[WIDEO] Szkolenie OPS w DOK-u

środa, 20.10.2021 00:00 1585 0

Zachowania przemocowe są ogromnym problemem wielu rodzin, także na terenie naszego powiatu. Mija nieraz wiele lat, zanim osoby cierpiące z powodu przemocy fizycznej, psychicznej, ekonomicznej czy seksualnej zgłoszą się po pomoc. Pandemia w znacznym stopniu nasiliła ten problem.
Szkolenie dotyczące przeciwdziałania przemocy domowej dla pracowników socjalnych, psychologów , kuratorów i policji zorganizował we wrześniu dzierżoniowski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zajęcia prowadzili Grzegorz Wrona (doktor nauk prawnych, certyfikowany specjalista Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (certyfikat PARPA), certyfikowany superwizor z Zakresu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (certyfikat IPZ); konsultant Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej Poradni Rodzinnej ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Warszawie) oraz Izabela Banasiak - certyfikowany superwizor przeciwdziałania przemocy w rodzinie, certyfikowany specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Od 16 lat trener Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Specjalistycznego Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie. Posiada 20-letnią praktykę zawodową. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, komunikacji, współpracy służb oraz prowadzenia programu edukacyjno-korekcyjnego według modelu z Duluth).

Zakres prowadzonych warsztatów obejmował współpracę w grupie roboczej, prowadzenie procedury Niebieskiej Karty, motywowanie osoby stosującej przemoc do współpracy i podejmowania działań w kierunku zaprzestania stosowania przemocy, prowadzenie rozmów z osobami stosującymi przemoc w nurcie interwencyjnym, by wpływać na zmianę postaw oraz skuteczną pomoc krzywdzonemu dziecku.

- W przeszłości powtarzane było wśród sprawców stwierdzenie, że nie ponieśli żadnych konsekwencji swoich czynów. W wyniku zmiany przepisów ograniczono możliwości zawieszenia kary. Nie można obecnie zawiesić kary, która jest surowsza niż rok pozbawienia wolności. W starych przepisach były to dwa lata. Ma to kluczowe znaczenie. Pierwsze skazanie zazwyczaj jest do roku pozbawienia wolności, natomiast kolejne - już ponad rok. W rezultacie ze statystyk wynika, że jedna czwarta sprawców otrzymuje karę bezwzględnego pozbawienia wolności - wyjaśniał Grzegorz Wrona. 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)