komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM
LOTTO

piątek, 22 lutego 2019

Marty, Malgorzaty

70 lat Ludowego Klubu Sportowego „Zieloni Łagiewniki" [WIDEO, FOTO]

sobota, 23.6.2018 10:00 , komentarze: 14 , odsłony: 5420
kategorie artykułu:

Ludowy Klub Sportowy „Zieloni" Łagiewniki 17 czerwca obchodził 70-lecie swojego powstania. Przypomnę, bo już 10 lat temu pisałem o tym skąd się wzięła nazwa „Zieloni"? Zaczęło się w 1948 roku. Młodzi wówczas chłopcy, mający po kilkanaście lub niedużo więcej lat, postanowili założyć drużynę piłkarską. Nie same chęci jednak wystarczą. W latach powojennych brakowało wszystkiego. Skąd zatem wziąć strój piłkarski – zadawali sobie pytanie młodzi adepci futbolu. Kłopot to niemały, ale jak powiadają, Polak potrafi.


W budynku przy ul. Słowiańskiej 1, na parterze, swój sklep miał Michał Niżałowski. Na piętrze znajdowała się siedziba Stronnictwa Ludowego.

Stronnictwo otrzymało sporo zielonego materiału, z którego miały być uszyte flagi i transparenty. Dzięki zaradności i sprytowi pana Michała, flag uszyto mniej, a materiału starczyło też na spodenki i koszulki dla piłkarzy. Szyciem strojów zajął się Pan Michał i Pan Kotala, a były one Ich dziełem krawieckim. To właśnie od tych zielonych strojów, w których drużyna wystąpiła w pierwszym meczu, wzięła się nazwa „Zieloni".

Założycielami i zawodnikami drużyny byli m.in.: Henryk Paradny, Mieczysław Lewandowski, Karol, Eugeniusz i Józef Konduraccy, Czesław, Marian i Tadeusz Stępień, Józef Fil, Stefan Grzegorzewski, Franciszek Radke, Tadeusz Łaskarzewski, Ryszard Bronowicki, Emilian Stockmayer. Później grało w niej wielu również znakomitych piłkarzy jak: Mieczysław Cichoń, Henryk Kuriata, Józef Kulisz, Czesław Laner, Zygmunt Koszczycki, Henryk Wysokiński, Jan Wawrzyniak, Rajmund Burzyk, Mieczysław Górka, Marian Bober, Teodor Grodzicki, Wiktor Rutkowski, p. Morański, Kazimierz Krynicki, Wojciech Trajder, Eugeniusz Rzyczkowski. Liczba piłkarzy, którzy grali w klubie, jest bardzo duża; nie sposób ich tu wszystkich wymienić.

W niedzielę 17 czerwca 2018 roku odbyły się uroczystości 70-lecia powstania LKS ZIELONI Łagiewniki. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11:00 mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Łagiewnikach w intencji zawodników obecnych i tych, którzy tworzyli historię Klubu a nie ma Ich już pośród nas. Ks. Grzegorz Staniewski i ks. Dariusz Nowak mszę świętą odprawiali w klubowych zielonych szalikach, a obecni na mszy zawodnicy byli ubrani w klubowe koszulki. Na wszystkich obecnych taka oprawa mszy, zrobiła wielkie wrażenie. W słowie skierowanym do wiernych ksiądz proboszcz w skrócie przedstawił historię klubu. Po zakończonej mszy była chwila na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

To było dla ducha, a dla ciała uroczystości rozpoczęły się meczami na boisku sportowym. Najpierw grali najmłodsi, później oldboje.

Oficjalne rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godz.14:30. Prezes LKS ZIELONI Łagiewniki Jarosław Tyniec powitał zaproszonych gości, zawodników, rodziny i sympatyków klubu. W podziękowaniu za prace na rzecz ZIELONYCH prezes wręczył statuetki piłkarza z pamiątkową imienną tabliczką zawodnikom, działaczom, przedstawicielom lokalnych władz oraz sponsorom. 
Statuetki otrzymali:
• Cichoń Grzegorz,
• Cichoń Wojciech,
• Gawlik Henryk,
• Jasnosz Arkadiusz,
• Jaworski Rafał 
• Kociuba Bogdan,
• Potoczek Grzegorz,
• Sajan Janusz,
• Słoniewski Andrzej, 
• Szachniewicz Adam,
• Szkarłat Jacek,
• Szkarłat Wojciech,
• Szpot Janusz,
• Tadeusiak Piotr Adam,
• Wawrzyniak Maciej,
• Weznerowicz Maciej,
• Wochnik Dominik,
• Wochnik Sebastian,

Nastąpił czas składania życzeń dla Jubilatów. Starosta Dzierżoniowski - Janusz Guzdek złożył życzenia i przekazał pamiątkowy prezent na ręce prezesa klubu. Janusz Szpot - Wójt Gminy Łagiewniki przekazał życzenia i pamiątki, a Paweł Kondrakiewicz - Przewodniczący Rady Gminy w imieniu Rady wręczył prezesowi pamiątkowy, piękny puchar wraz z życzeniami. Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu Dariusz Stachurski złożył życzenia i przekazał prezent oraz medal dla Klubu LKS „Zieloni” Łagiewniki a złote honorowe odznaki PZPN dla działaczy: Jarosława Tyńca, Jacka Szkarłata i Grzegorza Potoczka. Prowadzący zapowiedział, że w przerwie meczu nastąpi oficjalne zakończenie kariery piłkarskiej przez zawodników LKS ZIELONI: Piotra Kamińskiego, Krzysztofa Giemzy, Romana Fischera oraz Rafała Rdzenia. Następnie rozpoczął się ostatni w kolejce ligowej mecz pomiędzy drużynami ZIELONI Łagiewniki – CZARNI Sieniawka. Do końca pierwszej połowy meczu goście prowadzili 0 : 1. W przerwie meczu nastąpiło wcześniej zapowiedziane pożegnanie czterech zawodników. Kibice i zawodnicy przygotowali ciekawe widowisko. Na siatce oddzielającej boisko od trybun rozwieszono transparent z napisanymi ksywkami żegnanych zawodników „GASIOR , KAMITO, DODEK, RDZENIU DZĘKUJEMY !!!”. Były podziękowania, dyplomy, palące się race i gromkie śpiewy. 

Rozpoczęła się druga połowa meczu, który jak wcześniej ustalono ma zostać na chwilę przerwana w 70 minucie jego trwania. Tak też się stało. Na trybunach rozciągnięto długi na całe boisko transparent z napisem: NIECH SIĘ DOWIE CAŁY ŚWIAT JAK ZIELONI ŚWIĘTUJĄ 70 LAT.

Świece dymne, kolorowe race i radosne śpiewy towarzyszyły tej niezapomnianej chwili. Po uporządkowaniu boiska rozpoczęła się dalsza część meczu, który zakończył się wynikiem 1 : 1. Bramki strzelili: dla CZARNYCH Sieniawka w I. połowie - Piotr Ławniczak, a wynik meczu ustalił w drugiej połowie na 1 : 1 zawodnik ZIELONYCH Artur Tworożyński. Po zakończonym meczu nastąpiło dalsze świętowanie. Głównym pomeczowym punktem był tort, dzieło Pani Leokadii Sosnowskiej. Był duży i bardzo smaczny. Dalsza część biesiadowania odbyła się pod ustawionymi namiotami przy stołach. A było przy czym świętować. Kiełbaska z grilla a’la Paweł, smalczyk z ogórkiem, pyszna grochówka i inne przysmaki. Całą imprezę profesjonalnie prowadził Pan Robert Bronowicki. Bawiono się do późnych godzin nocnych.

Tadeusz Szot

 

Wasze komentarze

po co te ryje zasłonięte
niedziela, 24.06.2018 10:26 autor:
Buractwo tylko Lechia Dzierżoniów fc przystronie
sobota, 23.06.2018 19:58 autor:
Bractwo tylko Lechia Dzierżoniów fc przystronie
sobota, 23.06.2018 19:56 autor:
BIELAWA PANY
sobota, 23.06.2018 11:20 autor:
na frajerni
sobota, 23.06.2018 16:42 autor:
Brawo chłopaki
sobota, 23.06.2018 16:37 autor: kibicka
****c lagiewniki
sobota, 23.06.2018 15:21 autor:
Gdzie można kupić taką koszulkę ?
sobota, 23.06.2018 11:45 autor:
*Lazarka miało być
sobota, 23.06.2018 12:49 autor:
Zieloni Rzepaków górą!
sobota, 23.06.2018 12:45 autor: Rzepaczanin

środa, 20.2.2019 17:45
11
środa, 20.2.2019 09:00
wtorek, 19.2.2019 11:00
52
poniedziałek, 18.2.2019 11:00
18
niedziela, 17.2.2019 22:01
5
niedziela, 17.2.2019 21:35
4
sobota, 16.2.2019 19:00
11
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
KROS-SKI Bielawa
KROS-SKI Bielawa
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Tomograf3D
Tomograf3D
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS