1% na remont wieży Kościoła pw. Bożego Ciała w Bielawie

środa, 11.2.2015 13:29 5481

Wszystkich, których sercu bliski jest stan kościoła parafialnego pw. Bożego Ciała w Bielawie, zachęcamy do odliczenia 1% podatku dla naszego

Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy
Kościoła pw. Bożego Ciała 
w Bielawie KRS 0000377788

Pomagamy w rozliczeniu rocznym wszystkim osobom, które zdecydują się na odliczenie 1% dla naszego Stowarzyszenia. W szczególności zachęcamy osoby starsze (emerytów i rencistów) do rozliczenia się ze wskazaniem, na jaką organizację pożytku publicznego chcieliby przekazać swój 1% podatku. Wystarczy dostarczyć do nas roczne rozliczenie, które otrzymujecie Państwo z ZUS-u.

Odliczenie nie kosztuje Państwa nic.

W razie wątpliwości i pytań służymy pomocą w niedzielę po Mszach św.

Można również skorzystać z informacji zawartych na stronie  ngo.pl.

Historia kościoła obecnie pw. Bożego Ciała w Bielawie zaczyna się w lutym 1742 r., kiedy to ewangelicka wspólnota otrzymała zezwolenie z królewskiego urzędu Prus na budowę kościoła parafialnego w miejscu, na którym obecnie stoi. Okazało się, że zaangażowanie i entuzjazm był tak wielki, że budowa trwała zaledwie rok. Kunsztowne zewnętrzne zdobienia przetrwały do dziś, chociaż ząb czasu odcisnął na nich swe piętno. 
W 1880 r. kościół został nieco przebudowany i w takim stanie przetrwał do czasów współczesnych. W 1917 r. utracił na trzy lata dzwony zabrane przez zakłady zbrojeniowe. Czas II wojny światowej spowodował, że wspólnota protestancka zmniejszała się i nie była w stanie utrzymać świątyni, dlatego w 1952 r. zostało odprawione ostatnie nabożeństwo i kościół został zamknięty na 20 lat. Były to najgorsze dni dla domu Bożego, ponieważ źle zabezpieczony, stał się okazją do totalnego wandalizmu (w tym czasie zostały zniszczone stare organy, powybijane witraże, zniszczone piękne żyrandole, zaginął ołtarz główny i piękna ambona, zniszczeniu uległo ogrzewanie kościoła). 
Staraniem śp. ks. Mariana Pragi 1 listopada 1972 r. kościół został przekazany parafii pw. Ducha Świętego i od razu rozpoczęto gruntowny remont. Na początek wyremontowano dach kościoła i wieżę. Mocą dekretu papieskiego z dnia 25 stycznia 1973 r. nadano kościołowi prawo odpustu w uroczystość Bożego Ciała - tym samym kościół otrzymał wezwanie Bożego Ciała. W marcu 1974 r. przystąpiono do wymiany belek i słupów oraz podłogi, założono też nową instalację elektryczną. W marcu 1978 roku kościół został wpisany do rejestru zabytkó. W 1979 roku bp Wincenty Urban dokonał poświęcenia nowych organów, które do dziś rozbrzmiewają w świątyni. Proboszcz parafii ks. Marian Praga po ciężkiej chorobie umarł w styczniu 1982 r. Nowym administratorem parafii pw. Ducha Świętego został brat zmarłego - ks. Henryk Praga. Kontynuował dzieło swojego poprzednika i brata, prowadząc dalsze prace remontowe w kościele pw. Bożego Ciała. 
W 1989 r. przystąpiono do pokrywania blachą miedzianą kościoła Bożego Ciała. 29 października 1989 r. podczas uroczystej Mszy św. celebrowanej przez kard. Henryka Gulbinowicza nastąpiło poświęcenie kościoła. Po podziale parafii pw. Ducha Świętego pierwszym proboszczem nowo powstałej parafii został ks. kan. Cezary Ciupiak, który od razu przystąpił do wymiany nagłośnienia, które było w fatalnym stanie. 
- Większość wiernych to pracownicy dawnego zakładu „Bielaw”, którzy - dzieli się proboszcz - stracili słuch i praktycznie nie słyszeli tego, co do nich mówiłem. Nowy proboszcz nakładem wielkiej pracy i zaangażowania wyremontował również dach, który przeciekając niszczył wewnętrzną elewację kościoła, wyremontował organy oraz wmurował sprowadzone z Niemiec: nowy ołtarz główny i ołtarze boczne. 

Obecnie najpilniejszą potrzebą jest remont wieży, nie tylko z zewnatrz. W fatalnym stanie jest drewniane sklepienie wieży oraz schody. Mając świadomość tego, że z własnych środków parafia nie będzie w stanie wykonać całości prac, ks. Ciupiak będzie starał się o pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej z funduszu na remont zabytków.

historia kościoła na podstawie: niedziela.pl