"Z tradycją w nowoczesność" - zakończenie projektu w Krzyżowej [ZOBACZ WIDEO, FOTO]

piątek, 28.10.2022 18:20 1350

Na terenie przylegającym do ośrodka Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, między fosą a rzeką Piławą, jeszcze do niedawna było szczere pole. Jednakże w ciągu ostatnich dwóch lat krajobraz ten trwale się zmienił: Powstał ekologiczny ogród edukacyjny, a odwiedzający Krzyżową goście mogą już korzystać z nowej oferty i poznawać m.in. tajniki ekologicznej uprawy roślin - uprawy, która działa w zgodzie z naturą i opiera się w możliwie największym stopniu na wykorzystywaniu naturalnych procesów jako sprzymierzeńców w prowadzeniu ogrodu.

Podobnie jak większość przedsięwzięć fundacyjnych, także budowa ogrodu jest projektem międzynarodowym, realizowanym we współpracy z berlińską organizacją Slow Food Deutschland e.V., dzięki dofinansowaniu ze środków Deutsche Bundesstiftung Umwelt (DBU) - fundacji z siedzibą w Osnabrück, która od początku lat 90-tych wspiera działania na rzecz ochrony środowiska. Finansowe oraz merytoryczne wsparcie udzielone przez DBU, umożliwiło stworzenie w Krzyżowej nowej oferty edukacyjnej, w ramach której młodzi ludzie z różnych krajów mogą cieszyć się wspólną pracą w ogrodzie, czerpać radość z przyrządzania zdrowych potraw oraz rozmawiać o zależnościach między wytwarzaniem żywności, a zrównoważonym rozwojem.

Ostatnie dwa lata były dla projektu bardzo intensywnym i jednocześnie naznaczonym pandemią czasem, w trakcie którego zbudowano ogród, doposażono kuchnię warsztatową, wypracowano materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz przeprowadzono szereg szkoleń i warsztatów – zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Wyzwań i trudności było co niemiara, jednak serdeczne wsparcie grantodawcy oraz świetna współpraca pomiędzy partnerami okazały się być skuteczną receptą na wszystkie bolączki.

Finał projektu odbył się 26 października z udziałem przedstawicielki grantodawcy, Verena Exner z Niemieckiej Fundacji Federalnej Środowisko (DBU).