komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

niedziela, 15 grudnia 2019

Niny, Celiny

7. Forum Kobiet w Dzierżoniowie

wtorek, 26.11.2019 16:51 , komentarze: 9 , odsłony: 3823
kategorie artykułu:

Wykłady, wystawa, rozmowy, wymiana doświadczeń, dobra kobieca energia - tegoroczne, siódme już Forum Kobiet w Dzierżoniowie, organizowane przez Urząd Miasta, przebiegało pod hasłem „Niezwykłe...”.

Pojęcie ludzkiej niezwykłości jest bardzo subiektywne. Niezwykłość rozumiemy jako odwagę, pasję, ale także świadomość i konsekwencję w podążaniu obraną drogą niezależnie od panujących trendów czy opinii innych. To także intuicja, pozwalająca wyprzedzić czasy, w których się żyje, naznaczać nowe kierunki. Często zdarza się, że czyjaś niezwykłość doceniana jest dopiero przez następne pokolenia.

Podczas imprezy 24 listopada w sali koncertowej Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury można było obejrzeć wystawę „Niezwykłe Dolnoślązaczki”. Ekspozycja powstała z okazji jubileuszu 100-lecia praw wyborczych Polek z inicjatywy Stowarzyszenia Forum Dolnośląski Kongres Kobiet i przedstawia szesnaście niezwykłych kobiet, które żyły na Dolnym Śląsku w różnych epokach. Są wśród nich ambitne i twórcze kobiety - m.in. Edyta Stein, Marianna Orańska, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Zofia Gumińska, Anna German, Freya von Moltke. O odważnych, kreatywnych, wykraczających poza ramy swoich epok kobietach w wykładzie „Zwykłe Niezwykłe” mówiła Jolanta Maniecka.

Katarzyna Lubiniecka-Różyło, prezeska Kongresu Kobiet we Wrocławiu, działaczka społeczna, koordynatorka ds. Równego Traktowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego przybliżyła uczestniczkom forum badania ukazujące pozytywną korelację pomiędzy poczuciem zadowolenia z życia kobiet i mężczyzn a udziałem kobiet w życiu politycznym i społecznym. Na czele rankingu znalazły się Islandia (48% parlamentarzystów stanowią kobiety), Szwecja (47%), Finlandia (42%), Norwegia, Belgia i Hiszpania (40%) oraz Dania (36%), podczas gdy w Polsce kobiety stanowią 28% Sejmu i Senatu. Obliczono też, że gdyby kobiety na świecie uczestniczyły w gospodarce w stopniu takim samym, jak mężczyźni, dodałoby to 26% do światowego PKB, czyli około 28 bilionów dolarów. Tymczasem w Polsce 34% kobiet w wieku 20-64 lata jest poza rynkiem pracy. Jeśli równouprawnienie w sferze gospodarki nie przyspieszy poprzez konkretne działania na rzecz kobiet, to kobiety, by zdobyć tę samą pozycję co mężczyźni na rynku pracy, muszą poczekać aż ...217 lat.

Podczas panelu dyskusyjnego prowadzonego przez wieloletnią dziennikarkę Magdalenę Sośnicką zaproszeni goście - prezes Towarzystwa Oświatowego Ziemi Dzierżoniowskiej Zofia Mirek, prezes OM TPD Halina Wielgos, prezes zarządu Hornet4 Aldona Ziółkowska-Bielewicz, dziennikarka Aneta Pudło-Kuriata oraz przestawiciel GE Aviation Marek Pleciński i burmistrz Dariusz Kucharski mówili o tym, co niezwykłego odnajdują w działaniach kobiet, jakie kobiety i dlaczego postrzegają jako niezwykłe oraz dlaczego wciąż trzeba walczyć o prawa kobiet. Wykład na temat równouprawnienia kobiet wygłosiła także psycholog Karola Kotecka-Koba.

W forum uczestniczyły także przedstawicielki Rad Kobiet z Wrocławia i Wałbrzycha, a wiceburmistrz Dorota Pieszczuch przedstawiła również nowo wybraną Radę Kobiet w Dzierżoniowie. W części artystycznej wystąpili Paulina Lenda, laureatka tegorocznej edycji Festiwalu Twórczości Korowód wraz z Piotrem Kozubem oraz wielokrotnie nagradzana w Polsce formacja taneczna Ewenement.

 
dzisiaj, 10 godz temu
wczoraj, 13 godz temu
16
sobota, 14.12.2019 08:00
piątek, 13.12.2019 12:30
8
piątek, 13.12.2019 12:00
15
czwartek, 12.12.2019 19:05
16
czwartek, 12.12.2019 15:18
25
czwartek, 12.12.2019 15:07
28
czwartek, 12.12.2019 14:21
13
czwartek, 12.12.2019 06:30
1
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny