komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
PKP
ZKM
WALUTY
FORUM

czwartek, 17 czerwca 2021

Laury, Marcjana

100 dni Ruchu Polska 2050

piątek, 31.7.2020 14:30 , komentarze: 0 , odsłony: 417
kategorie artykułu:

Szymon Hołownia zaprezentował dziś w Warszawie strategię działania Ruchu Polska 2050. Przedstawił także kluczowe osoby, które będą go tworzyły. Podkreślił, że jest to ruch skupiający wspólnotę ludzi chcących oddolnie zmieniać Polskę. To ruch, który chce budować Polskę zieloną, demokratyczną i solidarną, zgodnie z wartościami i programami prezentowanymi podczas kampanii. To ruch, który buduje Polskę na pokolenia. Ruch, który tak naprawdę powstał ponad pól roku temu i od tego czasu jest aktywny w swoich działaniach obywatelskich.

Ruch Polska 2050 docelowo będzie opierał się na trzech autonomicznych i partnerskich wobec siebie filarach: Głowie, Sercu i Rękach.

➢   Serce już jest - to Polska 2050 - wspólnota ludzi, którzy angażują się w życie publiczne dla sprawy a nie dla władzy samej w sobie. Zorganizowany jest w formie Stowarzyszenia Polska 2050, które współtworzy Agnieszka Buczyńska. Polska 2050 nie ma byćpodwykonawcą, czy przystawką do partii, tylko ma w przyszłości tę partię kontrolować i pilnować by działała na rzecz ludzi.

➢   Głowa to Think Tank Strategie 2050 - miejsce wykuwania innowacyjnych idei dla Polski. Think-tank jest samorządny - zarządzany przez ekspertów, którzy współtworzyli programy Szymona Hołowni. Nie jest zapleczem dla polityków, ale partnerem dla nich i dla obywateli z Polski 2050. Osobą odpowiedzialną za jego współtworzenie jest Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

➢   Dopiero z Serca i Głowy wypłynie partia polityczna czyli „Ręce”. Partia będzie pochodną doświadczenia w działaniu oddolnym i wiedzy. Ten filar zostanie utworzony w przyszłości przed wyborami, kiedy pojawi się perspektywa zmieniania Polski także poprzez obecność w Parlamencie.

Działania Ruchu skupiają się na podejmowaniu inicjatyw, które zmieniają Polskę dzień po dniu, krok po kroku, centymetr po centymetrze. W samym lipcu przeprowadził ponad 300 akcji obywatelskich w całej Polsce:

-          pomocowe polegające na zbieraniu darów dla osób najuboższych, bezdomnych, dla szpitali, oddawania krwi, szycia maseczek czy pomoc powodzianom

-          edukacyjne – setki porady prawnych i psychologicznych, świadczonych przez wolontariuszy zarówno seniorom, jak i osobom w trudnej sytuacji życiowej.

-          ekologiczne – polegające na sprzątaniu lasów, parków, rozdawanie nasion do sadzenia łąk kwiatowych, zbieranie karm dla zwierząt

-          lokalne inicjatywy obywatelskie  - w Szczecinku  w województwie zachodniopomorskim wolontariusze zebrali ponad 2,5 tys. podpisów pod petycją w proteście obywatelskim przeciwko składowaniu 100 tys. ton  śmieci, w tym śmieci niebezpiecznych, na terenie miasta. Obecnie rozpatrywane jest odwołanie od decyzji burmistrza w sprawie składowiska  śmieci. Akcja ta łączy w sobie z jednej strony ekologiczną, zieloną treść, z drugiej - obywatelską formę. W przyszłości będą podejmowane podobne inicjatywy lokalnie, regionalnie i ogólnokrajowo, z wykorzystaniem wszelkich przewidzianych prawem możliwości

-          działania za granicą – prowadzone w 20 krajach świata skupiły się na akcjach ekologicznych i pomocowych.

W ciągu najbliższych 100 dni wspólnie z liderami regionalnymi wypracowany zostanie plan działań i aktywności, który następne będzie realizowany przez kolejne 1000 dni. Tyle bowiem zostało do kolejnych wyborów. W tym celu Szymon Hołownia już od następnego tygodnia rusza w Polskę. W sierpniu na spotkaniu z liderami zapadną finalne decyzje o wewnętrznej organizacji ruchu i jego przyszłych aktywnościach podejmowanych aż do wyborów.

Jednocześnie Szymon Hołownia ogłosił sześćogólnopolskich inicjatywy na 100 dni:

  1. „Kontrakty obywatelskie”– to umowy podpisywane ze społecznościami lokalnymi dotyczące konkretnych inicjatyw, które będą służyły rozwiazywaniu lokalnych problemów. Cel: Polska 2050 podpisze 1 kontrakt w sierpniu, a 10 w ciągu 100 dni.
  1. „Edukacja dla Przyszłości”- podcasty i videoblogi dostępne za darmo dla młodzieży, które wypełnią luki programowew edukacji o te elementy, których brak obecnie w systemie oświaty (z obszaru np.edukacji obywatelskiej, ekologicznej, psychologicznej czy zdrowotnej).
  1. Liderzy 2050”program wsparcia szkoleniowego dla liderów ruchu. Dzięki niemu w polskie życie publiczne wkroczą nowi ludzie z nowoczesnym rozumieniem zarządzania oraz instrumentów obywatelskiego wpływu na władzę.
  1. Zapraszamy do pokoju” – projekt polegający na zapraszaniu osób różnych opinii do prowadzenia dialogu według wcześniej określonego scenariusza, by dyskutować w pokojowej atmosferze o rzeczach ważnych. Jego celem jest nauka dyskusji o różnorodności w przyjaznej atmosferze ze znajomymi i nieznajomymi, rodziną czy sąsiadami.
  1. Szymon Hołownia rusza w trasy – dialog to podstawa porozumienia, dlatego Szymon Hołownia nie przestaje podróżować po Polsce, aby rozmawiać z Polakami o ich problemach.
  1. Radio internetoweJednym z ważnych aspektów budowania obywatelskiej Polski jest możliwość stałego kontaktu z ludźmi, poszukiwania inspiracji, ścierania poglądów. Znakomitą przestrzenią do takich działań będzie własne radio. Start emisji regularnego programu już we wrześniu, będzie dostępny online do słuchania na żywo, jak i w formie podcastów.

Po upływie 100 dni zaprezentowane zostaną informacje o szczegółach i efektach poszczególnych inicjatyw.

W lipcu ruszyła strona www.polska2050.pl

 

Wasze komentarze

wczoraj, 21 godz temu
5
wtorek, 15.6.2021 12:20
3
wtorek, 15.6.2021 12:15
wtorek, 15.6.2021 11:15
poniedziałek, 14.6.2021 15:44
2
poniedziałek, 14.6.2021 15:14
poniedziałek, 14.6.2021 13:00
1
poniedziałek, 14.6.2021 12:45
Autorejestrowanie
Autorejestrowanie
Sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny
Radiotaxi BIS
Radiotaxi BIS
Impress kurs tańca
Impress kurs tańca
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
PRZEGLĄDY REJESTRACYJNE
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Restauracja Teatralna
Restauracja Teatralna
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Sklepy Wielobranżowe BEJ
Autocentrum JOL-LAK
Autocentrum JOL-LAK
Restauracja Gaspar
Restauracja Gaspar
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Studio Językowe Status
Studio Językowe Status