komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

wtorek, 20 sierpnia 2019

Bernarda, Samuela

24.10. Koncert" "Tribute to Aretha Franklin"

środa, 17.7.2019 15:15 , komentarze: 0 , odsłony: 814
kategorie artykułu:

Tribute to Aretha Franklin

Jak sama nazwa wskazuje proponowany koncert organizowany jest w hołdzie zmarłej w sierpniu 2018 roku, amerykańskiej piosenkarce – Arethcie Franklin. Artystka wylansowała takie przeboje, jak: Respect, I Never Loved a Man, Chain of Fools, God Bless the Child, Something He Can Feel, I Say a Little Prayer, You’ve Got a Friend, Natural Woman, How I got Over, The Lord's Prayer, Think czy Free Way of Love.

Organizacja  koncertu w okresie poprzedzającym Święto Zmarłych z jednej strony skłania do zadumy i myślenia o tych, którzy odeszli, z drugiej zaś swym charakterem nawiązuje do Zaduszek Jazzowych Pamięci Królowej Gospel.

Podczas koncertu wykonane zostaną największe przeboje królowej stylów: soul          i gospel w nowej rozrywkowo – jazzowej stylistyce, przeplatanej elementami rapu. Ponieważ hip-hop, jako zjawisko kulturowe jest poniekąd kontynuacją zmieniającej się muzyki zakorzenionej w gospel - rap, będący elementem hip – hopu - jest jej niezwykłym dopełnieniem.

Hip - hop związany przede wszystkim z kulturą młodzieżową daje wspaniałe możliwości oddziaływania na wrażliwość młodzieży, stając się jednocześnie niezwykłym narzędziem ukazującym ogrom bogactwa, jakie skrywa muzyka gospel, soul czy wreszcie jazz.

Elementy kultury hip-hopu wplatane we współczesne aranżacje muzyki Arethy Franklin łączą pokolenia, dając tym samym wyraz temu, jak jest to ważne i cenne. Skład koncertowy przewiduje szeroką gamę brzmień tj.: chórów, instrumentów dętych czy też smyków, co niewątpliwie nada całemu koncertowi pełniejszego, orkiestrowego brzmienia, niezbędnego przecież do wykonania repertuaru z dworu królowej.

Wykonawcami projektu tribute to Aretha Franklin będą: Ewa Uryga – dama polskiego gospel, soulu i jazzu oraz rapujący londyńczyk - Roy Bennett, dobrze znany słuchaczom ,,Radiowej Trójki’’.

Ewa Uryga to wokalistka wprost stworzona do tak wymagającego i wyjątkowego repertuaru. Artystka jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach) z sukcesem i pasją wykonywała utwory Arethy Franklin - o czym artystka opowiada sama:

,,Moja przygoda z utworem Free Way of Love Arethy… Będąc na studiach w Katowicach na wydziale jazzu, szłam którejś pięknej środy ulicą Plebiscytową i mijając siedzibę katowickiej orkiestry radiowej, usłyszałam znajome dźwięki utworu, który już znałam, a był nim właśnie Free Way of Love z rep. Arethy Franklin. Nie wahając się wpadłam do reżyserki z pytaniem - „Cóż to? Nagrywacie Free Way?” - Usłyszałam, że tak, a na pytanie, kto nagrywa wokal padła odpowiedź, że nikt, bo gitara gra melodię. „Ojej! A mogę nagrać ja, mam przy sobie tekst?” - jak się okazało, miałam w kieszeni trochę pomiętą kartkę z tekstem piosenki. W piątek zadzwonił do mnie Zbyszek Malecki - realizator i powiedział: Powiem Ci komplement, kiedy zgrywaliśmy ten utwór na dużych głośnikach, ktoś przechodząc powiedział: „Ale ta Aretha daje”… a Zbyszek na to: „To nie Aretha, to Uryga ;-)’’.

Wykonywane podczas koncertu największe przeboje Arethy Franklin zaaranżowane zostaną w nowej stylistyce, nie stracą ze swoistego charakteru, zachowają tym samym pierwotną linię melodyczną utworów. Teksty piosenek wzbogacone będą rapowanymi przez Roya Bennetta frazami opowiadającymi historyjki z życia Arethy Franklin, co sprawi, że dzięki elementom rap projekt trafi zarówno do wyrobionego już miłośnika R&B, jak też nowego odbiorcy tego gatunku sztuki.

Nałożenie się różnych stylów muzycznych pozwoli dotrzeć do szerszego grona publiczności, a cały koncert zabrzmi świeżo i nowocześnie, ale też zachowa to co ważne, czyli harmonię jazzową. Koncerty dedykowane pamięci Arethy Franklin to pomysł Krzysztofa Witkowskiego, który jesienią 2018 roku do ich wokalnego wykonania zaprosił Ewę Urygę.

Skład wielkiego bandu Krzysztofa Witkowskiego tworzą:

EWA URYGA & ROY BENNETT

TOMASZ WENDT (saksofony), MARCIN FIC (trąbka),

ŁUKASZ RAKALSKI (puzon), GABRIEL NIEDZIELA (gitara),

KASIA PIETRZKO (fortepian), ARTUR FLORKOWSKI (syntezator),  

KRZYSZTOF WITKOWSKI (gitara basowa), DAMIAN SZAJKOWSKI (perkusja),

MARCIN WAWRZYNOWICZ, KATARZYNA MIROWSKA, JOANNA ŚWINIARSKA (chóry)

Oraz:

Vinyl String Quartet:

KATARZYNA GLUZA  (I skrzypce), ANGELA GOŁASZEWSKA (II skrzypce),

OLIWIA KĘDZIORA (altówka), MARZENA MASŁOWSKA (wiolonczela).

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 2 godz temu
dzisiaj, 3 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
dzisiaj, 9 godz temu
2
dzisiaj, 10 godz temu
poniedziałek, 19.8.2019 14:58
poniedziałek, 19.8.2019 14:57
4
poniedziałek, 19.8.2019 14:55
1
poniedziałek, 19.8.2019 14:06
poniedziałek, 19.8.2019 11:36
1
poniedziałek, 19.8.2019 10:27
HOTEL MIODOWY
HOTEL MIODOWY
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Katrin salon kosmetyczny
Katrin salon kosmetyczny
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Tomograf3D
Tomograf3D
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Gabinet Kosmetyczny KM
Gabinet Kosmetyczny KM
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja RETRO
Restauracja RETRO
www.kasprowiczauto.pl
www.kasprowiczauto.pl
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele