udzieliła wotum zaufania i absolutorium Zarządowi Powiatu bez głosu sprzeciwu. Nic w tym dziwnego skoro w 2023 roku samorząd przeznaczył na różnego rodzaju inwestycje rekordową kwotę w wysokości 27,5 mln złotych. Większość tych środków pochodziła z funduszy zewnętrznych pozyskanych z Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Najbardziej cieszy jednak to, że Powiat Dzierżoniowski jako jeden z nielicznych samorządów w Polsce nie ma ani złotówki długu. Ostatnia rata kredytu, jaki został wiele lat temu zaciągnięty przez powiat, została spłacona pod koniec grudnia 2023 roku.

Jeszcze na początku obecnej kadencji samorządu (grudzień 2018 roku), Powiat Dzierżoniowski posiadał zobowiązania finansowe na poziomie 8,5 mln złotych. Wówczas w corocznym budżecie należało uwzględniać spłatę rocznej raty o równowartości 2 mln złotych. Same odsetki wynosiły wówczas 140.000 złotych.

Obecnie pieniądze, które wówczas należało wydać na spłatę rat kredytu, można przeznaczyć na inne cele, w tym na przykład na edukację, czy inwestycje.

– Sukces w postaci absolutorium i wotum zaufania to nagroda za pracę nie tylko Zarządu Powiatu, ale także wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego i jednostek podległych powiatowi – powiedział starosta Grzegorz Kosowski.

Podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu Dzierżoniowskiego wręczono gratulacje dla trzech mieszkańców powiatu. Gratulacje z rąk starosty Grzegorza Kosowskiego oraz wiceprzewodniczącej Rady Powiatu Grażyny Król otrzymał Krzysztof Jankowski, który został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Brązowym Krzyżem Zasługi” za niezłomną społeczną pracę na rzecz dzieci i młodzieży w ramach działalności w Salezjańskiej Organizacji Sportowej SALOS Rzeczypospolitej Polskiej.

Podziękowanie odebrał również komisarz Andrzej Żuławiński, który wykazał się niezwykle bohaterską postawą w trakcie rodzinnego urlopu, kiedy uratował topiącego się  niepełnosprawnego chłopca oraz jego ojca. 

Starosta wraz z radnym Dariuszem Gortychem wręczyli gratulacje Beacie Kucharskiej – Świderskiej za niezwykłe osiągniecia na zawodach strażackich w kraju oraz na arenie międzynarodowej. Zawodniczka od wielu lat reprezentuje powiat dzierżoniowski na mistrzostwach świata, na których zdobywa złote medale. 

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

Obywatel wtorek, 25.06.2024 18:36
Dlaczego w centrum sali pod Orłem znajduje się ukraińska flaga
o.o czwartek, 27.06.2024 17:30
wlasnie?!
środa, 26.06.2024 11:30
A ci radni którzy nie załapali się na kolejną kadencję...