komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

wtorek, 29 września 2020

Michala, Gabriela

70-lecie OSP Ligota Wielka

niedziela, 1.12.2019 20:40 , odsłony: 2697
kategorie artykułu:

W sobotę 30 listopada 2019 r. o godz. 15:00 w kościele p.w. NMP Królowej Polski w Ligocie Wielkiej ks. dr hab. Wiesław Haczkiewicz mszą świętą w intencji strażaków rozpoczął uroczystości z okazji 70. lecia OSP Ligota Wielka. Na początku mszy świętej w skrócie przypomniał historię OSP Ligota Wielka. Ochotnicza Straż Pożarna to ludzie, druhowie, którzy zapisali się w historii jednostki tacy jak: Bronisław Bronowicki, Kazimierz Bronowicki, Jan Dąbrowski, Eugeniusz Morawski, Jerzy Radziewicz, Mirosław Bagiński, Władysław Rudnicki, Zygmunt Radziewicz, Władysław Kamiński, Józef Żygadło, Zdzisław Dawidowski, Mirosław Gilewski, Stanisław Pawlak, Marian Dżugała, Janusz Szpot i wielu innych. Złotymi literami zapisał się dh Adam Marek, który roku 1994 walcząc z pożarem zmarł w wyniku poparzeń. We mszy świętej uczestniczyli mieszkańcy i członkowie OSP Ligota Wielka, poczty sztandarowe z OSP Łagiewniki, Jaźwina i Sienice oraz zaproszeni goście w osobach Jarosława Tyńca Wójta Gminy Łagiewniki oraz Zastępcy Wójta Jacka Mikusa, Dobromiły Szachniewicz Przewodniczącej Rady Gminy oraz Dariusza Gortycha Prezesa ZOP ZOSP RP w Dzierżoniowie, zastępcy Komendanta Powiatowego PSP kpt. Sławomira Dudzińskiego i bryg. Bogdana Najdka, Wiolety Wawrzyniak Dyrektora GOKBiS w Łagiewnikach, Janusza Szpota radnego Rady Powiatu. Po mszy świętej strażacy oraz zaproszeni goście udali się pod remizę OSP Ligota Wielka. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zabrali głos zaproszeni goście. Następnie Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki odsłonił pamiątkową tablicę wmurowaną w ścianę remizy OSP Ligota Wielka.

W dalszej części goście i delegację jednostek OSP składali życzenia i wręczali na ręce prezesa dh. Piotra Taraszkiewicza okolicznościowe upominki. Uczestnicy uroczystości przeszli na salę wiejską, gdzie po obiedzie mogli zobaczyć prezentację multimedialną o jednostce i historii OSP Ligota Wielka. Trzeba przyznać, że w marcu 2016 roku OSP Ligota Wielka odrodziła się na nowo. Wybrano nowy zarząd jednostki. Prezesem został Piotr Taraszkiewicz, naczelnikiem Sylwester Szachniewicz, wiceprezesem Zbigniew Żygadło, sekretarzem Franciszek Windysz, skarbnikiem Jacek Krzysztof a od połowy 2019 roku funkcję tą pełni Barbara Dżugała. Ostatnie lata od wyboru nowego zarządu zmieniły bardzo jednostkę. Wyremontowano remizę, zabytkowy samochód pożarniczy ŻUK, z własnych środków zakupiono średni samochód pożarniczy STAR. OSP pozyskała środki zewnętrzne na doposażenie jednostki w taki sprzęt jak: piły do drewna, stali i betonu, aparaty ochrony dróg oddechowych, sprzęt do pomocy przedmedycznej, ubrania bojowe, koszarowe i wyjściowe. Członkowie jednostki uczestniczyli w kursach i szkoleniach podnoszących wiedzę potrzebną przy pożarach, powodziach czy niesieniu pomocy ofiarom zdarzeń drogowych lub innych takich jak wypadki czy zdarzenia w gospodarstwach domowych. Działalność kulturalna jednostki znana jest w całej okolicy. Strażackie pikniki rodzinne, z których dochód przeznaczony jest na pomoc dla dzieci czy znane już w Polsce Manewry Ratownicze Jednostek OSP. Przekazują wiedzę o ochronie przeciwpożarowej na pokazach w szkołach, parafiadach czy festynach na terenie naszej gminy.

Za to wszystko należą się WAM STRAŻACY Z OSP LIGOTA WIELKA wielkie podziękowania i szczere życzenia na następne lata działalności. Do dalszej takiej intensywnej działalności życzę zdrowia potrzebnego w tak wytężonej pracy.

Strażacka zabawa, która trwała do białego rana była ostatnim punktem uroczystości 70. lecia OSP Ligota Wielka.

    Tadeusz Szot
Moja Gmina Łagiewniki

 
wczoraj, 16 godz temu
poniedziałek, 28.9.2020 00:00
niedziela, 27.9.2020 14:30
62
niedziela, 27.9.2020 08:43
sobota, 26.9.2020 07:40
11
piątek, 25.9.2020 12:30
58
piątek, 25.9.2020 21:00
7
piątek, 25.9.2020 19:45
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Mati Autogaz
Mati Autogaz
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar