komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

sobota, 11 lipca 2020

Olgi, Kaliny

50 lat kapłaństwa księdza prałata Stanisława Kucharskiego z Jaźwiny

niedziela, 31.5.2020 14:00 , odsłony: 2093
kategorie artykułu:

W niedzielę 31 maja 2020 r. społeczność parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie świętowała 50-lecie posługi kapłańskiej swojego księdza proboszcza.

Stanisław Kucharski, bo o nim mowa, ksiądz prałat, proboszcz w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie, jak również w podległych mu - Św. Bartłomieja w Uciechowie i Trójcy Świętej w Stoszowie. Pełni w nich posługę duszpasterską od 37 lat. Urodził się w Wojborzu. Po ukończeniu studiów w seminarium duchownym we Wrocławiu 30 maja 1970 r. przyjął święcenia kapłańskie. Przez pierwsze 8 lat posługiwał w Wilkanowie, dekanat Bystrzyca Kłodzka. Następnie przeniesiony został na 5 lat do parafii Wniebowzięcia NMP na Ołtaszynie we Wrocławiu. W roku 1983 zostaje proboszczem w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie gdzie posługuje do dnia dzisiejszego. Jest laureatem ogólnopolskiego konkursu „Proboszcz Roku”. Zaszczytu tego dostąpił w 2004 roku. Tytuł ten został przyznany ks. Stanisławowi Kucharskiemu za zaangażowanie w życie społeczności parafialnej. Z myślą o potrzebach dzieci i młodzieży duszpasterz ten doprowadził do przebudowy parafialnej stodoły na salę gimnastyczną, do uruchomienia w pomieszczeniach gospodarczych harcówki, kawiarenki internetowej i siłowni, zapewniając również ich wyposażenie. Dzięki kolejnym staraniom księdza powstała nowa kaplica cmentarna i wolnostojąca dzwonnica w Uciechowie, dom pogrzebowy w Jaźwinie. Przez lata organizował rowerowe i autokarowe pielgrzymki, spotkania z muzyką przy ognisku, przedstawienia religijne, uczestniczy z wiernymi w czuwaniach, kongresach, festiwalach. Od lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się „Parafiady Jaźwińskie” organizowane w ogrodach przy plebanii przez Radę Parafialną i ks. Stanisława. Od wielu lat wspiera miejscową Ochotniczą Straż Pożarną, której jest kapelanem.

O godzinie 12:15 rozpoczęła się uroczysta suma, którą wraz z księdzem Jubilatem sprawowali ks. prof. dr hab. Mariusz Rosik z Wrocławia, ks. prałat Zygmunt Kokoszka dziekan dekanatu Dzierżoniów, ks. kan. Krzysztof Ambrożej wicedziekan. W pięknie przystrojonym kwiatami kościele, przy muzyce i śpiewie scholi parafialnej pod kierunkiem Roberta Wszoła jubileuszowa Msza Święta miała swój bardzo uroczysty charakter. W kościele zapełnionym przez parafian i znakomitych gości odczuwało się bardzo podniosłą atmosferę. W czasie mszy dokonania księdza Jubilata omówił ks. dziekan a w homilii ks. Mariusz Rosik przypomniał drogę do kapłaństwa ks. Stanisława Kucharskiego. Pod koniec mszy św. nastąpił czas podziękowań i życzeń dla Jubilata. 

Kwiaty i życzenia złożyli:
• Stanisław Jakubowski – Przewodniczący Rady Parafialnej,
• Wanda Jasińska, Maria Boczkowska i Tadeusz Jasiński – Róże Różańcowe,
• Katarzyna Ziętek – Sołtys wsi Jaźwina,
• Dzieci ze Szkoły Podstawowej i przedstawiciele młodzieży,
• Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Jaźwinie z prezesem Markiem Wierzbickim,
• Przedstawiciel drużyny piłkarskiej. 
• Jarosław Tyniec Wójt Gminy Łagiewniki,
• Teresa Bańkowska-Jendras wraz z pielgrzymami,
• Barbara Dorużyńska i Ireneusz Starościk ze Szkoły Podstawowej w Jaźwine,
• Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jaźwinie,
• Alina Kuźniecowska – spikerka uroczystości,
• Przedstawicielki scholi parafialnej.

Piękne kwiaty i prezenty zrobiły na Jubilacie wielkie wrażenie. Otrzymaną piłkę od sportowców ksiądz od razu kopnął, bowiem przypomniał sobie czasy, kiedy grał w pomocy w drużynie piłkarskiej. Bon podarunkowy na podniebny lot i zwiedzanie naszej pięknej polskiej ziemi, który otrzymał od pilota Jarosława Tyńca naszego wójta. Wywołał on uśmiech nie tylko na twarzy Jubilata, ale też na uczestnikach uroczystości i nagrodzony został gromkimi brawami. 

Na zakończenie Mszy Świętej popis kunsztu muzycznego dała schola parafialna. Msza Święta zakończyła się, ale pozostały wspaniałe wrażenia z uroczystości.
 
37 lat to ogrom czasu. Parafianie i ksiądz Stanisław Kucharski tworzą jedną, wielką, wspaniałą RODZINĘ parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Jaźwinie.

     Tadeusz Szot
Moja Gmina Łagiewniki

 
wczoraj, 11 godz temu
czwartek, 9.7.2020 14:43
czwartek, 9.7.2020 12:24
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Niepubliczna Szkoła Podstawowa
Niepubliczna Szkoła Podstawowa