komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

piątek, 19 października 2018

Ziemowita, Jana

75. rocznica Rzezi Wołyńskiej

sobota, 14.7.2018 11:00 , komentarze: 0 , odsłony: 615
kategorie artykułu:

Kresowianie dzierżoniowscy godnie i uroczyście uczcili pamięć Polaków bestialsko pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów spod znaku OUN - UPA, w związku z 75. rocznicą Krwawej Niedzieli będącej kulminacją Rzezi Wołyńskiej, a także obchodzonym po raz drugi Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Kresach pod hasłem: " Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary.".

Obchody rozpoczęły się w niedzielę 8 lipca w kościele pw. Królowej Różańca Świętego uroczystą , koncelebrowaną mszą św. w intencji pomordowanych duchownych i osób cywilnych na Wołyniu i pozostałych ziemiach kresowych. Uroczystościom towarzyszyły poczty sztandarowe wystawione przez: Gminny Związek Kombatantów, Stowarzyszenie Dzieci Wojny i Stowarzyszenie Kresowian. W obchodach uczestniczyły władze administracyjne i samorządowe Dzierżoniowa, Bielawy, powiatu i gminy Dzierżoniów, a także delegacje organizacji pozarządowych, społecznych i politycznych, mieszkańcy miasta i okolic. Mszę św. zakończono wspólnym odśpiewaniem "Boże, coś Polskę".

Po nabożeństwie uczestnicy udali się w procesji pod pomnik (obok kościoła) upamiętniający pomordowanych przez banderowców duchownych w latach 1939 - 1947. Tam na wstępie wysłuchano hymnu państwowego, Apelu Pamięci o martyrologii duchownych kresowych, wspomniano o niedokończonych mszach wołyńskich, modlono się w intencji wszystkich ofiar ludobójstwa na Kresach. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy wysłuchano i zaśpiewano "Rotę".

Prezes Stowarzyszenia Kresowian podziękował wszystkim za liczny udział w uroczystościach, pamięć o Rodakach, oddanie hołdu pomordowanym i złożenie kwiatów, a także za wspólną modlitwę. Księdzu prałatowi Zygmuntowi Kokoszce za uroczystą oprawę liturgii nawiązującą do 75. rocznicy Krwawej Niedzieli i coroczne goszczenie Kresowian w swojej świątyni. Ksiądz prałat w odpowiedzi zaprosił wszystkich na kolejną rocznicę ludobójstwa za rok.

11 lipca, w 75. rocznicę Rzezi Wołyńskiej, Kresowianie, ich potomkowie, a także osoby pragnące uczcić pamięć Rodaków, władze miasta, powiatu, gminy i Bielawy oraz duchowni, w otoczeniu pocztów sztandarowych spotkali się na cmentarzu komunalnym przy pomniku upamiętniającym pomordowanych Polaków na Kresach. Prezes Stowarzyszenia Kresowian otwierając spotkanie, w serdecznych słowach powitał wszystkich zgromadzonych na uroczystościach rocznicowych ludobójstwa kresowego dokonanego przez ukraińskich bandytów spod znaku OUN - UPA 75 lat temu.

Po wysłuchaniu hymnu wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do genezy ludobójstwa i hasła przewodniego towarzyszącego uroczystościom. "Uroczyste obchody, w których uczestniczymy, mają przywrócić Polakom pamięć zbiorową o ludobójstwie na Kresach, zwłaszcza, że po stronie ukraińskiej polityka pamięci jest całkowicie odmienna i z pewnością nie sprzyja pojednaniu. My nie chcemy się mścić i nie pragniemy odwetu. Chcemy i pragniemy postępować zgodnie z prawdą historyczną. Polacy coraz lepiej rozumieją, w jaki istotny sposób zapisała się UPA w historycznej świadomości Polaków, a w jaki Ukraińców. Trzeba odróżnić jasne karty historii od ciemnych. Chcemy budować pojednanie , ale na prawdzie. Dobro nazywać dobrem, a zło złem.". Wspomniał też o centralnych uroczystościach rocznicowych w Warszawie i udziale delegacji Kresowian w tych uroczystościach, o oddzielnych wizytach prezydentów - Polski w Łucku na Wołyniu i Ukrainy w Sahryniu na Lubelszczyźnie.

Następnie odczytany został Apel Pamięci oraz wzruszający wiersz pt. "Wołyń 1943" autorstwa Lecha Makowieckiego , dedykowany ofiarom Krwawej Niedzieli. Odmówienie modlitwy w intencji pomordowanych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy oraz odśpiewanie "Roty" zakończyło uroczystości przy pomniku.

Prowadzący spotkanie serdecznie podziękował wszystkim uczestnikom m.in. władzom miasta, powiatu, gminy oraz Bielawy, organizacjom kombatanckim i pozarządowym, mieszkańcom, Kresowianom za przybycie, udział, kwiaty i znicze. Księżom za wspólna modlitwę, pocztom sztandarowym i żołnierzom z 22 Podkarpackiego Batalionu Piechoty Górskiej z Kłodzka i Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznej "Szpica" za zaciągnięcie warty honorowej przy pomniku oraz mediom.

Florian Kuriata

 

 

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
3
'
dzisiaj, 6 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
wczoraj, 18 godz temu
1
czwartek, 18.10.2018 14:43
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Tomograf3D
Tomograf3D
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Mati Autogaz
Mati Autogaz