70 lat Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dzierżoniowie

czwartek, 8.6.2017 13:00 8312 5

W dniach 8-9 czerwca dzierżoniowska "Trójka" obchodzi jubileusz 70-lecia istnienia. W czwartek 8 czerwca odbyła się część oficjalna z galą w DOK. Natomiast na piątek  zaplanowano festyn szkolny z pokazem talentów "Trójki" oraz Festiwalem Kolorów.

                      Historia  Szkoły Podstawowej Nr 3 w Dzierżoniowie

Powszechna Szkoła Podstawowa nr 3 powstała w październiku 1947r. z podziału Szkoły Powszechnej nr 1. Wydzielono wówczas tymczasowy rejon obejmujący południowo-zachodnią część Dzierżoniowa, a mianowicie ulice: Osadniczą, Kolejową, Kilińskiego, Daszyńskiego (od rogu ul. Stalina), Nowowiejską, Brzegową, Mostową, Mickiewicza, Kościuszki, Szkolną, Słowackiego, Popławskiego, Pańską, Roli Żymierskiego (od rogu Rzeźniczej). Inspektorat Szkolny powierzył kierownictwo szkoły Pani Stefanii Hasiec. Pierwszymi nauczycielami w szkole były Bronisława Czeladka, Wanda Strzelecka, Bronisława Blońska, Marta Kozłowska, Stanisława Zielińska. W 1947 roku zaczęto prowadzić klasy I, II, IV, V, VI, w których było 188 uczniów. W roku 1948 dołączono klasę III. Pierwsze uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce w roku 1947. Rozpoczęło wtedy naukę 331 uczniów w klasach I-VII. Do grona nauczycielskiego dołączyli: Kludtowa Jadwiga, Czepko Irena, Utzig Franciszek. Od początku w szkole działał Komitet Rodzicielski, jego przewodniczącym był Roman Józefiak. Na terenie szkoły istniały: harcerskie kółko artystyczne, kółko biologiczne, koło przyjaciół ZSRR, Koło Młodych Techników, Koło Sportowe „Trójka” z sekcją narciarską, pływacką, tenisa stołowego, gimnastyczną i artystyczną oraz Koło Odbudowy Warszawy, którego opiekunką była Maria Prochwicz. W kolejnych latach rozpoczynały swoją działalność nowe organizacje i koła: Szkolne Koło Budowy Szkół, SKO, PCK, koło recytatorskie, Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystycznei chór. Od roku 1949 szkoła była wspierana przez Komitet Opiekuńczy Dolnośląskich Zakładów Wytwórczych Urządzeń Radiowych, który radiofonizował szkolę, przekazywał wzmacniacze, głośniki i odbiorniki radiowe. Podobną rolę spełniała Spółdzielnia „Kilim”, która przychodziła szkole z pomocą materialną. W czerwcu 1967 r. mury szkoły po raz pierwszy opuściła ósma klasa.

02.06.1973r. z okazji srebrnego jubileuszu szkole nadano imię Komisji Edukacji Narodowej oraz ufundowano przez Komitet Rodzicielski sztandar, na który młodzież złożyła ślubowanie. Po dziś dzień najlepsi absolwenci szkoły kontynuują tę tradycję. Hymnem szkoły obrano „Pieśń do miłości Ojczyzny”. W roku jubileuszowym dyrektorem szkoły była Maria Prochwicz, a zastępcą Stanisław Malejki.

W dniu 16 czerwca 1974 roku odbyło się pierwsze w historii szkoły spotkanie absolwentów klas ósmych (1971).Zapisane w kronikach pierwsze ślubowanie uczniów klas pierwszych miało miejsce 2 września 1974 roku, na 9 września datuje się postrzyżyny „średniaków” i przyjęcie do grona „żaków”. W czerwcu 1976 po raz pierwszy odznaczono najlepszych absolwentów złotymi i srebrnymi medalami Komisji Edukacji Narodowej. Dnia 28 listopada 1978 r. nastąpiło uroczyste otwarcie „Harcówki’, która stała się odtąd szkolną izbą pamięci, odbywały się w niej spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczornice i zbiórki harcerskie.

Po roku 1984 dyrektorem szkoły została pani Jadwiga Kowalska, kolejnymi dyrektorami szkoły były pani Bogumiła Zaręba, pani Jolanta Kowalska, pani Zofia Wypych.

W latach1984-2005 otwarto nowoczesną salę gimnastyczną, odbył się pierwszy Międzygminny Festiwal Piosenki klasowej, rozbudowano i odremontowano budynek szkoły, uruchomiono radiowęzeł oraz pracownię komputerową. W roku 1997 nawiązano współpracę ze szkołą w czeskim Lanškroun. 10.10.2003 szkoła otrzymała tytuł „Szkoły z klasą” nadany prze CEO i Prezydenta Rzeczpospolitej

Od roku 2005 szkołą kieruje pani Regina Walendowska. W tym czasie szkoła została odnowiona, ubogacona w nowoczesną pracownię komputerową, Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej oraz stołówkę. Zainicjowana przez panią dyrektor akcja „Pięknieje nasza szkoła” zaowocowała współpracą rodziców, dzieci i nauczycieli przy upiększaniu terenów zielonych wokół szkoły. W latach 2006 – 2012 pozyskano środki z funduszy europejskich  na realizację projektów, w których przygotowanie zaangażowani byli Dyrektor i nauczyciele szkoły. Dzięki nim liczna grupa uczniów uczestniczyła nieodpłatnie w tygodniowych wyjazdach szkółki narciarskiej do Czech, odwiedziła ziemię dolnośląską, poznawała malownicze zakątki Polski i Czech.

Współpraca szkół dynamicznie się rozwija, a w roku 2012 obchodzimy 15 rocznicę jej nawiązania.

Uczniowie naszej szkoły zdobyli zaszczytne miejsca w konkursach wiedzowych, literackich, plastycznych przedmiotowych zawodach sportowych na płaszczyźnie gminnej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej

Absolwenci Szkoły Podstawowej nr 3 im Komisji Edukacji Narodowej w Dzierżoniowie są szanowanymi, cenionymi, światłymi profesorami, dyrektorami, lekarzami, urzędnikami, duchownymi, rzetelnymi pracownikami i dobrymi ludźmi.

Tak ich kształcimy i wychowujemy, aby zgodnie z założeniem KEN

„sobie i drugim byli pożyteczni”.

Opracowanie: SP Nr 3 w Dzierżoniowie

Przeczytaj komentarze (5)

Komentarze (5)

wtorek, 13.06.2017 21:11
szkoda że wszystkich nauczycieli nie zaproszono z okazji tak ważnego...
Uczeń piątek, 09.06.2017 10:50
Szkoda tylko że ją likwidują i od września już...
tytusja piątek, 09.06.2017 16:49
Nie likwidują szkoły tylko przenoszą do nowszego i większego budynku.
Max piątek, 09.06.2017 10:29
Pani Irena Sobolewska,Pan Kazanowski. Później Pani Kowalska czy Jaruzelska.Przepiękni dobrzy...
piątek, 09.06.2017 08:49
Gdzie są ulice Stalina, Pańska, Roli Żymierskiego?